Audronio Rutkausko nuotr. Šiaulių katedros parapijos archyvo nuotr.
Angle down Atgal

Mįslė archeologams: Šiaulių katedros šventoriuje - šeimos kapas su vaikų palaikais (galerija)

Remontuojamos Šiaulių katedros šventoriuje archeologinių tyrimų metu atkastos senosios šiauliečių kapinės, kuriose rastas šeimos kapas su trijų vaikų palaikais. Manoma, kad žmonės palaidoti XVI - XVII amžiuje.

Dar pernai pradėtos remontuoti Šiaulių katedros prieigose dirbantiems darbininkams prireikė archeologų žinių ir pagalbos. Norint sumontuoti lietaus nutekamąją sistemą, darbininkams reikėjo kasti gana giliai.

Be archeologų žinios ir priežiūros tokių kasinėjimų negalima daryti, o vienų kasinėjimų metu ir aptiktas vienos šeimos kapas, kuriame kartu su dviem suaugusiais palaidoti trys vaikai. Vėliau rastas ir vienas visiškai neliestas kapas.

Jei kape palaidoti visi šeimos nariai, gal būt jie mirė nuo siautusio maro ar kokios kitos ligos? Mat manoma, kad maras mūsų šalies teritorijoje jau siautė XIII a. o, 1419–1710 metų laikotarpiu būta net 22 marų.

Vien XVI a. siautė 14 epidemijų. Daugiausia aukų nusinešusios epidemijos buvo 1710-1711 m. – vadinamaisiais Didžiojo maro metais, per kuriuos Lietuvos gyventojų skaičius sumažėjo trečdaliu. Maro epidemijos įkarštyje žmonės net nespėdavo laidoti lavonų, todėl jie gulėdavo namuose, gatvėse ir kiemuose.

Kunigas Egidijus Venckus, Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedros klebonas, sako, kad sunku pasakyt, kodėl viename kape palaidota šeima su mažais vaikais. Archeologai dabar atlieka apžvalginius darbus, o rasti palaikai išvežti tirti į Medicinos universitetą.

„Bet čia yra šiauliečiai, gyvenę XVI-XVII amžiuje. Čia buvo vienos pirmųjų kapinių, kai dar stovėjo pirmoji 1625 metais pastatyta bažnyčia. Aplink ją buvo pradėti laidoti žmonės. Juk kaimas tuo metu buvo Šiauliai“, - sakė klebonas.

Šiaulių katedra pradėta remontuoti prieš tris mėnesius, archeologiniai kasinėjimai pradėti prieš tris savaites.

„Archeologas kol kas nieko negali pasakyti, atsakymai bus tik po tyrimų. Dabar tik teoriniai pasvarstymai, o po tyrimų ir paaiškės, nuo ko galėjo mirti šeima“ , - sakė E. Venckus.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite