PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2022 m. Gegužės 30 d. 11:18

„Adamkiada“ sugrįžo į Butrimonis

Alytus

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


218620

Paskutinį gegužės savaitgalį į Butrimonis su trenksmu sugrįžo respublikinė sporto ir meno šventė „Adamkiada“, skirta p. Almos Adamkienės labdaros ir paramos fondo globotų kaimo mokyklų mokiniams bei Prezidento Valdo Adamkaus sportinių rezultatų ir kilnių tikslų įprasminimui.

Šią šventę Butrimonių gimnazija surengė jau septintą kartą. Mokiniai iš visos Lietuvos varžėsi Prezidento jaunystėje pamėgtose sportinėse rungtyse, jaunieji dailininkai dalyvavo plenere, vyko dainų konkursas. Šiemetinės „Adamkiados 2022“ šūkis – „Mes stiprūs kartu“. Po pandemijos iššūkių, o dabar grėsmingos geopolitinės padėties kontekste ši šventė išreiškia taikos, laisvės, draugystės, vienybės ir palaikymo idėją.

Įspūdingas šventės atidarymas

„Adamkiados 2022“ pradžia – įspūdinga meninė kompozicija Alytaus rajono savivaldybės kultūros centro Butrimonių skyriaus salėje, kur susirinkusių šventės dalyvių buvo sausakimša – ištrūkus iš pandemijos gniaužtų, sugrįžimas į „Adamkiados“ vandenis kelia džiaugsmą ir norą vėl švęsti gyvenimą bei laisvę. Renginio vedėjai gimnazistai Akvilė Marcinkevičiūtė ir Airidas Gudelaitis entuziastingai sveikino 20-ies respublikos mokyklų atstovus, o veržli, energinga muzikos mokytojos Neringos Valvonienės vadovaujamo merginų vokalinio ansamblio daina ir efektinga jų šokio choreografija nepaliko abejingų – salėje griaudėjo plojimai. Meninės kompozicijos, kurią režisavo choreografijos mokytoja Živilė Patinskaitė, akcentai – saulėgrąžos išreiškė kovos už tautos laisvę, palaikymo idėją bei viltį atsigręžti į saulę – tiesą ir teisingumą.

Šventės scenarijų parašė mokytoja Renata Balčiūnienė, scenografiją kūrė dailės mokytoja Neringa Jančauskaitė.

Atidarydamas septintąją „Adamkiadą“, gimnazijos direktorius Valdas Valvonis pasidžiaugė, kad mokyklos tęsia gražią bendrystę, gražiais darbais puošia begalę puikių akimirkų dovanojusio fondo atmintį ir perdavė visiems nuoširdžiausius Prezidento Valdo Adamkaus sveikinimus, dėkingumą už šios šventės organizavimą.

Nuskambėjus „Adamkiados“ himnui, šventės dalyvius pasveikino LR Seimo narys, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas ir Alytaus rajono savivaldybės mero pavaduotoja Dalia Kitavičienė, perdavusi mero Algirdo Vrubliausko sveikinimą. Taip pat šventėje dalyvavo buvęs ilgametis Lietuvos sporto muziejaus direktorius Pranas Majauskas, akademikas genetikas Algirdas Sliesaravičius, menininkas Algirdas Gataveckas, Lietuvos lengvosios atletikos varžybų direktorius, olimpietis Dainius Virbickas, klebonas Juozas Bakšys, Butrimonių seniūnas Andrius Karlonas, Alytaus rajono savivaldybės tarybos narys Kęstutis Patinskas.

Tapo unikaliu respublikiniu projektu

„Adamkiada“, kurios iniciatorius ir pagrindinis idėjinis vadovas gimnazijos direktorius Valdas Valvonis, o globėjas Prezidentas Valdas Adamkus, jau tapusi olimpinių vertybių sklaidos judėjimu, skatinančiu sveiką gyvenseną bei fizinį aktyvumą.

Ryškus 1-osios „Adamkiados“ žybtelėjimas per penkerius metus virto galingu 5-osios, jubiliejinės „Adamkiados“ švytėjimu, kai šis judėjimas 2019 metais buvo įvertintas respublikoje – gimnazija pelnė Lietuvos tautinio olimpinio komiteto „Olimpinės kartos“ apdovanojimą „Metų projektas“ ir tradicinę alyvmedžio šakelės statulėlę. Tai reikšmingas pasiekimas ir solidus įvertinimas šalies mastu. Projekto tikslas – plėtoti respublikos mokyklų bendradarbiavimą bei partnerystę, per sportą ir meną ugdant gabius mokinius pilietiškai aktyviais, puoselėjančiais tradicijas ir tautines bei olimpines vertybes žmonėmis.

Ryški ,,Adamkiados“ žvaigždė, suspindusi Butrimonyse ir greitai išplaukusi į respublikinius vandenis, po neilgos priverstinės pertraukos vėl suvienijo po jos vėliava bendradarbiavusias Lietuvos mokyklas. V. Valvonio iniciatyva septintus metus pasiteisina ir leidžia džiaugtis gražiais rezultatais – ,,Adamkiados“ mažąsias Olimpines žaidynes pamėgo ir kasmet jose dalyvauja tos pačios aktyviausios mokyklos. Šiemet šventėje dalyvavo 20 mokyklų, ir labai džiugu – dar prisijungė ir artimiausios kaimynės – trys Alytaus rajono gimnazijos.

Uždegta olimpinė „Adamkiados“ ugnis

Po šventės atidarymo iškilminga dalyvių eisena pajudėjo nuo gegužės 6-tą Butrimonių miestelio centrinėje aikštėje atidengtos pasaulio moterų krepšinio pradininkės Sendos Valvrojenski (Berenson-Abbott) skulptūros ir lydima Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Didžiosios kunigaikštienės Birutės motorizuotojo pėstininkų bataliono karinio pučiamųjų orkestro bei Butrimonių keturračių klubo keturratininkų smagiai nušurmuliavo miestelio gatvėmis į gimnaziją. Klebono Juozo Bakšio palaiminta „Adamkiados“ ugnis buvo iškilmingai atnešta į gimnazijos vidinį kiemelį, kur uždegtas simbolizuojančios olimpinę dvasią ugnies aukuras, iškelta vėliava bei priimta sportininkų ir teisėjų priesaika. Puikią nuotaiką sukūrė Didžiosios kunigaikštienės Birutės motorizuotojo pėstininkų bataliono vyresniojo leitenanto Ramūno Valaičio vadovaujamo karinio pučiamųjų orkestro grojami kūriniai.

Įteikti „Adamkiados garbės“ apdovanojimai

Kasmet „Adamkiados“ judėjimas pažymi kiekvienos šventėje dalyvaujančios mokyklos iškiliausią mokinį už jo nuveiktus darbus, puikų mokymąsi, sporto ir meno pasiekimus, tinkamą mokyklos reprezentavimą. „Adamkiados garbės” nominantai- žmonės, besistengiantys savo pasiekimais pelnyti garbę ne tik sau, bet ir savo mokyklai, bendruomenei, o ateityje- turbūt ir savo šaliai. Pasak žymaus JAV politiko Bendžamino Franklino, „Tikroji garbė – tai pasiryžimas visur ir visada daryti tai, kas naudinga daugumai žmonių.“ Šie apdovanojimai teikiami jau nuo 2017 metų ir šiemet tradiciškai nominantams vėl iškilmingai įteikti Prezidento V. Adamkaus pasirašyti „Adamkiados garbės“ sertifikatai bei vardinės lentelės. Butrimonių „Adamkiados garbės“ nominantu tapo III gimnazinės klasės gimnazistas Airidas Gudelaitis.

Dainų konkurse – jautrios Tėvynės, laisvės ir išlikimo temos

„Adamkiada“ kasmet suburia bendradarbiaujančių mokyklų (atnaujintos bendradarbiavimo sutartys pasirašytos 2018 metais) gabiausius sportui ir menui ugdytinius, o kiekvienais metais dalyviai turi galimybę praplėsti kūrybinės saviraiškos ribas. Šiemet svarbi „Adamkiados“ dalis – dainų konkursas „Mes stiprūs kartu“. 15-a mokyklų atsivežė balsingiausius ugdytinius - solistus, duetus, vokalinius bei mišrius ansamblius. Atlikėjų pasirinkti kūriniai stebino interpretacijų grožiu bei perteiktų emocijų gilumu. Vertinimo komisija išrinko ir jos pirmininkė Alytaus muzikos mokyklos direktorė Gabrielė Dambauskaitė paskelbė tris geriausiuosius įteikdama apdovanojimus- statulėles bei Prezidento Valdo Adamkaus pasirašytus diplomus, o šventės uždarymo metu visi trys laureatai atliko savo kūrinius. Itin jautriai suskambo Turgelių ,,Aistuvos“ gimnazijos mokinės Livetos Kovger atlikta dramatiška, aktualizuojanti šių dienų geopolitinę padėtį savos kūrybos daina apie žmogaus likimą griaunantį karą – salėje pleveno švieselių jūra ir nebylus žiūrovų pritarimas atlikėjai. Savąja daina „Kokia nuostabi, Lietuva, esi“ Druskininkų savivaldybės Viečiūnų progimnazijos mokinė Gabija Leškevičiūtė išreiškė pasididžiavimą savo šalimi, o stipri, galinga, įkvepianti Butrimonių gimnazijos mišraus vokalinio ansamblio daina „O mes – vaikai“ nešė nepaprastai aktualią šiuolaikiniam žmogui žinutę- mes tie, kurie susivieniję, priimdami teisingus sprendimus dar gali pakeisti ir išgelbėti pasaulį ir save. Kaip nei viena kita, ši daina žadino širdyse šviesią viltį ir tikėjimą – dar galime sukurti geresnį pasaulį sau ir savo vaikams. Klausantis laureatų dainų salėje tvyrojo stiprių emocijų debesis- skausmas, liūdesys, pasididžiavimas, džiaugsmas.

Siekė vizualizuoti vienybės ir palaikymo idėją

Šiemetinėje „Adamkiadoje“ tradiciškai vyko jaunųjų dailininkų pleneras tokia pat kaip ir dainų konkurso tema – „Mes stiprūs kartu“. Šiemet į darbų vertinimo komisiją pakviestas alytiškis menininkas Algirdas Gataveckas, šiuo metu Lietuvoje laikomas vienu geriausių akademinio stiliaus tapytojų, savo darbais siekiantis atkreipti visuomenės dėmesį į socialines problemas, pristatydamas mokiniams plenero temą, pasidalijo savo patirtimi, kalbėjo apie meno kūrinio vertę įvairiais aspektais.

Jaunieji dailininkai akriliniais dažais tapė ant fanerinės plokštės savo darbuose perteikdami vienybės, tarpusavio palaikymo grėsmės akivaizdoje idėją. Plenere dalyvavo 35 jaunieji menininkai, sukūrę 33 darbus – du paveikslus dviese bendrai nutapė dviejų mokyklų mokinės.

Vertinimo komisija išrinko tris geriausius darbus, o jų autorės – Turgelių ,,Aistuvos“ gimnazijos mokinė Sirmantė Noreikytė, Kaišiadorių rajono Kruonio gimnazijos ugdytinė Deimantė Narbutaitė ir Jurbarko rajono Skirsnemunės Jurgio Baltrušaičio pagrindinės mokyklos mokinės, dviese nutapiusios vieną darbą, Justina Juciūtė ir Gabija Rimkutė – buvo apdovanotos statulėlėmis ir Prezidento pasirašytais diplomais. Puikūs jaunųjų dailininkų darbai papuoš Butrimonių gimnazijos edukacines erdves ir taps ugdymo proceso dalimi.

