REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Kovo 28 d. 17:47

A. Bilotaitė laukia tarnybų siūlymų kovai su seksualiniais nusikaltimais prieš vaikus

Lietuva

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


262930

Siekiant kovoti su seksualiniais nusikaltimais prieš vaikus, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė kreipėsi į tarnybas, prašydama pateikti pasiūlymus, kaip efektyviau spręsti šią problemą, antradienį pranešė Vidaus reikalų ministerija.

„Ministrė A. Bilotaitė įpareigojo atsakingas tarnybas pateikti pasiūlymus dėl efektyvesnių įrankių kovai su seksualiniais nusikaltimais prieš vaikus“, – rašoma pranešime.

Taip ministrė kalbėjo po susitikimo su Europos vidaus reikalų komisare Ylva Johansson (Ilva Johanson). Jo metu aptartas poreikis tobulinti ir Europos Sąjungos (ES) teisinį reglamentavimą stiprinant kovą su minėtais nusikaltimais.

VRM taip pat nurodo, kad A. Bilotaitė artimiausių metu susitiks su švietimo, mokslo ir sporto ministre Jurgita Šiugždiniene aptarti prevencines priemones švietimo ir neformalaus ugdymo įstaigose.

„Tiek nacionaliniu, tiek europiniu lygiu ieškoma efektyvesnių priemonių kovai su seksualiniais nusikaltimais prieš vaikus. Bendromis jėgomis privalome padaryti viską tiek stiprinant prevenciją, tiek nustatant tokį šios srities teisinį reglamentavimą, kuris užtikrintų veiksmingą šių nusikaltimų nustatymą, ištyrimą ir atsakomybės taikymą“, – pranešime cituojama A. Bilotaitė.

Anot ministerijos, per dešimtmetį ES pranešimų apie vaikų seksualinę prievartą internete padidėjo nuo 23 tūkst. iki daugiau nei 725 tūkst. per metus.

Lietuvoje pernai užregistruoti 498 seksualiniai nusikaltimai nepilnamečių asmenų atžvilgiu, 289 iš jų pasiekė teismą. 48 proc. registruotų seksualinio pobūdžio nusikalstamų veikų prieš vaikus sudarė disponavimas pornografinio turinio dalykais, kuriuose atvaizduoti vaikai.

Kova su seksualine prievarta prieš vaikus Europos Komisija įvardija vienu iš prioritetų. ES lygmeniu nėra nustatytų privalomų taisyklių, todėl socialiniai tinklai, žaidimų platformos ir kitų internetinių paslaugų teikėjai skirtingose ES valstybėse narėse jų laikosi skirtingai.

Siekiant problemos sprendimo, pernai gegužę EK pateikė teisėkūros pasiūlymą dėl reglamento kovai prieš vaikų seksualinį išnaudojimą.

„Pagal siūlomas taisykles paslaugų teikėjai privalės savo platformose nustatyti seksualinės prievartos prieš vaikus medžiagą, apie ją pranešti ir ją šalinti, taip pat vertinti ir mažinti piktnaudžiavimo jų paslaugomis riziką“, – nurodoma pranešime.

Taip pat siūloma steigti naują nepriklausomą ES kovos su seksualine prievarta prieš vaikus centrą, kuris teiks patikimą informaciją, priims paslaugų teikėjų pranešimus ir juos analizuos, o aktualius pranešimus skubiai persiųs teisėsaugos institucijoms, taip pat teiks paramą aukoms.

Siekiant užtikrinti saugesnę aplinką vaikams ir sukurti įrankių teisėsaugos institucijoms vykdyti efektyvesnę kontrolę, 2021 metais įsigaliojo ministerijos parengti Baudžiamojo kodekso pakeitimai. Juose įtvirtinta papildoma baudžiamojo poveikio priemonė – įpareigojimas pranešti apie gyvenamosios vietos pakeitimą – asmenims, kurie praeityje yra padarę šio pobūdžio nusikalstamas veikas.

VRM taip pat yra parengusi koncepciją pagal kurią, pritarus Vyriausybei, bus rengiamas naujas Nusikaltimų ir kitų teisės pažeidimų prevencijos įstatymas.

Jame, pasak ministerijos, pirmą kartą atsiras teisės pažeidimų prevencijos apibrėžimas, bus aiškiai nustatytos visų prevencijoje dalyvaujančių institucijų funkcijos ir atsakomybės. Įstatymu bus įkurta centrinė koordinuojanti institucija – kompetencijų centras, kuris atliks analizę, vertinimą, identifikuos problemas ir siūlys tikslines priemones joms spręsti.REDAKCIJA REKOMENDUOJA