Nauja sąmokslo teorija: kas ta Margelono liga, kurią neva sukelia medicininėse kaukėse esantys parazitai?

Vilnius
Stopkadras @ Youtube
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Alternatyviose socialinių tinklų grupėse plinta nauja sąmokslo teorija, kurios šalininkai teigia, kad medicininėse kaukėse esą gyvena į šilumą reaguojantys parazitai, sukeliantys pavojingą ligą.

Vienas toks vaizdo įrašas, neva įrodantis šių kenkėjų egzistavimą, buvo paskelbtas „YouTube“ platformoje. „Jie vadinasi „margelonais“ ir sukelia naują infekciją, nuo kurios nėra vaistų“, – po įrašu skelbia vienas internautas.

Vis dėlto, peržiūrėjus patį įrašą panašu, jog jame po mikroskopu nufilmuotos medžiagos atplaišos ar kitos sintetinės dalelės, o ne gyvos kirmėlės ar kiti parazitai. Vaizdo įrašus peržiūrėti galima čia ir čia.

Kas ta Margelono liga?

Įdomu tai, kad taip vadinama Margelono liga tikrai egzistuoja – ar bent jau egzistuoja toks pavadinimas. Ji apibrėžiama kaip „savidiagnozuojama mažai ištirta liga, kuomet iš odos porų išauga neaiškios kilmės fragmentai“, skelbia Mayoclinic.org. Žmonės, sergantys šia liga, esą jaučia nemalonius jausmus odoje, tarsi ją kažkas badytų ar ropotų.

Kita priežastis, dėl kurios Margelono liga yra laikoma tokia kontroversiška, yra jos istorija. Rašytiniuose šaltiniuose minima, kad dar XVII amžiuje buvo apibūdinta liga, kai ant vaikų nugarų skausmingai išaugdavo tankūs plaukai, vadinami „morgelonais“, rašo gydytoja Nancy Moyer internetinėje svetainėje Healthline.com. 1938-aisiais sutrikimas, kuomet pacientai jaučia ropojimą odoje, buvo pavadintas kliedesine parazitoze.  2002-aisiais JAV, Kalifornijoje pranešta apie naują ligos protrūkį. Dėl panašumų su pirmuoju istoriniu protrūkiu ji buvo pavadinta Margelono liga.

Dalis medikų mano, kad ligos simptomai gali būti susiję su odos ląstelių infekcijomis, tačiau plačioji medikų bendruomenė šį sutrikimą vertina kaip psichozės formą, kuomet žmogus mano, jog yra užsikrėtęs parazitais, nors iš tiesų jų neturi. Žaizdas odoje gali sukelti maniakinis kasymasis, o ištyrus jas paaiškėja, kad iš odos neva augantys fragmentai tėra drabužių ar kitų tekstilės gaminių atplaišos.

Dalis pacientų, įtariančių sau Margelono ligą, tvirtina, jog jų simptomus medikai ignoruoja ar apibūdina kaip netikrus. Savo ruožtu, gydytojai teigia, jog šios ligos simptomus jaučiantys žmonės paprastai nepriima jokių kitų paaiškinimų ar diagnozių.

Margelono ligos simptomai:

Odos bėrimas ir žaizdos, sukeliančios niežulį

Ropojimo jausmas ant odos ar po ja, prilyginamas vabzdžių ropojimui ar įkandimams

Sintetiniai fragmentai ar juodi siūlai, augantys iš odos ar ant jos

Nuovargis

Nesugebėjimas sukaupti dėmesio

Trumpalaikės atminties praradimas

Depresija

Ką apie Margelono ligą sako mokslininkai?

Margelono ligos tyrimai, atlikti per pastaruosius kelis dešimtmečius, atskleidė skirtingus rezultatus. Kai kurie tyrimai aptiko galimą sąsają tarp šio sutrikimo ir organizmo užsikrėtimo borelijomis – erkių ir utėlių perduodamomis bakterijomis, taip pat sukeliančiomis Laimo ligą.

Tačiau šiuos rezultatus paneigia ankstesnis JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (CDC) tyrimas, padaręs išvadą, kad ligos nesukelia infekcijos ar parazitai. Mokslininkai ištyrė 115 žmonių, sergančių Margelono liga, kurią CDC apibūdina kaip nepaaiškinamą dermatopatiją. Tyrimas parodė, kad didžioji dalis medžiagos atplaišų tiriamųjų žaizdose tebuvo medvilnės fragmentai.  CDC tyrimo išvadose pastebima, kad šis sutrikimas dažniausiai pasireiškia vidutinio amžiaus baltaodėms moterims, o jo simptomai labai primena psichikos ligą – kliedesinę parazitozę.

Šį sutrikimą turintys pacientai gali būti gydomi kognityvine terapija, antidepresantais, antipsichotiniais vaistais ir psichoterapija, skelbia Mayoclinic.org. Pabrėžiama, kad liga yra per mažai suprantama, todėl būtina atlikti daugiau tyrimų.

Parengta pagal Mayoclinic.org ir Healthline.com informaciją