REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Vasario 14 d. 13:10

Akcija „Skaidrinam“ identifikavo beveik 20 itin brangius daiktus mėgstančių Seimo narių: kadencijai baigiantis – pirko skubėdami

Lietuva

ELTA, Pixabay, BNS nuotr.

Etaplius.LTŠaltinis: ELTA


292026

Į Seimą persikėlusios akcijos „Skaidrinam“ iniciatoriai skelbia naujas detales apie atliekamą parlamentinių lėšų panaudojimo tyrimą. Politikų piktnaudžiavimo atvejus demaskuojančios iniciatyvos autorius Andrius Tapinas teigia, kad Seimo nariai, baigiantis kadencijai, suskubo įsigyti itin brangius ir vargu ar Seimo nario darbui būtinus pirkinius. Visuomenininko teigimu, tokia praktika yra amorali, mat politikai brangius kompiuterius bei telefonus „griebė“ artėdami prie termino, kada galima įsigytus daiktus pasilikti sau.

„Mano galva, tai amoralus piktnaudžiavimas mokesčių mokėtojų lėšomis ir Seimo nariai tai žino“, – trečiadienį socialiniame tinkle „Facebook“ rašė A. Tapinas.

Kaip pažymi A. Tapinas, Seimo reglamentai numato, kad už parlamentines lėšas nusipirkti telefonai, kompiuteriniai ir kita parlamentinei veiklai reikalinga programinė įranga lieka politikui, jei visa tai įsigyjama likus 12 mėnesių iki Seimo nario kadencijos pabaigos.

„(...) numanoma, kad ši kadencija baigsis 2024 lapkričio 12 arba 14 dieną, todėl 12 mėnesių iki kadencijos skaičiuojami nuo 2023 metų lapkričio 15 dienos“, – rašo A. Tapinas, pažymėdamas, kad pastarąją datą ir galima laikyti terminu iki kada įsigyti kompiuteriai ir telefonai lieka parlamentaro mandatą turinčio žmogaus nuosavybėn.

„Tada mes peržiūrėjom visų Seimo narių brangius pirkinius, kurie papuola į šitą laiko juosta: tarp 2023 rugsėjo ir lapkričio 15 dienos. Ir tokių Seimo narių, kurie skubėjo prekintis, yra labai nemažai – galima sakyti ištisas Legionas“, – teigė akcijos „Skaidrinam“ iniciatorius.

Artėjant numatytam terminui, proga įsigyti kompiuterinės technikos pasinaudojo 18 Seimo narių

Artėjant prie termino, kada galima įsigytus daiktus pasilikti sau, 18 Seimo narių nutarė įsigyti ne po vieną kompiuterį ar telefoną, kitos prabangios elektronikos.

Konservatorius Arūnas Valinskas pernai lapkričio 11 d. nusipirko kompiuterį Lenovo Legion Pro 7 su 16 colių monitoriumi, studijinį mikrofoną Rode NT1. Tam politikas iš parlamentinei veiklai skirtų lėšų atseikėjo 3016 eurų. Visgi, pažymi A. Tapinas, konservatorius netruko sureaguoti ir pranešė, kad lėšas už šiuos įsigijimus jis grąžins Seimo kanceliarijai.

Ministrė Agnė Bilotaitė taip pat paskutinėmis dienomis įsigijo vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė – politikė nurodė rugsėjo 22 d. įsigijusi nešiojamąjį kompiuterį, kurio vertė per 2,5 tūkst. eurų. Visgi, tokį pirkinį politikė įsigijo išsimokėtinai.

Jos partijos kolega Emanuelis Zingeris už parlamentines lėšas įsigijo telefoną Apple Iphone 14 Pro Max už 1380 eurų. Lapkričio 12 d. politikas taip pat nusipirko ir Apple Studio Display monitorių už 1799 eurus.

Kitas konservatorius – Kęstutis Masiulis – parlamentines lėšas skyrė limituoto leidimo Galaxy S23 Green Žalgiris telefonui, kurio vertė 890 eurų. Visgi, vos prieš mėnesį politikas buvo įsigijęs kitą telefoną – Samsung Galaxy S23 o Ultra Black, Samsung Watch, nešiojamą 1TB SSD, bevielį kroviklį, kurių visų vertė 1589 eurai. Tarp pirkinių – ir premium klasės nešiojamasis kompiuteris už 2,7 tūkst. eurų. Per keturis mėnesius politikas kompiuterinei technikai iš viso išleido 5,2 tūkst. eurų.

Buvęs krašto apsaugos ministras Vilius Semeška rugsėjo 13 d. įsigijo HP Elitebook 2040 kompiuterį už 2189 eurus. Kiek anksčiau – rugpjūtį – Sony Experia telefoną už 1104 eurus.

Jo kolega frakcijoje, Sergejus Jovaiša, rugsėjo 12 d. kompiuterį HP Elitebook įsigijo už 1993 eurus.

Dar vienas konservatorius – Antanas Matulas – rugsėjo 20 d. 1461 eurą parlamentinių lėšų atseikėjo telefonui Samsung Galaxy S23 UltraBlack, o mėnesiu anksčiau 1901 eurą išleido žaidimams skirtam nešiojamajam kompiuteriui Acer Nitro.

Jau anksčiau į „čekiukų“ skandalą įsivėlusi politikė, buvusi švietimo ministrė Jurgita Šiugždinienė rugsėjo 22 d. įsigijo Macbook Air 13 už 2049 eurus.

Jau anksčiau A. Tapinas buvo paviešinęs ir „laisviečio“ M. Matijošaičio pirkinių ataskaitą. Paskutinėmis dienomis politikas dar spėjo įsigyti Samsung Galaxy Fold5 telefoną su ekologišku dėklu ir rašikliu už 2317 eurų.

Darbo partijos pirmininkas ir kandidatas į prezidentus Andrius Mazuronis už parlamentinei veiklai įsigijo žaidimams skirtą kompiuterį MSI Stealth, taip pat kompiuterį Apple Macbook Pro 16, kurio vertė siekia 2,7 tūkst. eurų. Be to, pastebi A. Tapinas, pastarąjį kompiuterį politikas įsigijo iš mobiliųjų telefonų taisyklos savininko Daniel Lapin.

Buvęs „darbietis“, šiuo metu laisvės atėmimo bausmę atliekantis Vytautas Gapšys taip pat parlamentines lėšas paskutiniais praėjusių metų mėnesiais skyrė kompiuterinei technikai. Spalį jis nusipirko Iphone 13 už 1739 eurus.

Vigilijus Jukna rugsėjo 28 d. įsigijo Mac mini kompiuterį už 1950 eurų. Prieš metus jis nusipirko ir Macbook Air su rankų darbo juodu odiniu dėklu – tam skyrė 2246 parlamentinių lėšų.

Darbo frakcijos Seime seniūnas Viktoras Fiodorovas rugsėjo 30 d. nusipirko Iphone 14 Pro už 1119 eurų.

Tuo metu Mišrios Seimo narių grupės atstovas, Aidas Gedvilas pernai rugpjūtį Macbook Pro 14 išleido 2634 eurus, spalį – telefonui Iphone 15 Pro Max Blue Titanium 1783 eurus, lapkritį – monitorių už 2070 eurus.

„Valstietis“ Gintautas Kindurys praėjusių metų rugsėjį 1256 eurus parlamentinių lėšų išleido telefonui Samsung Galaxy, tačiau jau šių metų vasarį politika pirko naują telefoną.

Kitas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narys Dainius Gaižauskas praėjusių metų rugsėjo 14 dieną nusipirko 1438 eurų vertės amsung Galaxy 23 telefoną ir dar odinį dėklą už 41 eurą. Visgi, po penkių dienų Seimo narys dar nusipirko Asus Zenbook nešiojamąjį kompiuterį už 1450 eurų.

Pernai rugpjūtį socialdemokratė Dovilė Šakalienė taip pat įsigijo nešiojamąjį kompiuterį Lenovo Legion 5 Pro už 1699 eurus.

Liberalas Arminas Lydeka taip pat įsigijo 1497 eurų vertės kompiuterį Lenovo ThinkPad, 440 eurų vertės telefoną Samsung A546, kurį, pagal reglamentą, jau turės grąžinti, nes įsigijo lapkričio 20 d.

Iniciatyvai „Skaidrinam“ pasiekus Seimą, visuomenininkas Andrius Tapinas pirmadienį paskelbė, kad Laisvės partijos narys M. Matijošaitis iš parlamentinei veiklai skirtų lėšų pirko įvairios kompiuterinės įrangos ir garso aparatūros. Be to, patikrintos ataskaitos atskleidė, kad „laisvietis“ kas mėnesį papildomai įrangos nuomai išleisdavo beveik 500 eurų.

Pats M. Matijošaitis pirmadienį teigė, kad įranga buvo tikslingai naudojama darbui Seime. „Laisviečio“ teigimu, už tai, kas bus įvertinta kaip netikslinga įranga, jis lėšas Seimo kanceliarijai grąžins. Taip pat M. Matijošaitis nurodė po kadencijos parlamente visą pirktą įrangą jis paliksiantis Seimo nuosavybei.

Visgi, jau kitą dieną politikas paskelbė stabdantis narystę Laisvės partijoje ir pasitraukiantis iš „laisviečių“ sąrašo Europos Parlamento (EP) rinkimuose.

Į tyrimą kiek anksčiau sureagavo ir energetikos ministras, Seimo narys Dainius Kreivys. Konservatorius Seimo kanceliarijai grąžino visas nuo 2021 m. panaudotas išlaidas, mat, turėdamas tarnybinį transportą iš parlamentinių lėšų draudė savo asmeninį automobilį.

Klausimų dėl parlamentinių išlaidų sulaukė ir socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. Parlamentarės ataskaitose nurodoma, jog ši ne kartą pirko maketavimo paslaugas iš Mindaugo Mikulėno – konservatorių frakcijos vadovės Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės sutuoktinio, skelbia LRT televizija.

Pernai pavasarį A. Tapinui inicijavus savivaldos politikų lėšų įsisavinimo tyrimą „Skaidrinam“ ir dėl to kilus skandalui dėl galimo politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, į teisėsaugos akiratį pakliuvo eilė savivaldybių.REDAKCIJA REKOMENDUOJA