PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Lapkričio 10 d. 13:24

A. Anušauskas prognozuoja Minsko veidmainystę: situaciją pateiks kaip humanitarinę krizę

Lietuva

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


193657

 Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas mano, kad Baltarusijos taikoma taktika keičiasi – nuo šiol migrantų srautus režimas kreips iškart prie Europos Sąjungos sienos ir taip mėgins sukelti humanitarinės krizės įspūdį.

„Sprendžiant iš Rusijos ir Baltarusijos oficialių pareiškimų galėčiau spėti, koks tolesnis jų scenarijus: jie pareiškė, kad ES turėtų sumokėti, kad žmonės, kuriuos jie patys atsiveža, būtų grąžinami į jų gimtąsias šalis“, – trečiadienį žurnalistams komentavo A. Anušauskas.

Anot ministro, su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu bendradarbiaujantis Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka keis savo taktiką: migrantai bus tikslingai kreipiami į pasienį, ten apgyvendinami ir periodiškai stumiami kirsti Lenkijos, Lietuvos ar Latvijos sieną. A. Anušausko nuomone, Minskas sieks  sudaryti įspūdį, kad prie ES sienų kilo humanitarinė krizė, už kurią režimas nėra atsakingas.

„Jie pakeitė savo veiklos scenarijų: dabar neleis jiems sklaidytis po visą Baltarusiją, atskridusius iš karto veš į stacionarias lauko stovyklas, kurias įrenginės jie patys ar vers migrantus pasirinkti tokį gyvenimo būdą lauke. Juos apgyvendins ir nuolat mažesnėmis ar didesnėmis grupėmis šturmuos ES sienas. Nepavykus grįš atgal, pasipildys naujomis grupėmis ir visa tai pateiks tarptautinei bendruomenei kaip humanitarinę krizę, nors jie patys ją ir sukuria“, – tikino A. Anušauskas.

Ministras taip išreiškė palaikymą siūlymui sankcionuoti Baltarusijos oro uostus ir avialinijas, esą tai yra vienintelis kelias spręsti aštrėjančią krizę. Būtinybę griežtinti sankcijas režimo oro sektoriui šią savaitę išsakė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, tam pritarė premjerė Ingrida Šimonytė ir prezidentas Gitanas Nausėda.

„Tik sankcijos šiuo atveju gali priversti keisti Lukašenkos režimą ir kartu ją palaikančią Rusiją. Jeigu būtų oro uostai sankcionuojami, visi palaikantys su jais ryšius, nuomojantys lėktuvus, teikiantys bet kokią įrangą Vakarų valstybėse to tiesiog negalėtų daryti. Ir jeigu mes dar įjungtume kitus partnerius į sankcionavimą, tarkim, JAV, jeigu Lukašenka ir nepakeis vienaip ar kitaip savo elgesio, tai migrantų srautas tiesiog neturės techninių galimybių patekti į Baltarusiją“, – sakė A. Anušauskas.

Apie planus išplėsti sankcijas Baltarusijos režimui pirmadienį pranešė Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen. Oficialiame pareiškime dėl padėties Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje EK vadovė nurodė, kad „Baltarusijos institucijos turi suprasti, kad taip ciniškai manipuliuojant migrantais daromas spaudimas ES nepadės joms pasiekti savo tikslų“.

ES visų pirma aiškinsis, kokias sankcijas, įskaitant įtraukimą į juodąjį sąrašą, taikyti trečiųjų šalių oro linijoms, kurios neteisėtai gabena žmones.

ELTA