REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Rugsėjo 5 d. 16:20

Nauja vaizdinė priemonė apie lytiškai plintančias infekcijas

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


186896

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai parengė naują vaizdinę, metodinę priemonę visuomenei apie lytiškai plintančių infekcijų sukeliamus pažeidimus organizme. Plakate galima rasti lytiniu keliu (vaginaliniais, oraliniais ir analiniais santykiais) perduodamų susirgimų sukėlėjus ir sužinoti, kokius organus ir sistemas pažeidžia jų sukeliamos infekcijos.
 

ULAC primena, kad lytiškai plintančios infekcijos (LPI) – dažnai net nepastebimi susirgimai, turintys ilgalaikių pasekmių abiejų lytinių partnerių sveikatai. Šiltasis metų laikotarpis neatsitiktinai siejamas su rizikingais lytiniais kontaktais – pasibaigus vasarai diagnozuojama daugiau LPI.

Kaip sužinoti ar nesate užsikrėtę LPI?

LPI ištyrimas – vienintelis būdas sužinoti, ar nesate užsikrėtę viena ar net keliomis lytiškai plintančiomis infekcijomis. Šiuolaikiniai molekuliniai tyrimai leidžia identifikuoti virš dešimt sukėlėjų iš vieno mėginio – lytinių takų ir kitų vietų tepinėlio arba šlapimo (neinvazinio tyrimo vyrams).

Ištyrimo ir gydymo bei saugesnės lytinės elgsenos klausimais konsultuotis rekomenduojama kreiptis į gydytoją specialistą dermatovenerologą. Šios srities specialisto konsultacijai šeimos gydytojo siuntimas nereikalingas.

Pasitikrinti dėl LPI rekomenduojama bent kartą per metus visiems lytiškai aktyviems asmenims, po nesaugių lytinių santykių, taip pat pakeitus lytinį partnerį (-ę). Atsiradus LPI požymių arba nustačius LPI lytiniam partneriui (-ei) – pasitikrinti būtina nedelsiant.

Kaip sumažinti riziką užsikrėsti LPI?

  • Vengti atsitiktinių lytinių santykių. Užsikrėtimo riziką sumažina vienas, ištikimas ir LPI neužsikrėtęs lytinis partneris (monogaminiai lytiniai santykiai).
  • Visada ir taisyklingai naudotis apsaugos priemonėmis (prezervatyvais). Reikia nepamiršti, kad prezervatyvai nesuteikia 100 proc. apsaugos nuo LPI, tačiau nuolatinis ir taisyklingas šių barjerinių priemonių naudojimas ženkliai sumažina užsikrėtimo riziką.

Naują vaizdinę priemonę apie LPI sukeliamą žalą organizmui rasite čia

Daugiau informacijos, kodėl būtina pasitikrinti dėl LPI, ieškokite čia

Patikimos informacijos apie LPI rasite čia



REDAKCIJA REKOMENDUOJA