Nauja mada socialiniame tinkle „Instagram“ apnuogino sveikuolių mitybos klaidas

Vilnius
Irma Bagūnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Tarp sveiku gyvenimo gyvenimo būdu užsikrėtusių internautų socialiniame tinkle „Instagram“ plinta nauja mada. Jie rodydami, kaip sveikai ir subalansuotai maitinasi, fotografuoja savo šaldytuvų turinį ir nuotraukas žymi grotažyme #fridgegoals (liet. #šaldytuvoiššūkiai). Tiesa, atverdami savo šaldytuvų duris, internautai dažnai parodo ir pačių nepastebėtas klaidas, trukdančias iš tiesų maitintis sveikai.

Skirtingų iššūkių formatas socialiniuose tinkluose gajus jau kelerius metus. Naujausias iš jų – #fridgegoals – skirtas įgyvendinti ilgalaikius tikslus: pakeisti mitybos įpročius ir pasinerti į sveiką gyvenimo būdą. Iššūkio idėja paprasta: prieš priimant sveiko gyvenimo būdo iššūkį, reikia pripildyti savo šaldytuvą sveikų produktų ir jį nufotografuoti – taip parodant, kad pasiruošęs keisti savo mitybinius įpročius. #fridgegoals mada „Instagram“ tinkle jau užsikrėtė tūkstančiai sveikuolių, tarp kurių – ir žinomi žmonės.

Dažniausiai iššūkiu užsikrėtusių žmonių šaldytuvuose matyti daug daržovių, vaisių, vištienos, becukrių maisto produktų, čia vargiai pastebėsite pusfabrikačius ar alkoholio. Tiesa, pasitaiko atvejų, kai net ir ilgus metus sveikai besimaitinantys žmonės nuotraukomis atskleidžia maisto laikymo šaldytuve klaidas, tad ką jau kalbėti apie mėgėjus.

Klaidos – viena po kitos

Pasak dietologės Kristinos Jasmontienės, apžvelgiant #fridgegoals iššūkio dalyvių nuotraukas internete, pirmiausia į akis krinta tai, kad dažnas sveikuolis maisto produktus šaldytuve išdėlioja neteisingai.

„Maisto produktų išdėstymas šaldytuve negali būti chaotiškas. Skirtingiems produktams reikalinga skirtinga temperatūra, todėl reiktų atsižvelgti į šaldytuve esančius papildomus stalčius. Vieni iš jų yra skirti daržovėmis ir vaisiams, kiti – šviežiai mėsai ar žuviai. Jeigu šaldytuvas neturi papildomų stalčių ar papildomų funkcijų, tokiu atveju produktus, kuriems reikia daugiau šalčio, laikykite šaldytuvo apačioje, o tuos, kuriems šaltis nebūtinas, – viršuje“, – sako K. Jasmontienė.

Pasak K. Jasmontienės, siekiant maisto produktus ilgiau išlaikyti šviežius, svarbu užtikrinti tolygią šaldytuve vyraujančią temperatūrą – 1-5 laipsnių šilumą. Nepastoviausia temperatūra vyrauja šaldytuvo durelėse – juk jos nuolat atveriamos.

„Čia daugelis ir daro klaidas. Pavyzdžiui, į durelėse esančias lentynėles sudeda kiaušinius – produktą, kuriam reikalinga ypač pastovi temperatūra. Iš tiesų, kiaušinius geriausia būtų laikyti šaldytuvo viduje, neišėmus iš kiaušinių dėžutės“, – sako dietologė ir prieina prie išvados: durelėse verčiau laikyti tokius produktus, kuriems mažiau pastovi temperatūra turi mažiau ar visai jokios įtakos.

Pagamintą, tačiau šaldytuve laikomą maistą, pasak K. Jasmontienės, reikėtų suvartoti per tris paras – 72 valandas. O, pavyzdžiui, daržovės šaldytuve gali stovėti 3-4 paras.

Maistinė vertė priklauso ir nuo šaldytuvo

Tuo tarpu buitinės technikos ekspertas Petras Gendvilis, vertindamas #fridgegoals dalyvių nuotraukas, sako, kad siekiant maitintis sveikai svarbu ne tik patys maisto produktai, bet ir šaldytuvų turimos savybės – dalis jų specialiai kuriamos ir pritaikomos tam, kad maistas šaldytuve ilgiau išliktų šviežias ir vertingas.

„Norint šviežią maistą išsaugoti ilgesnį laiką, reikia atsižvelgti į šaldytuvo šaldymo būdus. Šaldytuvai, kurie naudoja atskiras šaldymo technologijas šaldikliui ir šaldytuvui, išsaugo didesnį maisto produktų drėgmės lygį ir nedžiovina produktų taip, kaip šaldytuvai su kitomis technologijomis. Ilgesnį maisto saugoją gali lemti ir tokios funkcijos kaip ventiliatoriai šaldytuve, tolygiai paskirstydami šaltį šaldytuvo viduje, ar papildomos greito šaldymo ar drėgmės palaikymo funkcijos“, – sako ekspertas.