Molėtų biblioteka kviečia į „Kelionę, sujungiančią vietas, laikotarpius ir asmenybes“

Utena
Jonas Bareikis
JONAS BAREIKIS Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Pasak Molėtų Viešosios bibliotekos direktorės pavaduotojos Nijolės Stančikienės, „Pastarieji metai Molėtuose išsiskiria jubiliejų virtine – minimo miesto 630, Viešosios bibliotekos – 80 ir rajono literatų brolijos – 20 metų sukaktimi, biblioteka negali likti šių įvykių nuošalyje. Todėl šiais metais tikriausiai geriausias laikas „leistis į kelionę, sujungiančią vietas, laikotarpius ir asmenybes“ .

Įvairiais būdais galima keliauti po mūsų kraštą: einant pėstute ir besižvalgant į materialųjį krašto paveldą, važiuojant... Bet ne ką prasčiau – bendraujant su krašto žmonėmis – krašto nematerialiuoju turtu, kuris, daug ką mena, nemažai prisidėjęsbgarsinant Aukščiausiojo padovanotą ežerų kraštą, ieškant ir svarbiausia... atrandant.

Taip po Molėtų kraštą keliauti kvietė Vilniaus universiteto absolventė, molėtiškė Akvilė Stančikaitė, kurios bendras kūrybinis projektas – fotografijų paroda „Molėtų rajono literatūriniai tiltai" visuomenei pristatytas buvo 2017 metų pavasarį.

Šį rudenį Molėtų viešoji biblioteka atvertė naują projekto įgyvendinimo puslapį ir visuomenei pristatė naują paslaugą – interaktyvų Molėtų rajono žemėlapį.

Pasak projekto idėjos autorės Akvilės Stančikaitės, projektas „Molėtų rajono literatūriniai tiltai" šiandien gali būti įvardijamas, kaip nesibaigiantis mūsų krašto istorijos išsaugojimo maratonas – kiekviena įamžinta rajono vieta ar objektas tampa liudijimu apie Molėtų rajone gimusius, gyvenusius, dirbusius literatūros žmones. Interaktyviame žemėlapyje pristatoma 16 Molėtų rajono objektų ir su jais susijusių krašto literatūros asmenybių“.

Projektą, kurį remia Lietuvos Respublikos ministerija ir Lietuvos kultūros taryba, lydi renginių ciklas – susitikimai su kraštiečiais, diskusijos, kūrybos vakarai, kūrybinės dirbtuvės bei kelionės literatūriniais keliais, tuo pat metu tęsiamas projekto fotografijų parodos eksponavimas.

Rugsėjo 29-ąją Molėtų viešosios bibliotekos darbuotojai ir aktyviausi skaitytojai buvo pakviesti į pirmąją projekto kelionę - „Kun. Česlovo Kavaliausko keliais". Kelionės metu buvo apsilankyta Dubingių miestelyje Molėtų rajone, kur ilgą laiką su pertraukomis (1961-1966 m., 1973-1974 m., 1989-1990 m.) kunigavo Šv. Rašto vertėjas ir poetas Č. Kavaliauskas. Čia keliavusiems buvo pristatyti jo asmeniniai daiktai, saugomi Dubingių bibliotekininkės Vandos Vaikutienės. Kelionės maršrutas tęsėsi iki Vievio ir Kaišiadorių.

Viešoji biblioteka buvo sukvietusi molėtiškius ir svečius į naują projekto etapą. Jo metu vyko žemiečio prozininko ir dramaturgo, teatro režisieriaus ir aktoriaus, dainuojamosios poezijos atstovo Mindaugo Valiuko kūrybos vakaras.

Vytauto Kazielos kūrybos vakaras Suginčiuose- dar vienas šio projekto renginys.

Spalio pabaigoje prof. dr. Rimvydas Laužikas viešojoje bibliotekoje skaitė paskaitą „Kultūros paveldo komunikacija: iššūkiai ir galimybės". Kraštietis rašytojas Alvydas Šlepikas susitiks su Giedraičių bendruomene.

Spalio 27-ąją į Molėtų r. savivaldybės viešąją biblioteką pabendrauti su prof. dr. Rimvydu Laužiku, kuris skaitė paskaitą „Kultūros paveldo komunikacija: iššūkiai ir galimybės“ susirinko įvairaus amžiaus didelis būrys žmonių, kurie vos talpo erdvioje bibliotekos konferencijų salėje.

Pristatęs paveldo mums, kaip tautai, svarbą – mus jungia tapatumas, kurį išgyvename per matomus paveldo ženklus – profesorius apžvelgė paveldo komunikavimo, kaip sąmoningo reikšmių konstravimo, būdus ir priemones. Daug dėmesio skirdamas įvairiems komunikavimo kontekstams, naratyvams ir komunikacijos priemonėms, ypač medijoms, kurioms atsiradus, palengvėjo informacijos apie paveldą saugojimas ir perdavimas.

Prieš paskaitą Viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Nijolė Stančikienė trumpai pristtė naują Molėtų viešosios bibliotekos paslaugą - interaktyvų rajono žemėlapį „Molėtų rajono literatūriniai tiltai“, kurį kiekvienas gali aplankyti: https://www.moletai.rvb.lt/moletu-literaturiniai-tiltai/

Pastarasis renginys ir buvo viena iš projekto „Interaktyvus žemėlapis „Molėtų rajono literatūriniai tiltai“, finansuojamo Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos ir Lietuvos Kultūros tarybos, dalių.

Beje, šio projekto partneriai Molėtų turizmo ir verslo informacijos centras, o vykdytojai: Molėtų rajono savivaldybės viešoji biblioteka ir skaitmeninės komunikacijos kompanija „Multimedia Mark".