Min­dau­gas Bi­lius: „Ką be­da­rau – kad Šiau­liams bū­tų ge­riau“

Šiauliai
Čem­pio­nas. Po pui­kaus pa­si­ro­dy­mo Rio de Ža­neir­o pa­ra­lim­pi­nė­se žai­dy­nė­se 2016 m., kai ta­po čem­pio­nu ir vi­ce­čem­pio­nu, M. Bi­lius bu­vo su­tik­tas sa­vo gim­ta­ja­me mies­te Šiau­liuo­se. Da­bar jis ga­li tap­ti 44-uo­ju mies­to gar­bės pi­lie­čiu. (Po­vi­lo Lin­gės nuo­tr.)
Monika Šlekonytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Min­dau­gas Bi­lius šiuo me­tu vie­ši Ja­po­ni­jo­je, kur sa­vo pa­si­ro­dy­mų lau­kia Lie­tu­vos pa­ra­lim­pi­nė rink­ti­nė. Prieš pen­ke­rius me­tus jo pa­ties var­das pa­ra­lim­pia­do­je nu­skam­bė­jo gar­siau­siai – lie­tu­vis ta­po čem­pio­nu. Ta­čiau ne­tru­kus  M. Bi­lius ga­li bū­ti ofi­cia­liai įra­šy­tas į Šiau­lių mies­to is­to­ri­ją. „At­si­sa­ky­ti gar­bės pi­lie­čio kan­di­da­tū­ros bū­tų bu­vu­si ne­pa­gar­ba“, – sa­ko Lie­tu­vos pa­ra­lim­pi­nio ko­mi­te­to (LPAK) pre­zi­den­tas.
 

44-asis garbės pilietis

Rugsėjo 2 d. vyks Šiaulių miesto savivaldybės tarybos posėdis, kurio metu bus sprendžiama, ar patvirtinti 44-ojo Šiaulių miesto garbės piliečio kandidatūrą. Juo tapti šiemet buvo siūlomi trys asmenys, tačiau Šiaulių miesto garbės piliečio vardo suteikimo komisija apsisprendė teikti M. Biliaus kandidatūrą.

Sportininką, kaip galimą kandidatą į garbės piliečius, komisijai pasiūlė Šiaulių lengvosios atletikos ir sveikatingumo centras. M. Bilius sutiko, tačiau prisipažįsta, kad komisijos galutinis sprendimas jį tikrai nustebino. „Mano reakcija buvo tokia, kad net nežinojau, ką pasakyti. Dabar, kai su jumis kalbuosi, jau praėjus kuriam laikui, mintys susidėliojo. Malonu, juk tai mano gimtasis miestas“, – sako pašnekovas.Kaip žinia, teikiant pasiūlymus komisijai dėl garbės piliečio kandidatūros, privaloma gauti to asmens sutikimą. Anot M. Biliaus, svarstymų atsisakyti galimo statuso nė negalėjo būti. Pirmiausia – tai būtų nepagarba jo kandidatūrą kėlusiems žmonėms: „Apie priėmimą ar nepriėmimą man asmeniškai net nebuvo kalbos. Nepriimti kaip tik būtų nepagarba tų žmonių, kurie pasiūlo kažką į garbės piliečius, atžvilgiu.“

Šiaulių vardas aidi net Japonijoje

Šiauliuose prabėgo garsaus sportininko vaikystė, čia jis lankė mokyklą, po jos pasiliko studijuoti Šiaulių universitete. Iš viso Saulės mieste pragyventa beveik 25 metus. Nors kiti metai M. Bilių nubloškė ir už Atlanto, ir į Lietuvos didmiesčius – Kauną ir Vilnių, visgi savo darbais pašnekovas sako norėjęs garsinti būtent Šiaulius. „Esu vienas iš neįgaliųjų sporto klubo „Šiaulietis“ steigėjų. Specialiai pasirinkome tokį pavadinimą, nes Šiauliai yra mano gimtasis miestas ir norisi, kad apie jį būtų girdima vis plačiau ir daugiau Lietuvoje. Ir ne tik joje“, – apie savo miestą gražiai kalba M. Bilius.

Beje, pastangos skleisti Šiaulių, Lietuvos vardą duoda laukiamų vaisių. Štai ir dabar, lankantis Tokijuje, Mindaugas sutinka žmonių, pasisvečiavusių Šiauliuose, žinančių, kad paralimpinis čempionas – šiaulietis, taip pat – žinančiųjų ir apie „Šiauliečio“ veiklą. „Džiugu, kad apie mūsų miestą sužino daugiau žmonių, kad ateina vienokių ar kitokių investicijų iš užsienio į Šiaulius. Tuomet automatiškai ir patiems miesto gyventojams tampa geriau – sukuriamos darbo vietos ir pan. Garbės piliečio statusas, įvertinimas dar labiau įpareigoja atstovauti Šiauliams, nors ir be statuso stengiuosi dėl savo miesto – kad jam būtų geriau“, – pasidžiaugia kandidatas į garbės piliečio titulą.

Europos ir pasaulio čempionas, Londono paralimpiados dalyvis, Rio de Žaneiro paralimpiados čempionas ir vicečempionas M. Bilius mano, kad ir šie jo titulai prisidėjo prie to, jog Šiauliai taptų garsesni, žinomesni: „Po Rio de Žaneiro atsirado daugiau dėmesio Šiauliams. Ar tai pakankama priežastis tapti garbės piliečiu – aš nežinau. Bet jei Taryba patvirtins, aš tik džiaugsiuosi tuo.“

Prieš ketverius metus M. Bilius buvo išrinktas LPAK prezidentu, o šiemet jis šioms pareigoms užimti perrinktas antrąsyk. Nuveikti darbai byloja, kad jo indėlis į neįgaliųjų sporto populiarinimą duoda puikių rezultatų. Beje, pasak LPAK prezidento, Šiauliai išsiskiria iš kitų miestų pagal požiūrį į neįgaliųjų sportą. „Šiauliai neišskiria, ar tai sveikųjų sportas, ar negalią turinčiųjų sportas. Tai yra neatskiriami dalykai. Džiugu“, – teigia buvęs atletas.Paralimpiados čempiono ir miesto garbės piliečio vardo gavimas – sunkiai palyginami dalykai, tačiau juntamas džiaugsmas ne ką tesiskiria. „Kai tampi čempionu, tu parveži medalį Lietuvai, skamba Lietuvos himnas, kyla Lietuvos vėliava… O galimybė tapti Šiaulių miesto garbės piliečiu yra mažesnė tam tikra apimtimi – tai Šiaulių titulas, ne Lietuvos, bet kadangi esu gimęs Šiauliuose, augęs čia, tai man yra vienodai malonu ir gera. Tiek laimėjus paralimpinį auksą, tiek jei tapsiu garbės piliečiu. Tai toks pat malonumas. Širdyje kelia džiaugsmą, kad dirbi teisingai, eini teisinga linkme, ne tik garsindamas Lietuvą, bet ir patį miestą“, – mintimis dalijasi pašnekovas.

Sugrįžo nostalgiški jausmai

Nors Šiauliuose M. Bilius nebegyvena jau seniai, visgi gimtajame mieste yra dažnas svečias. Čia likusi jo šeima, draugai, kaip LPAK prezidentas atvyksta ir dėl darbo reikalų. „Čia mano šaknys, čia gyvena mano tėvai, sesuo, draugai. Tikrai labai dažnai grįžtu“, – patikina.

Sugrįžo šiemet ir į paralimpiadą, tik, žinoma, jau ne kaip sportininkas, o kaip LPAK prezidentas. Tiesa, pabėgti nuo užplūdusių jausmų ir prisiminimų neįmanoma. „Teko dalyvauti Londono ir Rio de Žaneiro paralimpinėse žaidynėse kaip sportininkui. Dabar, atėjus į paralimpinį kaimelį, iš tikrųjų apima nostalgija. Norėčiau dar dalyvauti, manau, mano fizinės galimybės dar leistų, bet jau nebesportuoju ketverius metus ir esu LPAK vadovas. Vaikščiodamas po paralimpinį kaimelį, prisimenu, kaip pats eidavau valgyti, kaip eidavau į treniruotes...“ – jausmus apibūdina paralimpinis čempionas.

Dabartiniams sportininkams jis sako palinkėjęs ramybės. „Taip, mes atstovaujame Lietuvai, bet palinkėjau, kad visi sportininkai pasiektų savo geriausius asmeninius rezultatus, kad tai būtų pats geriausias rezultatas per jų karjerą. Palinkėjau tik ramybės ir susikaupimo“, – atskleidžia M. Bilius.