PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2022 m. Kovo 14 d. 13:04

A. Anušauskas: Rusijos ir Kinijos santykiai yra aktyvizavęsi

Lietuva

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


208657

Žiniasklaidai paskelbus apie tai, kad Rusija prašosi Kinijos karinės ir ekonominės pagalbos karui Ukrainoje, Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pažymi matąs, kad Maskvos ir Pekino santykiai yra aktyvizavęsi.

„Šio karo kontekste Rusijos ir Kinijos santykiai yra aktyvizavęsi. Akivaizdu, kad kalbėta apie būsimą karinę operaciją tarp šalių vadovų. Gal be didelių detalių. Akivaizdu, kad aptariama ir eiga šios karinės operacijos. Kiek Kinija įsitraukusi į tuos procesus, kurių mes nematome, parodys laikas. Manau, kad dabar niekas tokių atsakymų neturi. Net ir JAV“, – žurnalistams pirmadienį sakė A. Anušauskas.

Jo teigimu, šiuo metu būtina suprasti, kad bet kuri Rusijos pradėtą karą Ukrainoje parėmusi valstybė gali susilaukti Vakarų sankcijų.  

„Aš manau, kad visos šalys, kurios šioje situacijoje remtų Rusijos agresiją, turi suprasti, kad sankcijų režimas gali būti nukreiptas ir į jų pusę“, – pridūrė ministras.

JAV pareigūnai žiniasklaidai sakė, kad Rusija paprašė karinės įrangos ir paramos iš savo pagrindinės sąjungininkės Kinijos. Maskva taip pat prašė Pekino ekonominės pagalbos, kad išvengtų didelę žalą darančių sankcijų, kurias jai taiko dauguma Vakarų pasaulio šalių, rašo „The New York Times“, cituodamas anoniminius pareigūnus. Pareigūnai atsisakė paaiškinti, ko tiksliai Rusija prašė ir ar Kinija atsakė. Apie tai klausiamas Kinijos ambasados ​​Vašingtone atstovas spaudai daugeliui leidinių sakė „niekada apie tai negirdėjęs“.

Pranešimai paskelbti praėjus vos kelioms valandoms, kai Baltieji rūmai paskelbė, kad aukšto lygio JAV delegacija pirmadienį Romoje susitiks su aukščiausiu Kinijos pareigūnu. Nacionalinio saugumo patarėjas Jake'as Sullivanas ir Kinijos komunistų partijos vyriausiasis diplomatas Yang Jiechi „aptars nuolatines pastangas valdyti konkurenciją tarp mūsų šalių ir Rusijos karo prieš Ukrainą poveikį regioniniam ir pasauliniam saugumui“, sakoma Nacionalinės saugumo tarybos atstovės Emily Horne pareiškime.

Pekinas tiesiogiai nepasmerkė Maskvos už jos pradėtą invaziją ir dėl įtampos tarp Rusijos ir Ukrainos didėjimo ne kartą kaltino NATO „plėtrą į rytus“, kartodamas Kremliaus skundą.

J. Sullivanas sekmadienį sakė, kad Baltieji rūmai „atidžiai stebi“, ar Kinija teikia materialinę ar ekonominę paramą Rusijai. „Neliksime nuošalyje ir neleisime jokiai šaliai kompensuoti Rusijai jos nuostolių dėl ekonominių sankcijų“, – sakė jis CNN laidoje.

Praėjusią savaitę Pekinas pareiškė, kad jo draugystė su Rusija išlieka „tvirta kaip uola“, nepaisant tarptautinio Maskvos pasmerkimo, ir leido suprasti, kad yra pasirengęs padėti tarpininkauti užbaigiant karą Ukrainoje.

ELTA