REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2021 m. Rugsėjo 2 d. 20:02

A. Anušauskas gynybos ministrų susitikime pasiūlė aptarti galimą ES paramą Ukrainos gynybos reformoms

Lietuva

Mariaus Morkevičiaus nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


186661

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas neformaliame ES ministrų susitikime Liublianoje pristatė siūlymą steigti karinę misiją Ukrainoje.

„Europos Sąjunga privalo rasti būdų padėti vienam iš savo didžiausių kaimynų, ypatingai kuomet jis siekia glaudesnių ryšių su ES ir vykdo ginkluotųjų pajėgų transformaciją“, – sakė A. Anušauskas, pasiūlęs aptarti galimą ES paramą Ukrainos gynybos reformoms.

Liepos mėnesį Ukrainos gynybos ir užsienio reikalų ministrai laišku kreipėsi į ES vyriausiąjį įgaliotinį užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepą Borrellį su prašymu stiprinti bendradarbiavimą bei sveikino galimybę steigti ES misiją ir taip remti Ukrainos gynybos sektorių. Rugpjūtį Lietuva bei dar penkios ES šalys oficialiai pasiūlė svarstyti galimybę įsteigti ES karinę patariamąją ir mokymo misiją Ukrainoje, kurios tikslas būtų paremti reformas profesinio karinio švietimo srityje.

Anot A. Anušausko, Ukrainos prašymas turi būti svarstomas ES viduje, nes Ukrainos saugumas ir stabilumas tiesiogiai veikia ir ES saugumą. Ministras pridūrė, kad ES kaimynystės politika, ypatingai – Rytų kaimynystės kryptimi, turi būti stiprinama.

„Prašome Europos išorės veiksmų tarnybos parengti pasiūlymus dėl bendradarbiavimo stiprinimo su Ukraina saugumo ir gynybos srityje. Turime būti ambicingi“, – kolegoms gynybos ministrams sakė A. Anušauskas, pasiūlęs su ukrainiečiais galimą ES misiją aptarti spalio 12 dieną. Šį siūlymą, kaip pažymima Krašto apsaugos ministerijos pranešime, parėmė daugelis ES valstybių.

Neformalaus ES gynybos ministrų susitikimo Liublianoje metu buvo aptariami svarbiausi ES saugumo ir gynybos klausimai bei aktualijos – diskutuota apie ES karines mokymo operacijas ir ES strateginę partnerystę su NATO ir Jungtinėmis Tautomis.

Ministras A. Anušauskas akcentavo, kad šiuo metu Lietuva patiria hibridinę ataką, organizuojamą neteisėto režimo Baltarusijoje, kuris migraciją naudoja kaip ginklą silpninti ES ir NATO bei išbandyti mūsų atsparumą. Tuo pačiu ypatingo ES ir NATO dėmesio reikalauja būsimos Baltarusijos ir Rusijos karinės pratybos „Zapad 2021“, kurių metu būtina nuolat stebėti bei vertinti situaciją ir, prireikus, nedelsiant reaguoti į bet kokias provokacijas.

A. Anušauskas atskirai susitiko ir su Austrijos gynybos ministre Klaudia Tanner. Susitikimo metu ministrai aptarė hibridinių atakų naudojant nelegalią migraciją problematiką ir pabrėžė, kad būtinas aktyvesnis šalių bendradarbiavimas siekiant stiprinti išorines valstybių sienas ir tokiu būdu didinti valstybių atsparumą.

Ministras taip pat pasinaudojo proga padėkoti Lenkijos, Vokietijos, Prancūzijos ir Danijos gynybos ministrams už itin reikšmingą pagalbą Lietuvai įvykdant afganistaniečių evakuacijos operaciją.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA