Naujas erkių nešiojamas virusas sėja baimę tarp žmonių

Vilnius
Reporteris Lina Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Paslaptingas naujas virusas iš lėto bet užtikrintai sėlina per kaimiškuosius Kinijos kampelius.

Iki pat šiol ligos priežastis buvo neaiški, tačiau naujas tyrimas galimai nustatė viso to ištakas – tai pavojinga, kraują siurbianti erkė.

Mokslininkai iš Foshan universiteto Kinijos Guangdongo provincijoje aprašė anksčiau nežinomo patogeno, vadinamo „Alongshano virusu“, atradimą.

Jų atradimas remiasi viruso pavyzdžiais, surinktais iš 42 metų ūkininkės Alongshano kraujo, kuri karščiavo, skundėsi galvos skausmu ir pykinimu. Kuomet iš kraujo buvo išskirtas virusas, genomo sekos analizė ir elektronų mikroskopija atskleidė, kad iki šiol toks virusas niekada nebuvo dokumentuotas, rašo iflscience.com.

Šiai dienai, šia liga užsikrėtė mažiausiai 86 žmonės būtent Vidinės Mongolijos ir Heilongdziango provincijų apylinkėse. Iš 86 asmenų, 84 buvo ūkininkai arba miškų darbuotojai, gyvenantys kalvotose arba miškingose vietovėse ir besidarbuojantys laukuose.

Šios įžvalgos atvedė mokslininkus į miškus, kur pacientai patyrė erkių įkandimus. Čia mokslininkai buvo priversti ištirti taigines erkes (Ixodes persulcatus).

Ši rūšis ir yra susijusi su skirtingais erkių įkandimais ir jų sukeltais susirgimais. Tarp kurių ir Laimo liga, babeziozė ir Sibiro bei Tolimųjų Rytų erkinis encefalitas.

Erkės yra išskirtinai efektyvus užkrato nešiotojas, nes jos prisitvirtina prie aukos ir maitinasi jos krauju. Šio proceso metu bet kokie jų nešiojami patogenai yra perduodami aukai ir atvirkščiai.

Mokslininkai aptiko virusą erkėse, tačiau staigmena tapo tai, kad virusas pastebėtas ir uoduose, surinktuose Dzilino provincijoje. Tai reiškia, kad jie taipogi negali būti atmesti kaip galimi viruso nešiotojai.

Nors iki šiol apie virusą pranešama tik iš šiaurės rytinės Kinijos, mokslininkai teigia, kad jis potencialiai gali išplisti ir toliau šio regiono, į ten kur aptinkamos erkės – Rytų Aziją, Sibirą, Rytų ir Šiaurės Europą.

Geroji žinia yra ta, kad nefiksuota jokių įrodymų, kad virusas gali būti perduodamas iš žmogaus žmogui. Be to, šis virusas ir jo sukelti negalavimai yra ganėtinai lengvai pagydomi.

Visi pacientai sulaukė antivirusinių ir antibiotinių medikamentų gydymo, kuris ligos simptomus pašalino per aštuonias ar mažiau dienų.

Kad galėtų toliau sekti virusą ir stebėti bet kokias potencialias jo mutacijas, mokslininkai gavo pilną Alongshano viruso štamo genomą. Tai atskleidė, kad virusas turi bendrų panašumų su Jingmeno virusu – kitu erkiniu patogenu, kuris pirmą kartą buvo aptiktas 2014 metais, Kinijoje.

Tyrimas pristatomas moksliniame žurnale „New England Journal of Medicine“

Gismeteo.lt