Varžomasi Valdo Adamkaus mėgtose sporto šakose

Nors kiekviena „Adamkiada“ vis kitokia, bet jaunieji sportininkai kasmet varžosi būtent tose sporto šakose, kurias mėgo Prezidentas Valdas Adamkus – 60 m bėgimas, šuolis į tolį, futbolas. Pats Prezidentas visada vadovavęsis aktyvios gyvensenos nuostata ir jaunystėje pasiekęs įspūdingų sportinių rezultatų: 100 metrų yra nubėgęs per 10,8 sekundės, o į tolį nušokęs 7 metrus 20 centimetrų. Turbūt nerastume nei vienos valstybės prezidento, turinčio tokius pasiekimus sporto srityje.

2019 metais laiške Butrimonių gimnazijos bendruomenei V.Adamkus yra sakęs, kad svarbu varžytis kilnia dvasia, demonstruoti pagarbą varžovui, formuoti poreikį sportuoti, aktyviai judėti visą gyvenimą. Tad vienas pagrindinių ,,Adamkiados“ tikslų – siekis lygiuotis į Prezidento puikius sportinius pasiekimus, propaguoti sveikos gyvensenos ir olimpizmo idėjas, per sportą ugdyti tvirtą mokinių charakterį bei formuoti teisingas vertybines nuostatas.

Pagerbiant Prezidentą, 2017 metais III „Adamkiada“ buvo surengta V.Adamkaus gimtajame mieste – Kaune, Dariaus ir Girėno stadione. Tada šventėje dalyvavo ir pats Prezidentas, kaip ir 2016-ųjų „Adamkiadoje“, vykusioje Butrimonyse.

Pademonstravę gerą fizinę formą šiemetinėje „Adamkiadoje“, sportininkai pasiekė puikių rezultatų: bendrojoje kompleksinėje įskaitoje pergalę išplėšė ir nugalėtojų taure džiaugėsi Vilniaus rajono Riešės gimnazijos komanda. Antra liko Kelmės rajono Tytuvėnų gimnazijos komanda, o trečia vieta atiteko Raseinių rajono Ariogalos gimnazijos sportininkams. Komandos apdovanotos taurėmis, diplomais, rėmėjų dovanomis. Bendrojoje kompleksinėje įskaitoje Butrimonių gimnazijos sportininkai šįkart liko penkti. Visų rungčių I–III vietų laimėtojai buvo apdovanoti medaliais, taurėmis, asmeniškai pasirašytais Prezidento V. Adamkaus diplomais, Lengvosios atletikos ir futbolo federacijos įsteigtais prizais, o visoms mokykloms – „Adamkiados“ dalyvėms buvo įteikti padėkų raštai taip pat su V. Adamkaus parašu.

Įteikdamas apdovanojimus V.Valvonis pasidžiaugė vėl sugrįžusia „Adamkiada“, sportininkų entuziazmu, dailės plenero jaunųjų menininkų kūrybiškumu, dainininkų talentu ir gerais rezultatais.

Gimnazijos lauko erdvėse veikė Alytaus r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro mobili palapinė, kur šventės dalyviai galėjo sukti „Laimės ratą“ ir atlikę tekusią užduotį, susijusią su fizinio aktyvumo, sveikos gyvensenos, mitybos bei I pagalbos sritimis, laimėti prizą. Tokios fizinį aktyvumą skatinančios veiklos pritraukė maždaug 60-ies lankytojų būrį.

