REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2019 m. Gruodžio 1 d. 13:45

Naujas pareigas užėmęs Linas Pernavas atskleidė pagrindinius tikslus

Vilnius

Lietuvos Policijos nuotr. Linas Pernavas atvyksta užimti svarbias pareigas Jungtinėje Karalystėje.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


108866

Pastaruosius penkerius metus Lietuvos policijai vadovavusį Liną Pernavą nuo šiol bus galima dažniau sutikti Jungtinėje Karalystėje – palikęs aukščiausią postą jis pasirinko darbą su šioje šalyje gyvenančiais tautiečiais. Atašė poziciją užėmęs pareigūnas tikina, kad naujame darbe didelę laiko dalį praleis lietuvių bendruomenėse ir tikrai nebus tas, kuris atvyko daryti tvarkos.

Linas Pernavas Lietuvos policijos generalinio komisaro pareigas ėjo nuo 2014-ųjų, o kadencijai pasibaigus nutarė pasirinkti naujai įsteigtą atašė pareigybę.

Policijos vadovybė teigia, kad šio diplomatinio rango pareigūno užduotis – bendradarbiauti su Jungtinės Karalystės teisėsaugos institucijomis užkardant, tiriant ir atskleidžiant nusikalstamas veikas, susijusias su organizuotu nusikalstamumu.

Tačiau 43 metų Linas Pernavas tikina, kad naujus darbus pradės ne nuo to.

Ir viską nuosekliai papasakojo populiariausiam JK lietuvių naujienų portalui ANGLIJA.today.

– p. Linai, ar jau įsikūrėte Jungtinėje Karalystėje?

– Ne, kol kas atostogauju – reikia laiko užbaigti įvairius buitinius rūpesčius, susijusius su buvusiu darbu bei su būsima veikla: šiuo metu derinami darbiniai klausimai dėl būsimojo biuro, ieškau gyvenamojo būsto.

Oficialiai dirbti JK pradėsiu nuo sausio, tačiau į šią šalį atvyksiu anksčiau.

– Ar atašė darbas reikalauja specialaus pasiruošimo? Juk tai – specifinė pozicija.

– Man tai nebus visiškai naujas dalykas, juk darbas susijęs su Lietuvos policija, kurioje aš esu jau daug metų. Be to, ši pozicija panaši į jau esamas mūsų policijos atstovybes tarptautinėse organizacijose – Europole bei Briuselyje.

Jungtinė Karalystė bus išskirtinė valstybė – jokioje kitoje šalyje atstovybės neturime. Taigi, šiokia tokia specifika yra.

Taip pat reikia užmegzti kontaktus su vietinėmis lietuvių bendruomenėmis, Lietuvos ambasada, JK policija, o toliau – darbas kartu.

– Lietuvių bendruomenių šioje šalyje yra labai daug. Ar tai reiškia, kad joms teks didžioji dalis policijos atašė dėmesio?

– Turėti kontaktus su jomis man bus labai svarbu, iš bendruomenių tikiuosi visokeriopos pagalbos. Todėl ypač pirmąjį pusmetį joms norėčiau skirti tikrai labai daug dėmesio.

Tik po susitikimų su jomis bus galima dėlioti prioritetus. Iš ko – jeigu ne iš žmonių – sužinoti, kas jiems svarbiausia, kokie klausimai neduoda ramybės.

Atašė pareigybė visų pirma yra skirta palaikyti tarpinstitucinius ryšius, tačiau kai šalyje gyvena šimtai tūkstančių Lietuvos piliečių, ignoruoti šio fakto negalima.

Reikia atstovauti ir jų interesus, o Lietuvos ir JK policijos bendradarbiavimą išnaudoti siekiant padėti eiliniams gyventojams.

c63014f95eefccf5104b54b6f1d2dc1e.jpg

– Skirdamas Lietuvos policijos atašė Jungtinėje Karalystėje generalinis komisaras pabrėžė, kad šioje šalyje tokia pareigybė reikalinga ir dėl to, kad ten įsikūrė nemažai lietuvių, kurie nelinkę laikytis įstatymų. Kiek Jūsų jėgų turėtų atitekti šiam reikalui?

– Sunku pasakyti, tačiau reikės rasti aukso vidurį ir tinkamai paskirstyti laiką darbui su bendruomenėmis, vietinei policijai bei byloms, kuriose figūruoja lietuviai. Tokių tikrai yra, jos susijusios su organizuotu nusikalstamumu, prekyba narkotikais, ginklais, žmonių prekyba, jų išnaudojimu.

Manau, kad jėgos ir laikas bus paskirstomos priklausomai nuo situacijos.

Galiu tik užtikrinti, kad iš pradžių daugumą laiko skirsiu bendruomenėms, noriu su jomis susipažinti, prisistatyti, išgirsti jų lūkesčius, pasiūlyti pagalbą kaip Lietuvos policijos atstovas.

Reikia pradėti nuo to, kad atsirastų tarpusavio pasitikėjimas.

Tai – ne pažadas, o tikslus darbų planas, kuriame nurodyta, ką darysiu ir kokių tikslų sieksiu.

– Į JK atvykstate tuo metu, kai sprendžiasi lemiami „Brexit“ klausimai, viskas gali baigtis ir taip, kad britų ir Europos Sąjungos keliai išsiskirs nutraukiant tarpinstitucinius ryšius, įskaitant ir policijos bendradarbiavimą.

Ar tai nesutrukdytų Jūsų darbui ir užsibrėžtiems tikslams?

– Tai yra iššūkis ir viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurių atsirado Lietuvos policijos atašė poreikis Jungtinėje Karalystėje, todėl beveik visos ES valstybės ir turi tokias pareigybes Britanijoje. Tos, kurios neturi – steigia atašė pareigybes, taip siekiama kompensuoti galimas problemas, kurias lemtų politiniai procesai.

Visi supranta, kad dabartinė situacija yra totali nežinomybė.

O kaip „Brexit“ procesas pakoreguos mano darbą, pamatysime ateityje. Tai priklausys nuo daugelio aplinkybių.

– Jūs buvote Lietuvos policijos vadovas. Ar žvelgiant iš šios pozicijos Jungtinė Karalystė atrodo kaip specifinė darbo vieta?

– Galiu įvardinti keletą išskirtinumų: visų pirma, tai šalis, kurioje gyvena daugybė lietuvių, antra – tarp jų yra ir tokių, kurie nelinkę draugauti su įstatymu. Trečia, tai yra valstybė, su kurios pareigūnais Lietuvos policija dirba kone daugiausiai: pagal bendrus darbus JK nusileidžia tik Vokietijai.

– Ar manote, kad Lietuvos policija galėtų ko nors išmokyti kolegas britus?

– Aš neatvykstu mokyti vietinių pareigūnų, tai net neįeina į mano funkcijas. Tačiau mes ilgą laiką dalijomės patirtimi, iš britų policijos tikrai esame perėmę įvairios gerosios patirties, nematau tam kliūčių ir ateityje.

– Iš JK lietuvių neretai tenka išgirsti – esą Lietuvos policija su nusikalstamumu moka tvarkytis žymiai geriau. Ką manote apie tai?

– Lietuvos policija bendradarbiauja ne tik su JK, bet ir su likusios Vakarų Europos pareigūnais, visi jie dirba gerai ir nereikėtų išskirti nei Lietuvos, bei kurios nors kitos šalies. Skirtumai gali išryškėti nebent dėl valstybės specifikos.

JK ir Lietuvos policijos pareigūnų darbą sunku sulyginti dėl tokių faktų kaip valstybių dydis, gyventojų skaičius, istorija, geografinė padėtis, mentalitetas, ekonominė padėtis ir daug kitų faktorių.

Tačiau jokiais būdais negalima sakyti, kad vienos ar kitos šalies pareigūnai dirba žymiau geriau už kitus.

– Kokią žinutę prieš atvykdamas norėtumėte perduoti Jungtinės Karalystės lietuviams kaip Lietuvos policijos atašė?

– Nesu linkęs skirstyti lietuvių į gyvenančius Lietuvoje ir kitose šalyse.

Manau, kad visi esame kaip viena didžiulė šeima, todėl privalome būti vieningi, vieni kitiems pakantūs, pasitikėti vieni kitais.

– Jūs neatvykstate gaudyti prasikaltusių – tokių spėlionių viešoje erdvėje po Jūsų paskyrimo irgi buvo galima išgirsti.

– Aš tikrai nebūsiu Lietuvos policininkas, užtikrinantis tvarką ir tiriantis nusikaltimus Jungtinėje Karalystėje.

Mano užduotys šioje šalyje – visai kitos. Kontaktai ir kalbėjimas tarpusavyje yra svarbiausia.

b6d7fdfda124e8e6618b613f0f44ff1e.jpg

Anglija.Today

untitled.jpg



REDAKCIJA REKOMENDUOJA