REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Birželio 17 d. 09:18

Muziejininkai nenustoja stebinti per kiekvieną Pasienio fiestą

Alytus

Penktadienį Lazdijų krašto muziejuje buvo pristatytas Seirijų lobis.

Kestutis MatuleviciusŠaltinis: Etaplius.lt


88063

Lazdijiečiams ir miesto svečiams buvo pristatyta Trakų istorijos muziejaus paroda „Seirijų lobis“. Šis 1995 metų pavasarį Seirijuose rastas lobis – vienas įdomiausių tarp Trakų istorijos muziejuje saugomų daugiau nei penkiasdešimties X–XX amžių lobių.


Foto galerija:

dsc-0086.jpg
dsc-0112.jpg
dsc-0120.jpg

1995 m. kovo mėn. melioratoriai, vadovaujami darbų vykdytojo E. Šumskio, klodami drenažo vamzdžius Seirijuose, ties sklypu Vytauto gatvėje Nr. 34, ekskavatoriumi užkabino suirusį indą, pilną sidabrinių dirbinių. Pirmasis informaciją apie lobį paskelbė laikraštis „Dzūkų žinios“ – 1995–03–29, Nr. 24 (6390). Straipsnio „Rastas lobis Seirijuose“ autorius – Kęstutis Matulevičius. Po metų Lazdijų rajono policijos atstovai kreipėsi į Kultūros ministeriją dėl lobio likimo. Tuometis šios ministerijos Muziejų skyriaus vedėjas Romanas Senapėdis pavedė lobį perimti Trakų istorijos muziejui. Į muziejų pateko iš viso 127 dirbiniai ir jų dalys, datuojami 1880–1940 metais. Daiktai pagaminti Lenkijos (Varšuvos), Lietuvos (Kauno, Klaipėdos, Vilniaus), Rusijos imperijos (Kijevo, Maskvos), Šveicarijos, Vokietijos (Berlyno) meistrų ir juvelyrų. Anot vietos gyventojų, šis lobis priklausė vienai turtingiausių Seirijų miestelio žydų verslininkų šeimų, kuri tarpukaryje šioje vietoje turėjo ūkinių prekių krautuvę. Tai dalis šeimos turto, paslėpto Lietuvą okupavus nacistinei Vokietijai 1941 metų vasarą.

Seirijų lobį sudaro: 37 sidabriniai šaukštai, 26 sidabrinės šakutės, 12 sidabrinių ir vienas kaulinis šaukštelis, 18 peilių ir jų dalių, septynios sidabrinės taurelės, du sidabriniai žiedeliai servetėlėms, du sidabriniai portsigarai, vienas sidabrinis teatrinis rankinukas, dvi sidabrinės žvakidės, sidabrinis samtis, dvejos sidabrinės žnyplės cukrui, du auksiniai laikrodžiai, šeši auksiniai žiedai, keturi auksiniai auskarai ir keturi žalvariniai dirbiniai.

Sutvarkytas Seirijų lobis pirmą kartą buvo eksponuojamas 1996 m. liepos 19 d. Trakų Salos pilyje atidarytoje parodoje. Parodos atidaryme dalyvavo tuometis Lazdijų rajono meras Romas Leščinskas, Seirijų seniūnas Steponas Šedys ir keletas Lazdijų rajono tarybos narių.

Prisiminimais praėjusį penktadienį jau Lazdijų krašto muziejuje apie lobio radimo istoriją dalinosi pats Romas Leščinskas bei Nijolė Lepeškienė. „Mes turime tokį lobių kiemelį, kurio kiekvieną metrą reiktų ištyrinėti“, – tikino ponia Nijolė. O buvęs meras Romas Leščinskas sakė šią parodą matąs jau antrą kartą. O tuomet, anot šių liudininkų, buvo kviesti pareigūnai, kad lobis nebūtų, liaudiškai tariant, išnešiotas, imtasi visų priemonių jo išsaugojimui. Dabar Seirijų lobis džiugina Lazdijų miesto miestelėnus ir svečius.

Ir svečias iš Trakų Olegas Ševeliovas džiaugėsi, kad šis lobis sudomino Lazdijų krašto muziejininkus ir jie nusprendė jį eksponuoti.

Parodos rengėjus ir renginio svečius pasveikino Lazdijų rajono vicemeras Audrius Klėjus, įteikdamas Olegui Ševeliovui, Trakų istorijos muziejaus direktoriaus pavaduotojui–vyriausiajam fondų saugotojui, irgi lobį – mūsų krašto medaus. Anot vicemero, tik šito lobio saugoti nereikia. „Tik ką Lazdijų viešojoje bibliotekoje klausiausi Lazdijų krašto kūrėjų kūrybos. Šie žmonės – taip pat mūsų krašto lobis, dabar atėjau pasižiūrėti jau kitokio lobio“, – sakė vicemeras A. Klėjus.

O Lazdijų krašto muziejaus kiemelyje renginio svečiams ypatingą koncertą dovanojo litvakų muzikos atlikėjai: Borisas Kirzneris (smuikas), Michailas Bolsunas (smuikas), Arkadijus Gotesmanas (perkusija). Ir prisipildė visas Lazdijų krašto muziejaus kiemelis muzikos, apimančios šimtą metų inspiracijos, kūrybinės energijos ir palaimos... Lazdijus apgaubė meilės, ilgesio, melancholijos ir džiugesio atmosfera. Litvakų muzikos motyvai sujungė – ir klausėsi žiūrovai lyg užburti. „Kasmet įsiliedami į Pasienio fiestos renginių pynę ieškome, ką galėtume įdomaus parodyti. Ir mes, muziejininkai, žinoma, norime ir nustebinti savo lankytojus“, – prisipažino Lazdijų krašto muziejaus direktorė Daina Pledienė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA