Naujas „Kuriu Vilnių“ projektas į Naujamiestį sugrąžino šventovę

Vilnius
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Turbūt nedaugelis vilniečių žino, kad prieš daugiau kaip 100 metų Naujamiestyje, tarp dabartinių A. Vivulskio, Šviesos ir Vytenio gatvių, buvo pradėta statyti įspūdinga Švč. Jėzaus širdies bažnyčia. Šiandien Naujamiestyje, ties Vytenio g. 6 atidengtas pagal architekto Antano Vivulskio autorinius brėžinius iš bronzos išlietas erdvinis bažnyčios modelis.

Pagal moderniausias laikmečio tendencijas sukurtas šventovės projektas anuomet turėjo būti pirmasis gelžbetoninių konstrukcijų statinys Lietuvoje. Ši bažnyčia galėjo tapti vienu įspūdingiausių objektų sostinėje. Dėl sudėtingų istorinių aplinkybių tarpukariu ir sunkios architekto ligos, sumanymas iki galo nebuvo realizuotas, o pradėtos statyti šventovės konstrukcijų karkasas sovietmečiu buvo transformuotas į kultūros rūmų pastatą.

Simboliška, kad atminimo ženklas kūrėjo sumanymui Vilniuje sukurtas minint 100-ąsias architekto ir skulptoriaus A. Vivulskio mirties metines. Šią idėją „Kuriu Vilnių“ programos konkurse atrinko ir parėmė Vilniaus miesto savivaldybė.

„Kai Vilniaus miestas pradėjo galvoti apie „Kuriu Vilnių“ programą, paramą naujoms menininkų iniciatyvoms, viešųjų erdvių atgaivinimą meniniais akcentais, toks ir buvo tikslas. Mintis, idėja, kuri sklandė ore, virto realiu darbu. Šiandien džiugu pripažinti, kad „Kuriu Vilnių“ tikslas materializavosi ir tapo daugiau nei kuriu Vilnių – suprantu, atrandu, permąstau Vilnių“, – sakė atminimo ženklo atidengime dalyvavęs Vilniaus mero pavaduotojas Vytautas Mitalas.

Projekto autoriai Gintaras Čaikauskas ir skulptorius Tadas Gutauskas susirinkusiems vilniečiams pristatė savo idėją ir papasakojo kaip sekėsi sukurti nedidelį atspindį, prisiminimą tos didingos bažnyčios, kuri čia turėjo iškilti.

„Garbė sukurti monumentą, kuris įamžins įspūdingai kūrusio menininko palikimą, jo darbų prasmę Vilniaus mieste. Tai mintis, idėja skirta visų mūsų žmonių, menininkų sugalvotų ir išsvajotų, bet nerealizuotų idėjų atminimui. Visiems gerai žinoma, kad kiekvieno architekto, menininko didžiausia svajonė yra idėjų ir sumanymų realizacija. Šis atminimo ženklas yra didžiausia pagarba nemariam didingam kūrėjo sumanymui“, – kalbėjo profesorius, architektas Gintaras Čaikauskas.

Atidengus atminimo ženklą skvere, jį pašventino Vyskupas Darius Trijonis.

Šalia A. Vivulskio ir Vytenio gatvių sankryžos esančiame pastate Vytenio g. 6 dabar įsikūręs teatras „Vilniaus klasika“. Pastate galima išvysti išlikusius nebaigtos bažnyčios fragmentus, atidengtas išlikusias grakščias bažnyčios arkas, primenančias unikalią šios vietos istoriją.

Prieš įrengiant atminimo ženklą, miesto savivaldybė sutvarkė ir Vytenio bei A. Vivulskio gatvių prieigas, skverą: buvo paklota daugiau kaip 2 000 naujų plytelių, pakeisti borteliai, atnaujintos pėsčiųjų perėjos su neregių ir silpnaregių vedimo sistema, įrengtos nuovažos. Žaliuosiuose plotuose atsėta nauja veja, prijungtas bažnyčios modelio apšvietimas. Šiems atnaujinimams skirta apie 25 tūkst. Eur. Paties erdvinio bažnyčios modelio idėjos įgyvendinimui iš „Kuriu Vilnių“ programos lėšų buvo skirta 20 tūkst. Eur.

Dešimtys išskirtinių netikėtose sostinės erdvėse pernai ir šiemet atsiradusių meno projektų ir instaliacijų – tai antrus metus skaičiuojančios savivaldybės inicijuotos programos „Kuriu Vilnių“ rezultatai. Programa „Kuriu Vilnių“ pritraukė nemažai menininkų ir atgaivina primirštas vietas.