Ministras: pasveikusiųjų žmonių Lietuvoje yra kur kas daugiau nei skelbiama

Vilnius
Dainiaus Labučio nuotr.
Reporteris Agnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga paragino šeimos gydytojus dažniau siųsti koronavirusu užsikrėtusius pacientus pakartotiniams tyrimams į mobiliuosius punktus. Anot ministro, bus siekiama išsiaiškinti, kiek Lietuvoje iš tiesų yra pasveikusių nuo koronaviruso.

A. Veryga priminė, kad, ketvirtadienio 7.00 val. duomenimis, Lietuvoje patvirtintų ligos atvejų yra 955. Per trečiadienį patvirtinta naujų ligos atvejų – 42, o mėginių dėl viruso ištirta 2 699. Anot ministro, nors Lietuvoje, oficialiais duomenimis, pasveikusių žmonių yra tik 8, bet, pasak A. Verygos, jų yra kur kas daugiau. Ministras kreipėsi į šeimos gydytojus ir ragino dažniau siųsti koronavirusu užsikrėtusius pacientus pakartotiniams tyrimams.

„Nuolat susilaukiame klausimo dėl pasveikusių gyventojų skaičiaus ir kodėl jis išlieka Lietuvoje nedidelis. Aš ne kartą esu minėjęs, kad tikrai didžioji dalis užsikrėtusių koronavirusu gyventojų – pasveiks. Tokių gyventojų, kurių sveikatos būklė būtų sudėtinga, sunki turime santykinai nedaug. Šiandien skelbsime paraginimą gydytojams aktyviau siųsti tuos asmenis, kuriems yra praėjęs 2 savaičių laikotarpis. Ir jeigu jie neturi simptomų, jie turėtų nukeliauti į mobiliuosius punktus, kuriuose būtų paimti mėginiai. Mūsų skaičiavimais, tokių, kuriems yra suėjęs dviejų savaičių terminas, yra 270 asmenų. Tai norėtume paraginti, kad būtų aktyviai siunčiami pasitikrinti“, – sakė A. Veryga.

Policija savaitgali išdalins apie 120 tūkstančių apsauginių veido kaukių gyventojams

Ministras taip pat priminė, kad Lietuvoje buvo priimtas sprendimas pratęsti karantiną iki balandžio 27 dienos ir nuo balandžio 10 d. viešose vietose privalomai reikės dėvėti apsaugines kaukes. Anot ministro, savaitgalį, kuomet policininkai prižiūrės, kad gyventojai nevažinėtų tarp miestų ir miestelių, jie išdalins apie 120 tūkstančių apsauginių veido kaukių gyventojams.

„Per šventes, kuomet policininkai patruliuos ir prižiūrės, ar yra laikomasi karantino sąlygų, bei prižiūrėdami judėjimą miestuose bei miesteliuose, jie išdalins apie 120 tūkstančių apsauginių veido kaukių gyventojams, kurie tokių priemonių tiesiog neturės (...) Tai bus apčiuopiama pagalba tiems, kurie negali tų priemonių įsigyti“, – sakė ministras.

Dėl koronaviruso patikrino Ministrų Kabinetą

A. Veryga taip pat pažymėjo, kad, siekiant užtikrinti nepertraukiamą aukščiausių valstybės valdžios institucijų darbą ekstremaliosios situacijos metu, prevenciniais tikslais rekomenduojama prezidentui, Seimo pirmininkui ir jo pavaduotojams, premjerui ir ministrams tirtis dėl koronaviruso infekcijos (COVID-19) kas septynias dienas.

„Įvertinus rizikas, kad ne visuomet yra galimybė dirbti nuotoliniu būdu, kad dalis asmenų yra rizikos grupėse, bet turi daug viešų ryšių, kad jų susirgimas ir saviizoliacija galėtų sukelti tikrai labai rimtų sutrikimų situacijos koordinavime ir valdyme, buvo priimta rekomendacija tikrinti tam tikrus valstybės vadovus. (...) Tam, kad nesutriktų svarbiausių valstybės institucijų veikla ir tuo pačiu šios krizės valdymas ir koordinavimas. Buvo parengta tokia rekomendacija. Lietuvos Vyriausybės atstovams toks testavimas jau yra atliktas. Nė vieno teigiamo atvejo nenustatyta“, – sakė A. Veryga.

Sukritikavo Seimo narius, valgiusius Seimo kavinėjė

Ministras sukritikavo antradienį Seimo kavinėje valgiusius parlamentarus. Anot A. Verygos, Seimo kavinė nebent galėjo tiekti maistą išsinešimui.

„Labai blogai vertinu. Tokia praktika neturėtų būti niekur, nepriklausomai nuo to, ar tai vyksta Seime, ar kažkur kitur. Gaila, kad Seimo nariai nepagalvojo apie tai, bet norėčiau tik priminti, kad pačios maitinimo įstaigos negali organizuoti tokios veiklos, nes ji yra draudžiama“, – sakė A. Veryga.

„Tai yra tikrai pažeidimas ir kiek žinau, policijos pareigūnai ketina vertinti tą situaciją ir spręsti dėl pačios maitinimo įstaigos atsakomybės“, – teigė jis.

Lietuva ruošiasi pesimistiniam scenarijui

A. Veryga patikino, kad Lietuva ruošiasi ir sudėtingiems scenarijams, perkami vaistai, įranga, dėliojami planai dėl papildomų medicininių patalpų. Anot jo, tikimasi, kad tokių priemonių neprireiks, bet jei vis dėlto taip nutiktų, tai lėšos būtų tam skirtos iš valstybės rezervo.

Nors ekspertai ir pateikia pesimistinį scenarijų, kad Lietuvoje gegužės mėnesį bus 20 tūkstančių sergančiųjų, A. Veryga teigia, kad jei taip ir būtų, ne visiems reikės ligoninių bei kvėpavimo aparatų.

„Pagal dabartinius ekspertų skaičiavimus, Lietuva turėtų su šiuo uždaviniu susidoroti net ir be didelių arenų. Vilnius, aišku, išskirtinė vieta, nes čia gyventojų koncentracija pati didžiausia, todėl gydymo įstaigų gali ir neužtekti. Bendrai imant Lietuvos masteliais ir skaičiuojant, kiek mes turime lovų ligoninėse, ir kiek tų lovų yra užimta, tai Lietuva turėtų su tokiu iššūkiu susidoroti. Dėl įrangos – jos yra perkama, yra sudėlioti planai gydymo įstaigoms, kaip išplėsti deguonies lovų įrengimą (...) Jei iškiltų toks poreikis miestuose įsteigti tokias dideles vietas, matyt, irgi realistinis variantas. (...) Mano žiniomis, patogiausios vietos galėtų būti tos pačios arenos, kurios turi gerai išdėstytus sanitarinius mazgus“, – apie teorinius scenarijus kalbėjo ministras.

ELTA