MKL sezonas: naujų taisyklių įgyvendinimas, Klaipėdos skrydis ir metai be „grandų“ triumfo

Klaipėda
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Antradienį Švietimo ir Mokslo ministerijoje nugriaudėjo 2016-2017 metų Moksleivių krepšinio lygos „Perlas“ sezono uždarymo renginys. Jo metu krepšinio visuomenės veikėjai apdovanojo geriausius metų krepšininkus ir krepšininkes, trenerius komandas.

Šiame MKL sezone vyko 12 įvairaus amžiaus čempionatų, buvo sužaista daugiau nei 3500 rungtynių ir tobulėjo daugiau nei 6000 jaunųjų krepšininkų.

„Sezoną galėčiau įvertini aštuonetu, - sakė Moksleivių krepšinio lygos „Perlas“ direktorius Martynas Račkauskas. - Visada yra kur tobulėti, tačiau viskas buvo gerai. Didelių incidentų nebuvo, viskas vyko laiku, surengėme uždarymo šventę, o toliau tik tobulėsime“.

MKL čempionate šį sezoną kovėsi tiek dvylikamečiai berniukai ir mergaitės, tiek devyniolikmečiai vaikinai.

„Labiausiai mane džiugino pačių mažiausių trys amžiaus grupės: U12, U13, U14. Tokio amžiaus vaikai jau daug išmokę ir žaidžia tikrai brandžiai“, - šypsojosi M. Račkauskas.

Būtent mažiausiųjų čempionatuose prieš sezoną ir buvo atlikti didžiausi pakeitimai. Ir mergaičių, ir berniukų čempionatuose buvo griežtai prižiūrima, kad nebūtų taikoma zoninė gynyba. Šiam tikslui buvo įvesta 3 sek. ginantis taisyklė. Siekiant gerinti jaunųjų žaidėjų individualų meistriškumą uždrausta statyti užtvaras, taip pat apribota galimybė taikyti pagalbą gynyboje. Šie visi pakeitimai buvo išsamiai išnagrinėti LKF meistriškumo komisijoje ir bendruomenėje, pristatyti teisėjams.

„Nors nuomonių buvo įvairių, tačiau pakeitimus galima vadinti teigiamais, - kalbėjo MKL direktorius. - Žinoma, reikia daugiau apie tai kalbėti su teisėjais, daugiau diskutuoti, pateikti įvairias interpretacijas. Manau, tos taisyklės labai pasiteisino. Aišku, galima sakyti jog kai kur nuo vilko užlipome ant meškos. Bandėme išgyvendinti zoninę gynybą, tačiau atsidaro puolimas 1-4, kai vienas žmogus su kamuoliu, o kiti stovi šonuose, tačiau čia yra ir trenerių problema, nenoras įtraukti žaidėjus į žaidimą ir noras pasinaudoti tuo ką turi šiandien. Reikia galvoti ir apie ateitį, juk po 2-3 metų tas vienas žaidėjas ir toliau gerai žais, o likusi komanda nebus patobulėjusi“.

Pirmą kartą per 16 MKL gyvavimo sezono be A divizionų čempionų vardų liko Kauno Arvydo Sabonio krepšinio centras ir Vilniaus Šarūno Marčiulionio krepšinio akademija.

„Nuo to sykio, kai šios mokyklos pradėjo žaisti, tokio sezono nėra buvę, - sakė M. Račkauskas. - Pasižiūrėkime kas šiais metais laimėjo čempionatus& laimėjo Plungės SRC, Mažeikių SM, du čempionatus V. Knašiaus KM. Kažkas keičiasi ir tai labai smagu. Reikia pastebėti tokį dalyką, kad perspektyviausi 17-18 metų krepšininkai žaidžia Nacionalinėje krepšinio lygoje, o MKL daug mažiau. Jie į savo komandas grįžo tik sezono pabaigoje ir tai viena iš priežasčių kodėl kitos komandos aplenkia, tačiau aš nematau problemos, kad talentai pradeda žaisti su vyrais, jie sportuoja aukštesniame lygyje ir tai mūsų visų tikslas - turėti aukštesnio lygio žaidėjus su geresniais rezultatais“.

MKL direktorius pasidžiaugė, kad plečiasi ir lygos prizininkų geografija.

„Krepšinis tobulėja visur, o ne tik Vilniuje ar Kaune. Panevėžio KKSC jau pradėjo belstis į finalo ketvertus, nedaug trūko Šiauliams. Mažeikių SM jau galima kalbėti apie atskirą istoriją, džiugu, kad į A divizioną sugrįžo Kuršėnų sporto mokykla. Kitas dalykas mergaičių krepšinio čempionatai, kur Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos dominavo greitai niekas nepakeis“, - vardino MKL vadovas.

Šis sezonas puikiai susiklostė Klaipėdos Vlado Knašiaus krepšinio mokyklai, kurios vyriausiųjų, U17 ir U18, komandos tapo Moksleivių krepšinio lygos „Perlas“ čempionėmis. Klaipėdos aštuoniolikmečiai tokį titulą pasiekė po 20 metų pertraukos.

„Man abu vienodai svarbūs šie laimėjimai, - teigė V. Knašiaus U17 ir U18 komandų treneris Alfredas Kaniava. - Dvi skirtingos istorijos, tačiau psichologiškai sunkesnis buvo U17 čempionatas, nes jau sezono pradžioje netekome pagrindinio vidurio puolėjo Giedriaus Bergaudo, kuris išvažiavo į „Žalgirį“, sezono eigoje iškrito kitas pagrindinis aukštas žaidėjas Klaidas Metrikis. Likom be vidurio puolėjų. Turėjome persigrupuoti ir buvo didelė nežinomybė. Spaudė ir nepralaimėjusios komandos statusas, nes patyrėme 1 nesėkme ir tik sezono pabaigoje. Varžovai buvo labiau motyvuoti mus nugalėti, o finalo ketvertas vyko namuose, kur dėmesys buvo didelis“.

„Kai dabar klaipėdiečiams jau užkabinti medaliai, galima sakyti jog jie kryptingai link to ėjo, tačiau jeigu kalbėtume apie mintis prieš finalo ketvertus, V. Knašiaus KM nebuvo didžiausi favoritai. Treneris A. Kaniava įkvepia komanda tikėjimu, o pati komanda patiki, sunkiu ir komandiniu darbu siekia savo tikslų“, - sėkmingus uostamiesčio mokyklos žingsnius vardino MKL vadovas M. Račkauskas.

Tačiau treneris A. Kaniava prieš šio sezono lemiamas kovas pasitelkė naują taktiką, neužkrovė žaidėjams atsakomybės, kas pasak jo, ir padėjo iškovoti titulus.

„Stengiuosi mokytis iš savo klaidų, - šyptelėjo A. Kaniava. - Anksčiau sakydavau kaip galvoju arba kaip norėčiau, kad būtų. Žinau, kad žaidėjai skaito mano komentarus ir aš su tais pasisakymais, nors ir taip motyvacija būdavo didelė, dar labiau ją padidindavau ir gaudavosi spaudimas. Šiais metais nenorėjau išsišokti prie kitas komandas, kitus trenerius. Norėjau nuimti nuo vaikinų spaudimą, treneris ir mokykla iš jų per daug nereikalauja, reikia nuvažiuoti ir sužaisti. Po finalų kalbėjausi su vaikinais ir ši mano taktika suveikė. Po visų perskaitytų tekstų pas juos įsivyravo ramuma“.

Būtent puikūs trenerio sprendimai ir sėkmingas komandas žaidimas leido A. Kaniavai tapti geriausiu šio sezono Moksleivių krepšinio lygos „Perlas“ treneriu, o jo treniruojami 1999 metais gimusių vaikinų ekipa pripažinta metų komanda.

„Kai buvau dar jaunesnis, tai tokie titulai užmigdydavo. Esu gavęs ir YEBL trenerio titulą ir Kauno miesto trenerio, o dabar nėra jokios euforijos, juk žinau, kad krepšinyje vieną diena laimi, kitą - pralaimi. Svarbūs buvo sveikinimai, kuriuos aš gavau iš kolegų trenerių, kuriuos vertinu, jų žinias ir patirtį“, - sakė A. Kaniava.

Treneris pripažįsta, kad šį sezoną jam labai daug davė vasara praleista Lietuvos jaunučių rinktinės trenerių štabe.

„Šį sezoną subrendau. Daug prisidėjo Mantas Šernius ir Tomas Rinkevičius su kuriais dirbau U16 rinktinės trenerių štabe. Tai man pridėjo ne papildomų žinių, o galėjau viską susidėlioti į stalčiukus, nebeliko blaškymosi. Pats per vasarą paaugau kaip treneris ir tai buvo įsitikinimas, kad einu teisingu keliu“, - teigė V. Knašiaus KM treneris.

Kaip ir kiekvienais metais daug diskusijų sulaukia teisėjų darbas, tačiau MKL vadovas mano, kad šiemet viskas buvo neblogai.

„Visi turi daryti savo darbą, vertinti teisėjus turėtų teisėjų vadovai, nes jie juos ruošia, dirba su jais ir atsako, - kalbėjo M. Račkauskas. - Aš kaip MKL vadovas ypatingų pastabų ir nusiskundimų neturiu, buvo finalų ketvertų kur teisėjavimas buvo labai aukšto lygio, buvo ir vidutinis, tačiau kad teisėjų klaidos ar nekompetencija nuspręstų čempionų likimą, taip nebuvo. Teisėjai nuoširdžiai atliko savo darbą“.

Sezonas baigėsi, prasideda pasiruošimas naujam sezonui. Darbus pradeda ne tik Moksleivių krepšinio lyga „Perlas“, tačiau ir krepšinio mokyklos, kurios sieks dar labiau sustiprinti savo įtaką. Viena tokių - V. Knašiaus KM - kuri triumfavo šio sezono MKL vaikinų čempionato reitinge.

„Jau dirbame ir dėliojame kito sezono darbus. Norime turėti savo Regionų lygos komandą, siekiame pritraukti pirmokus-antrokus į mūsų mokyklą, - užduotis vardino naujasis V.Knašiaus KM direktorius A. Kaniava. - V. Knašiaus KM dirbu 11 metų, o direktorius esu vieną mėnesį. Tai šio sezono mokyklos rezultatams daug įtakos neturėjau, jie visi iš praeities. Jeigu nekalbant apie mano treniruotas komandas, tai merginų šio sezono rezultatai labai geri, o vaikinų - vidutiniai. Žinome realią savo tikrą mokyklos padėtį, kalbame su treneriais ir žinoma savo vietą ne pagal reitingus. Norime kitais metais pakartoti arba kilti į viršų“.    

ELTA