Angle down Atgal

Mūsų atei­tis – še­šių mėne­sių va­sa­ra

Žie­mos – dviejų mėne­sių, va­sa­ros – še­šių? Pa­na­šu, kad tai ga­li būti pla­ne­tos atei­tis. Nau­jau­sias ty­ri­mas at­skleidė, kad to­kių kli­ma­to po­ky­čių ga­li­me tikė­tis 2100 me­tais.

Klimato kaita kuo toliau, tuo labiau keis mūsų gyvenimą. Pagal naujausią studiją, dėl klimato atšilimo keturių sezonų ribos Šiaurės pusrutulyje stipriai pasikeis. Numatoma, kad vasaros gali trukti apie pusmetį, žiemomis mėgausimės tik du metų mėnesius, kitus mėnesius dalysis pavasaris ir ruduo.

Šie drastiški klimato pokyčiai paliks ryškų pėdsaką pasaulyje: prie naujų sąlygų turės prisitaikyti žemės ūkis, gyvūnai, vis dažniau kankins karščio bangos, audros, pasklis amalai ir pan.

„Karštesnės vasaros nulems atogrąžų uodų, pernešančių virusus, plitimą į šiaurę“, – žurnale „Geophysical Research Letters“ cituojami tyrinėtojai.

Studijai atlikti mokslininkai analizavo 1952–2011 metų kasdienės temperatūros Šiaurės pusrutulyje duomenis. Jie tyrė būtent tai, kaip klimato atšilimas pakeičia metų laikų pradžią. Rezultatai parodė, kad vidutiniškai vasaros laikotarpis pailgėjo nuo 78 iki 95 dienų per tiriamus metus. Žiema patrumpėjo trimis dienomis – nuo 76 iki 73 per 1952–2011 metus. Keitėsi ir pavasario bei rudens trukmė: pavasaris sutrumpėjo nuo 124 iki 115 dienų, o ruduo – nuo 87 iki 82. O štai vidutinė temperatūra kilo – vasaros ir žiemos tapo šiltesnės.

Mokslininkai numatė tam tikrus modelius, kaip metų laikai gali keistis, jei klimato atšilimas nebus sustabdytas. Prognozuojama, kad 2100 metais pavasaris ir vasara prasidės mėnesiu anksčiau, o žiemos „vėluos“ pusę mėnesio. Galutinis rezultatas parodė, kad daugiau nei pusmetį Šiaurės pusrutulyje vyraus vasara, o vidutinė jos temperatūra vis kils.

Parengta pagal Livescience.com

 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite