Naktinį dangų puošia Medžiotojų pilnatis: iš kur toks pavadinimas?

Vilnius
@ Gintaras Stanelis | Gismeteo.lt skaitytojų nuotr.
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Nors mums gan įprasta pilnatį vadinti tiesiog pilnatimi, visgi, įvairiose kultūrose šis dangaus šviesulys turi originialius pavadinimus.

Kiekviena iš pilnačių gauna savo vardą, priklausomai nuo mėnesio, kurį ji pateka. Šie pavadinimai yra kasmet tokie patys, o šių metų spalio mėnesio pilnatis dar žinoma Medžiotojų pilnaties vardu.

Iš kur toks vardas?

Nepaisant išskirtinio vardo, Medžiotojų pilnatis savo išvaizda niekuo nesiskirs nuo kitų mėnesių pilnačių.

Daugybė pilnatims priskiriamų vardų kilmių siekia kelis šimtus metų atgal, kuomet senoji Amerikos indėnų kultūra buvo perduota į Šiaurės Amerikos žemyną atvykusiems kolonizuotojams.

Daugelį pavadinimų perėmė ir kitos kultūros. Pavadinimai žymi įvairius sezoninius darbus, reiškinius ir kitus svarbius žmonėms momentus.

Indėnų algonkinų gentys spalio mėnesio pilnatį vadino Medžiotojų pilnatimi, nes ji žymėjo laiką, kuomet žiemai besirengiantys gyventojai traukdavo į medžioklę.

Tai tik vienas iš daugybės vardų, kuriais per daugybę šimtų metų, skirtingose pasaulio kultūrose buvo vadinama spalio mėnesio pilnatis.

Šio mėnesio pilnatis dar vadinama: Kiaušinio, Žuvies, Sėklų, Rožine pilnatimi.

Kartas nuo karto spalio pilnatis gali būti pavadinta ir Derliaus pilnatimi – šį vardą gauna pilnas mėnulis, patekėjęs arčiausiai rudens lygiadienio. Visgi, 2018 metais Derliaus pilnatis minėta rugsėjo 24 d., vos dvi dienos po šių metų rudens lygiadienio.

Anot NASA, lapkričio pilnatis vadinsis Bebro pilnatimi, o gruodžio pilnatis – Šalčio pilnatimi.

Beje, jei žvalgysitės po naktinį dangų į švytinčią pilnatį, nenustebkite pamatę ir praskriejantį meteorą. Nors Orionidų meteorų pikas jau praėjo, dar iki lapkričio mėnesio galite išvysti vieną kitą praskrendančią nuolaužą, likusią pro Saulę paskutinį kartą praskriejant garsiai Halio kometai.

Gismeteo.lt