Dalyviams vėl surengta smagi loterija

Šiemet šventėje vėl vyko loterija, kurioje dalyvavo visi atvykusių mokyklų mokiniai. Loterijos prizai, pradžiuginę laimėtojus, puikūs: Futbolo federacijos futbolo kamuoliai, kuprinės, sportiniai marškinėliai, kepuraitės, picerijų tinklo UAB „Delano“ dovanų kortelės, AB „Žemaitijos pienas“ produkcija, Lietuvos kaimo sporto ir meno asociacijos „Nemunas“, Lietuvos sporto muziejaus, Lengvosios atletikos federacijos, Kazickų šeimos fondo, labdaros ir paramos fondo „Auginame ateitį“ įsteigti prizai.

Nuolatinis gimnazijos partneris Lietuvos sporto muziejus surengė viktoriną sporto tema: teisingai atsakiusieji į klausimus apdovanoti medaliu ir diplomu. Taip pat muziejaus atstovai atvežė ir gimnazijos erdvėse eksponavo parodą „Lietuvos sporto istorija: Asmenybės ir įvykiai“.

7-us metus „Adamkiada“ gyvuoja ir kasmet yra išskirtinė, kitokia būtent rėmėjų, partnerių bei pačios gimnazijos komandos sutelktų pastangų dėka. Butrimonių gimnazija nuoširdžiai dėkoja už geranoriškumą bei konstruktyvų bendradarbiavimą nuolatiniams šventės rėmėjams ir

partneriams – Alytaus rajono savivaldybei, Kazickų šeimos fondui, Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui, Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacijai „Nemunas“, labdaros ir paramos fondui „Auginame ateitį“, Lietuvos lengvosios atletikos federacijai, Lietuvos futbolo federacijos Lietuvos masinio futbolo asociacijai, Lietuvos sporto muziejui, UAB „Delano“, UAB „Lankava“, UAB „Gamyba“, VšĮ „Bruneros“, UAB „Litnėja“, AB „Žemaitijos pienas“, Alytaus r. Visuomenės sveikatos biurui, Alytaus r. savivaldybės kultūros centrui, Alytaus lankininkų klubui „Žaliasis lankas“, Alytaus Didžiosios kunigaikštienės Birutės motorizuotojo pėstininkų bataliono orkestrui, Alytaus apskrities karininko Antano Juozapavičiaus šaulių 1-ajai rinktinei, Butrimonių seniūnijai, taip pat informaciniams rėmėjams – Alytaus krašto laikraščiui „Alytaus naujienos“, radijo stočiai FM99, interneto portalams „Alytaus gidas“ ir „Danielius.net“.

Gimnazijos bendruomenė intensyviai ir atsakingai dirbo ruošdamasi šventei, o papuošti jos vidaus erdves padėjo ir gimnazijos „ Tėvų klasės“ pirmininkė Kristina Valaitienė.

Kaip ir kiekvienos „Adamkiados“ finale, tradiciškai skambant Freddie Mercury dainai „We are the champions“ ir fejerverkų fontanams kylant į viršų, čempionai audringai šventė pergalę, o šventės dalyviai galėjo pasidžiaugti prasmingai kartu praleistu laiku, maloniomis akimirkomis, naudingomis patirtimis ir gražiais rezultatais.

Butrimonių gimnazija didžiuojasi ir džiaugiasi, kad padedama rėmėjų bei partnerių gali sukurti nepakartojamą atmosferą šventėje dalyvaujantiems sportininkams, jauniesiems menininkams bei jų mokytojams. Siekis per partnerystę stiprėti patiems ir stiprinti savo kraštą visada aktualus – bendradarbiaujant kuriama – ne griaunama. Vienybės ir partnerystės akivaizdūs rezultatai Butrimonių gimnazijos bendruomenę įkvepia tolesnei aktyviai veiklai.

Išskirtinis septintus metus sėkmingai įgyvendinamas „Adamkiados“ projektas – tai didelė bendradarbiavimo pergalė, prasmingas Lietuvos švietimo bendruomenės gyvenimo akcentas ir garbė savo kraštui.

Butrimonių gimnazijos mokytoja Renata Balčiūnienė