REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Balandžio 25 d. 09:45

Mobilioji komanda suteikia šeimoms aiškumo ir vilties

Klaipėda

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


81239

Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus mobilioji komanda Šilutės socialinių paslaugų centre susitikimo su savivaldybės specialistais ir socialiniais darbuotojais metu pabrėžė, kad mobiliosios komandos specialistų grupės svarbiausias tikslas darbas su krizę išgyvenančia šeima, kai yra nustatytas aukščiausias grėsmės vaikui lygis ir vaikas jau negyvena jam nesaugioje aplinkoje.

„Kai vaikas yra paimtas iš nesaugios aplinkos, mobilioji komanda keturiolika kalendorinių dienų atlieka intensyvų darbą su šeima jos gyvenamojoje ar kitoje vietoje, jei gyvenamojoje vietoje sąlygos tam nėra tinkamos. Specialistų grupė teikia ir organizuoja į krizę patekusiai šeimai individualią ar grupinę medicininę, psichologinę, socialinę, teisinę pagalbą. Dirbant su šeima, vieno apsilankymo konsultacija gali trukti iki 2 val. ar net ilgiau, atsižvelgiant į šeimos poreikius. Bendradarbiaujame su atvejo vadybininkais, gydymo įstaigomis, socialiniais darbuotojais, pagal situaciją, ko būtent tuo metu šeimai labiausiai reikia“, – mobiliosios komandos darbą pristatė mobiliosios komandos vyriausioji specialistė Aušra Petkutė.

Tęsdama susitikimą priklausomybės ligų specialistė Renata Bružienė teigė, kad dažniausiai žmonės sutinka priimti specialistų teikiamą pagalbą, retai būna, kad atsisakytų. Taip pat paminėjo, kad norint tikslingai įvertinti esančias rizikas ir padėti šeimai, labai svarbu įsigilinti į visos giminės situaciją, tam tikrų elgesio priežasčių ieškoti iš kartos į kartą perduodamuose elgesio modeliuose.

„Pirmo susitikimo metu turime gauti asmenų sutikimą, kad priima mobiliosios komandos pagalbą šeimai. Susitikimų metu yra renkama informacija apie šeimą, kartu su šeimos nariais pildomas klausimynas, vertinama reali šeimos situacija. Stengiamės ne moralizuoti, o žmogų motyvuoti, atskleisti jo stipriąsias savybes. Baigiantis intensyvaus mobiliosios komandos darbo su šeima terminui, atliekame šeimos situacijos ir šeimos narių elgesio pokyčių vertinimą bei pateikiame rekomendacijas atvejo vadybininkui dėl tolimesnio darbo su šeima organizavimo, pagal kurias vėliau sudaromas pagalbos šeimai planas. Parengtas rekomendacijas aptariame su šeima, tikslinamės, ar visos pasiūlytos pagalbos priemonės tinka“, – paaiškino R. Bružienė.

Pasibaigus keturiolikos dienų darbo laikotarpiui, atvejo vadybos posėdžio metu šeimai sudaromas pagalbos planas pagal pateiktas mobiliosios komandos bei kitų specialistų, kurie dalyvauja posėdyje, rekomendacijas.

„Intensyvus darbas su šeima dažniausiai vyksta šeimos namuose, kad šeima, patekusi į krizinį laikotarpį, patirtų kuo mažiau streso. Būna atvejų, kai nuvykus į šeimą matome sutrikusią, viltį praradusią šeimą, tada ją motyvuojame, atsakome į šeimos nariams kylančius klausimus. Įvertinus kylančias grėsmes šeimoje, nuvežame asmenis į gydymo įstaigas“, – pasakojo mobiliosios komandos psichologė Kristina Lekavičiūtė.

Pasitarimo metu psichologė pasidalino sėkmės atveju. „Vieniša mama, turinti tris vaikus, pagimdė ketvirtą, tačiau dėl prastos finansinės padėties bijojo, kad nesugebės jo užauginti. Teikdamos intensyvią pagalbą šeimai, motyvavome, kad moteris lankytų vaiką, stiprintų emocinį ryšį su juo. Teikėme moteriai tikslią informaciją dėl socialinių išmokų gavimo ir kitų lengvatų, taip suteikdamos moteriai viltį ir galimybę pačiai auginti atžalą“, – apie žmogaus teisių ir galimybių žinojimo svarbą kalbėjo K. Lekavičiūtė.

Tarpinstitucinio susitikimo pabaigoje Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus patarėja Šilutėje Indra Pranaitienė ragino bendradarbiauti institucijų atstovus, nebrėžiant griežtų linijų tarp darbuotojų funkcijų. „Turime kartu spręsti problemas, kurios susijusios su žmonėmis, nepaisant to, kad yra dideli darbo krūviai ir trūksta darbuotojų. Ne visada įmanoma pasiekti geriausių rezultatų, bet reikėtų gebėti pasidžiaugti ir kasdieniais dalykais, žmonių, su kuriais dirbame, pasiekimais, kurie vieniems gali atrodyti maži, o išties yra labai dideli. Reikia pasiekti tokią kokybę, kokią šiai dienai galime turėti pagal išteklius. Kritika mus visus žeidžia, darbe kartais vyrauja emocijos, tačiau labai svarbu norėti dirbti ir gerbti vienas kitą“, – sakė I. Pranaitienė.

Susitikime dalyvavo Šilutės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus, Socialinių paslaugų centro darbuotojai, Šilutės rajono vaiko teisių apsaugos specialistai, Kintų bei Saugų seniūnijos socialinės darbuotojos bei Šilutės Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA