Ministras K. Navickas: blogiausia, kas galėtų dabar nutikti, tai sustoti vidury brastos ir keisti kursą

Lietuva
Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotr.
Reporteris Lina Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Interpeliacijos sulaukęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas sako nesąs neklystantis, darantis klaidų, tačiau jis taip pat turi nemažai planų, kuriuos pradėjo įgyvendinti, ir jaučia pareigą juos užbaigti.

„Pripažįstu, kad nesu neklystantis, darau klaidų. Tikrai per mažai bendrauju su Seimo nariais ir nepakankamai randu laiko komunikacijai, tačiau turiu ir nemažai planų, kurie tik pradėti įgyvendinti, ir jaučiu pareigą juos užbaigti“, - svarstant interpeliaciją Seime antradienį sakė ministras K. Navickas.

Jo teigimu, būtina pasiekti, kad gyventojai mažiau mokėtų už atliekų tvarkymą, kad būtų patogiau rūšiuoti, sudaryti prielaidas mažėti lauko tualetų skaičiui kaimuose.

„Blogiausia, kas galėtų dabar nutikti, tai sustoti vidury brastos ir keisti kursą“, - baigdamas kalbą Seime sakė K. Navickas.

K. Navickas paneigė interpeliacijos iniciatorių kaltinimus dėl esą galimo buvusios jo darbovietės privilegijuoto finansavimo, dėl negebėjimo spręsti atliekų ir pakuočių tvarkymo problemų, dėl išryškėjusių vadybos ir kompetencijos stygiaus problemų, dėl negebėjimo efektyviai įgyvendinti miškų valdymo sistemos reformos.

Atsakydamas į interpeliacijoje iškeltą klausimą dėl galimo buvusios darbovietės privilegijuoto finansavimo, ministras K. Navickas pareiškė, kad viešojoje erdvėje tendencingai kartojami tokie kaltinimai yra nepagrįsti ir neatitinka tikrovės.

„Dirbdamas aplinkos ministru, esu nusišalinęs nuo bet kokių sprendimų, tiesiogiai ar netiesiogiai susijusių su buvusia darboviete, ne pelno siekiančia nevyriausybine organizacija viešąja įstaiga „Baltijos aplinkos forumas“ (BAF), rengimo ar priėmimo“, - sako K. Navickas.

Jo teigimu, skaidresnė ir efektyvesnė atliekų sektoriaus veikimo priežiūra ir kontrolė yra vienas iš jo veiklos prioritetų.

Interpeliacijos iniciatorių vardu kalbėjęs Seimo narys socialdemokratas Juozas Olekas, priekaištaudamas ministrui, sakė, kad reformų daug, o rezultatas labai abejotinas.

„Mes iš tikrųjų ne prieš reformas, bet mes prieš tą chaosą, kada vykdomos reformos nepasirengus. Mes už tas pozityvias permainas, kurios atliekamos pasiruošus“, - sakė Seimo LSDP frakcijos seniūnas Juozas Olekas.

Jo teigimu, aplinkos ministro Kęstučio Navicko atsakymai į interpeliacijoje iškeltus klausimus neįtikina, yra klaidinami ir pasėja dar daugiau abejonių.

Seimo nariams pristatydamas interpeliaciją jis pabrėžė, kad K. Navicko atsakymai dėl jo buvusios darbovietės - Baltijos aplinkos forumo - privilegijuoto finansavimo primena „odę buvusiai darbovietei“.

„Baltijos aplinkos forumas neša nemažą naudą. Forumo įgyvendintų ar įgyvendinamų projektų sumos - 2 mln., 4 mln., 17 mln., 4,3 mln. eurų. Taip, jūs iš tikro išsisukote nuo įsakymų pasirašymo nusišalindamas, ministre. Juos pasirašė tuometis žemės ūkio ministras Bronius Markauskas. Tačiau šiemet rizikavote ir įsakymą pasirašėte pats. (...) BAF vykdomų projektų tikslai skambėtų lyg ir kilniai, pavyzdžiui, meldinės nendrinukės ir kitų nykstančių rūšių paukščių išsaugojimui, jeigu viešojoje erdvėje dabar nematytume pranešimų apie akivaizdų gyvosios gamtos niokojimą - neteisėtus kirtimus, kurių metu sunaikinamos retų rūšių gyvūnijos buveinės. Pavyzdžiui, neseniai Šilavoto miške buvo sunaikintas jūrinio erelio lizdas“, - sakė J. Olekas.

Jis taip pat teigė, kad ministras neišsklaidė abejonių dėl kompetencijos stygiaus. Iki šiol trys ministerijai pavaldžios įstaigos dirba be nuolatinių vadovų. Pavyzdžiui, Lietuvos geologijos tarnybos vadovo pareigybės konkursas paskelbtas tik š. m. birželio 8 d., nors ankstesnio vadovo kadencija baigėsi dar š. m. vasario 14 d.

„Ministras aiškina, kad ieško kompetentingų ir profesionalių vadovų, bet konkursai tiesiog neskelbiami arba tai daryti vėluojama. Akivaizdu, kad K. Navickui trūksta vadybinių žinių“, - mano J. Olekas.

Jis taip pat sakė, kad frakcijos netenkina ir K. Navicko pozicija Astravo atominės elektrinės klausimais. „Lietuva turi turėti ir savo poziciją šiuo klausimu, o ne tik švelnius prisiderinimus prie Europos Sąjungos pozicijos“, - kalbėjo J. Olekas.

Aplinkos ministrui buvo priminti ir jo klaidinami teiginiai dėl girininkų atlyginimų.

„K. Navicko atsakymai į interpeliacijos klausimus nepaneigė abejonių dėl jo nekompetencijos susitvarkyti aplinkos apsaugos sistemoje. Todėl ir toliau manome, kad ministras prarado pasitikėjimą ir turėtų būti atstatydintas dėl galimo buvusios darbovietės protegavimo, nesugebėjimo spręsti atliekų ir pakuočių tvarkymo, vadybos ir kompetencijos stygiaus, neišspręstų laukinės gyvūnijos ir daromos žalos gamtai problemų, nepasirengimo miškų reformai ir negebėjimo jos įgyvendinti“, - sakė LSDP frakcijos seniūnas J. Olekas.

Antradienį Seimas, apsvarstęs 34 parlamentarų inicijuotą ministrui K. Navickui interpeliaciją, balsavimu nutars, ar jis liks ministro pareigose.

ELTA