REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2020 m. Lapkričio 6 d. 09:07

A. Tapino iniciatyva atvėrė įstatymų spragas, kuriomis gali pasinaudoti Rusija

Vilnius

Viso gero, Valdemarai?

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


153154

Laidų vedėjo ir visuomenininko Andriaus Tapino ir „Laisvės TV“ akcija, skirta atsisveikinti su Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) kaip parlamentine partija, užsitraukė pastarosios pasipiktinimą ir sukėlė daug klausimų Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK). Atidėjęs į šalį pandemijos valdymą, nueinantis parlamentas net surengė balsavimą, skirtą nutarti, kokią įtaką turėjo akcija „Viso gero, Valdemarai?“ rinkimams ir ar nebuvo pažeistas Seimo rinkimų įstatymas.

Konstitucinio Teismo specialistas Vytautas Sinkevičius komentuodamas šią situaciją akcentavo, kad A. Tapino klausimas aiškus, mat Seimas į Konstitucinį Teismą kreiptis jau pavėlavo. Profesorius taip pat pabrėžė, kad dabartinį Rinkimų įstatymą taisyti būtina, mat įstatymo spraga, kuria pasinaudota rengiant akciją, gali pasinaudoti Lietuvai priešiškos jėgos. Tokios pat nuomonės laikosi ir pats A. Tapinas bei Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė.

VRK nusprendė, kad A. Tapino inicijuotas ir išleistas bei išplatintas leidinys „Viso gero, Valdemarai?“ laikytinas neigiama Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos politine reklama, tačiau Rinkimų kampanijos įstatymo nepažeidė.

Be to, nutarta kreiptis į Seimą, kad būtų svarstoma būtinybė reglamentuoti trečiųjų asmenų dalyvavimą politinėje kampanijoje numatant finansavimo šaltinius, deklaravimo ir žymėjimo kontrolę bei galimą išlaidų limitą.

Dėl šios akcijos Seime net nutarta surengti neeilinį posėdį, kuris neįvyko, nes Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, patikrinęs parašus dėl posėdžio šaukimo, atrado, kad jame kartojasi Ritos Tamašunienės ir Jaroslavo Narkevičiaus parašai, ir pareiškė, kad įtaria galimą klastojimą. 

Nors neeilinio posėdžio surengti nepavyko, Seime ketvirtadienį po pateikimo pritarta LLRA-KŠS prašymui kreiptis į KT dėl pažeidimų per Seimo rinkimus.

Konstitucinės teisės specialistas, Mykolo Romerio universiteto (MRU) profesorius Vytautas Sinkevičius Alfa.lt paaiškino, kad toks posėdis, net ir surengtas, nieko nelemtų. Jam antrino ir Seimo teisininkai. 

„A. Tapino klausimas jau yra išspręstas – Seimas jau pavėlavo kreiptis į Konstitucinį Teismą, todėl visi jų ginčai dabar, ar rengti posėdį, ar kreiptis į KT, neturi jokios prasmės“, – sakė V. Sinkevičius.

Profesoriaus nuomone, A. Tapino iniciatyva teisėta ir Konstitucijai neprieštarauja.

„A. Tapino iniciatyva neprieštarauja Konstitucijai jokiais būdais – jis turi teisę agituoti, išreikšti savo nuomonę, pasakyti kritinę nuomonę, ypač apie tokią partiją, kurios politinė orientacija yra nevisiškai aiški, kuri nesugeba atsiriboti nuo drastiškų pareiškimų, kad Baltarusijoje prezidentas elgiasi teisėtai ir pan. A. Tapinas turi teisę sakyti apie tai nuomonę ir pasirinkti būdą, kuriuo jis tai daro – ar tai būtų radijas, ar televizija, lapelių platinimas, vaikščiojimas po butus ir agitavimas ir t. t. Kiekvienas mūsų turi tokią teisę“, – pabrėžė profesorius.

V. Sinkevičiaus nuomone, šiuo metu galiojančius įstatymus, reglamentuojančius rinkimų kampanijas, reikėtų peržiūrėti nepamirštant pamatinių konstitucinių teisių.

„Seimo rinkimų įstatyme ir Politinių kampanijų finansavimo įstatyme yra tam tikrų niuansų, kuriuos būtų galima aptarti, kaip tai turėtų būti daroma, bet atimti iš žmogaus teisę kritikuoti ir vertinti politinių partijų programas, kandidatus, jų pasisakymus, jų apskritai visą laikyseną valstybės atžvilgiu pagal Konstituciją negalima to uždrausti.

Tačiau aišku, reikia rasti būdą, kaip apsisaugoti nuo priešiškų valstybių įtakos, kad nebūtų panaudojamas koks nors panašus mechanizmas, siekiant sugriauti mūsų demokratiją“, – akcentavo profesorius.

Spraga gali pasinaudoti Latvių gatvė 

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė A. Širinskienė teigė, kad A. Tapino akcija pademonstravo Seimo rinkimų įstatymo spragą, kurią reikėtų nedelsiant taisyti.

„Ta spraga turėtų būti išspręsta artimiausiu metu. Dabar tikrai, kai yra aiški VRK praktika ir matome, kad bet kas galėtų steigti VšĮ, ta pati Latvių gatvė, gauti neaiškų finansavimą ir finansuoti ne teigiamą kampaniją, kas iš karto būtų neteisėta juridinio asmens teikiama parama, o neigiamą kampaniją tiesiog ugdant visuomenės nepasitenkinimą tam tikrais kandidatais“, – pavojų įžvelgė politikė.

A. Širinskienės teigimu, reikėtų imtis priemonių, kad būtų apsaugoti ateities rinkimai.

„Iš esmės ta A. Tapino akcija ne tiek su Valdemaru Tomaševskiu susijusi, kiek ji susijusi su tomis galimomis problemomis, kurių kiltų ateityje, jei kažkas pradėtų tuo piktnaudžiauti – per savivaldos artėjančius rinkimus, Europos Parlamento ar galų gale prezidento. Rizika tikrai yra didelė“, – įsitikinusi parlamentarė.

A. Širinskienės manymu, nevertėtų riboti partijų galimybių naudoti dotacijos lėšų konkurentų kritikai, tačiau svarbu, kad būtų aiški tokių kampanijų finansavimo kilmė ir nustatyti limitai.

„Manau, kad tą spragą dėl kitų juridinių asmenų neigiamos reklamos apimties reikėtų tvarkyti ne draudžiant pačią neigiamą reklamą, o užtikrinant lėšų skaidrumą ir atvirumą“, – sakė komiteto pirmininkė.

Taisyti apgalvotai 

Laidų vedėjas ir visuomenininkas A. Tapinas pripažįsta, kad jo inicijuota akcija iš tiesų išryškino taisytinas Rinkimų įstatymo spragas, tačiau nuogąstauja, kad tuo pasinaudodami kai kurie politikai gali bandyti varžyti žodžio laisvę.

„Mes žinojome, kad ta spraga yra, ir ji tikrai ne vienintelė. Įstatymai iš principo nespėja tiek paskui visuomenės skaitmenizavimą, tiek paskui pilietinės visuomenės aktyvumą“, – pripažino A. Tapinas.

Jis pridūrė, kad įstatymo nereikėtų tobulinti paskubomis.

„Ta spraga yra ir manau, kad ją reikėtų užtaisyti, bet tikrai turbūt ne taip, kaip to norėtų A. Širinskienė ar dar keli Seimo nariai, kurie gali bandyti pasinaudoti šiuo dalyku bandydami apriboti mūsų Konstitucijos suteiktas piliečiams teises. Yra laiko, ir užuot dabar laksčius ir darius neeilinius Seimo posėdžius dėl šitų dalykų, turbūt įstatymų leidėjams, aišku, naujam Seimui, reikėtų atsisėsti ir pagalvoti“, – sakė A. Tapinas.

„Laisvės TV“ aukotojų surinktomis lėšomis parengtas ir išplatintas leidinys „Viso gero, Valdemarai?“ Lenkijoje buvo atspausdintas 300 tūkst. egzempliorių tiražu.

Jame žmonės raginti aktyviau dalyvauti rinkimuose, kad į Seimą nepatektų LLRA-KŠS. Nerandantiems tinkamo kandidato rinkėjams siūlyta sugadinti biuletenį, balsuojant už Harį Poterį.

Taip pat leidinyje pristatyti šios partijos kandidatai į Seimą, pateikiant neigiamą informaciją apie juos, be to, publikuoti kritiški su partija nesusijusių Lietuvos lenkų pasisakymai apie LLRA-KŠS.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.pngREDAKCIJA REKOMENDUOJA