Angle down Atgal

Mirė Biržų garbės pilietis Borisas Januševičius

Mirė Biržų garbės pilietis, nuoširdžiai savo gimtąjį miestą mylėjęs biržietis, krašto istorijos tyrinėtojas ir žinovas, publikacijų autorius, dokumentiškai piešęs prieškarinius Biržus ir miesto gyventojus, atskleidęs spalvingą, daugiakultūrį, pulsuojantį augančio Nepriklausomos Lietuvos provincijos miestuko gyvenimą, geras Muziejaus bičiulio ir pagalbininkas – Borisas Januševičius (1928 m. gegužės 13 d. – 2021 m. spalio 21 d.).

Borisas Januševičius savo tekstais, spausdinamais rajono spaudoje, buvo užkariavęs skaitytojų širdis. Pats gyvendamas Vilniuje, tačiau neturėdamas galimybės fiziškai pargrįžti ir vaikščioti po savo mylimą gimtąjį miestą, Borisas vaikščiodavo savo atminties labirintais, kuriuose pynėsi jo vaikystės miesto vaizdai, gyvenę žmonės, jų istorijos, tarpusavio santykiai. Kad viskas sugultų į nuoseklius pasakojimus, Borisas kvietėsi į pagalbą Biržų krašto muziejaus „Sėla“ žmones, kurie beldėsi į senųjų Biržų gyventojų namus, vartė albumus, kalbino žmones, rinko detales, padedančias atkurti įdomias istorijas.

Šio bendradarbiavimo dėka, vertingais eksponatais pildėsi ir muziejaus fondai, ir B. Januševičiaus straipsnius praturtindavo laikmetį nuspalvinančios iliustracijos, taip pat ir gimė muziejaus „Sėla“  leidinys „Praeities miestas. Biržai – Petro Ločerio fotografijose“. Knygoje B. januševičiaus tekstas atgaivino puikaus tarpukario fotografo P. Ločerio nuotraukas – skaitytoją tarsi už rankos vedė per Boriso vaikystės Biržus. Nemaža dalis istorinių jo tekstų buvo publikuota kitame muziejaus leidinyje „Biržų krašto istorijos apybraižos II“.

Biržiečiai savo pagarbą ir dėkingumą Borisui Januševičiui išreiškė 2014 m. Borisui Januševičiui skirdami „Metų kraštiečio“ nominaciją, o 2018 m. – Biržų garbės piliečio vardą.

Žengdamas per 2020-2021 metų slenkstį, B. Januševičius filosofiškai, truputį ironiškai apžvelgė neramius praėjusius metus, paliesdamas visuomenines, politines aktualijas, nerimą keliančius tarptautinius įvykius ir savo kraštiečiams linkėjo: „Tikėkimės, kad laukiama didelė iš negandų išsilaisvinimo šventė ne už kalnų. Būsime pasiilgę visko, kas dabar uždrausta: artintis prie kitų žmonių, nevirtualiuose renginiuose lankytis be kaukių, keliauti, po darbo susitikti su draugais restorane ir gerti „bruderšaftą“. Vėl atgims džiaugsmas paspausti draugui ranką, rūkytus lašinius ragauti tiesiai nuo pardavėjo peilio...“  – ir apkabino visus virtualiai. 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite