REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2021 m. Kovo 30 d. 21:29

Mitai apie koronaviruso vakcinas: viskas, ką turite žinoti

Vilnius

LMSU nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


170030

Šiuo metu labai daug mitų sklinda apie COVID-19 vakcinas, todėl svarbu įsigilinti, kas yra teisybė, o kas ne. 

Ar COVID-19 vakcina sukelia nevaisingumą?

Infekcinių ligų gydytojai ypač nusivylę šiuo išgalvotu mitu. Norint suprasti, kodėl tai netiesa, verta nors šiek tiek įsigilinti, kaip veikia vakcinos.

„Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“ vakcinos naudoja naujesnę technologiją, vadinamą „Messenger RNA“. Remiantis medicinos įstaigų duomenimis, šios vakcinos veikia koduodamos dalį smaigalio baltymo, esančio ant SARS-CoV-2 paviršiaus – viruso sukeliančio COVID-19. Vakcinose naudojami koduoto baltymo iš SARs-CoV-2 gabalėliai, kad jūsų organizmas sukurtų imuninį atsaką. Taip sukuriami antikūnai. Jūsų kūnas galiausiai pašalina baltymą ir MRNR, tačiau antikūnai prilimpa.

Vakcinos nereikia, jei jau turėjote COVID-19?

Rekomenduojama žmonėms, kurie jau turėjo COVID-19 vis tiek pasiskiepyti nuo viruso. Kodėl? Vakcina sukelia dar didesnę antikūnų apsaugą nei pats virusas. Gavę vakciną, esate labiau apsaugoti. Taip pat labiau apsaugo nuo viruso atmainų.

Gavus vakciną nebereikia toliau dėvėti kaukių?

Pasiskiepijus nuo koronaviruso kaukę vis tiek reikia dėvėti viešose vietose ir būnant su nepaskiepytais žmonėmis iš daugiau nei vieno namų ūkio. Kodėl? Šiuo metu nežinoma, ar po vakcinos galite perduoti virusą kitiems ir kiek veiksmingos vakcinos yra nuo visų viruso atmainų.

COVID-19 vakcina sukels virusą jūsų organizme?

Biologiškai neįmanoma, kad kuri nors iš vakcinų žmogui sukeltų koronavirusą. Vakcina taip pat neturėtų sukelti teigiamo COVID-19 viruso testo. Vakcinose nėra viso viruso, todėl jie negali suteikti jums koronaviruso. Vienintelis testas, kurio rezultatas būtų teigiamas, tai – antikūnų tyrimas.

Koronaviruso skiepai buvo labai greitai sukurti, todėl jais negalima pasitikėti?

Mokslininkai pripažįsta, kad COVID-19 vakcina buvo sukurta per tikrai trumpą laiką. Tačiau COVID-19 vakcinos buvo taip pat labai griežtai testuojamos, kaip ir kuriant kitas. Mokslininkai ir anksčiau tyrė gripą bei kitus virusus, todėl baimintis nereikėtų.

COVID-19 vakcina pakeis jūsų DNR?

Mokslininkai teigia, kad tai dar vienas mitas, kuris neturi jokių įrodymų. Jų teigimu, vakcinos negali pakeisti jūsų DNR. Norint pakeisti žmogaus DNR reikėtų patekti į jo ląstelių branduolio membraną. COVID-19 vakcina neturi galimybės to padaryti, ji net nepriartėja prie jūsų DNR ląstelių, tai tiesiog nėra biologiškai įmanoma.


Parengta pagal health.com 



REDAKCIJA REKOMENDUOJA