Meška atšlepsėjo į ukmergiškio bityną

Vilnius
Mindaugas; Genovaitė Tarulis; Kazielienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Loreta EŽERSKYTĖ

Rugpjūčio 18-osios „Gimtojoje žemėje“ rašėme, kad Ukmergės rajone klaidžioja meška. Šio žvėries pėdsakus Vidiškių būrelyje medžiojantis Arūnas Liukaitis aptiko netoli Obelių miško – ant molingo keliuko palei griovį.

Gali būti, kad rudoji po rajono miškus slankioja iki šiol. Mešką Taujėnų-Užugirio biosferos poligono miškuose rugpjūčio 23-ąją užfiksavo vaizdo kamera, kurią į medį yra įkėlęs ukmergiškis Giedrius Mulevičius.

Ukmergėje gyvenantis Kauno vyriausiojo policijos komisariato kinologas G. Mulevičius „Gimtajai žemei“ pasakojo, jog minėtuose miškuose esančioje sodyboje gyveno jo seneliai. Kai ji liko tuščia, pastatai pamažu sunyko. Dabar jau nelikę ir kaimo.

„Šioje atokioje ir sunkiai privažiuojamoje vietoje laikau bites. Dabar turiu penkiolika šeimų. Viskas būtų gerai, tačiau sulaukiu nekviestų svečių. Prieš kurį laiką į bityną įjunko kiaunės. Jos įsigudrina įlįsti į avilius ir smaližiauja medų. Vis suku galvą, kaip jas išprašyti... Norėdamas stebėti aplinką, medyje esu pakabinęs vaizdo kamerą. Peržiūrėdamas vaizdo įrašą įsitikinau, kad bityne lankosi ne tik kiaunės. Dažni svečiai – lapės, barsukai. Čia užsuka gražuoliai briedžiai, stirnos, o elniai netgi grumtynes rengia! Kai kurie miško žvėrys atklysta ir su jaunik-liais. Čia vyksta daug ir visokios veiklos, tačiau miško gyventojams mano nameliai su bitutėmis mažai rūpi. Juos kol kas „inspektuoja“ tik kiaunės...“ – pasakojo Giedrius.

Šią savaitę ukmergiškis nuvyko į bityną papenėti bičių. Prieš pradėdamas šį darbą vyras nusprendė peržiūrėti, ką užfiksavo vaizdo kamera. Tai, ką pamatė, bitininkui sukėlė ne tik nuostabą...

„Aiškiausiai buvo matyti, kad iš už medžių ir krūmų link laukymės, kur sustatyti aviliai, artinasi lokys. Tai išvydus per nugarą perbėgo šiurpuliukai. Skubiai supilsčiau bitėms atvežtą sirupą ir sodyboje neužsibuvau...“ – sakė G. Mulevičius.

Beje, apžiūrėjęs avilius jis nieko įtartino nepastebėjo. Pasak Giedriaus, žolėje aptikti pėdsakus būtų sudėtinga.

Ukmergiškis neslėpė, jog noro susitikti su meška neturi: „Esu miške sutikęs vilką. Pažiūrėjome vienas į kitą ir nuėjome savo keliais. Ne kartą regėjau lūšių pėdų. Tačiau meška – kas kita...“

Giedrius abejoja, ar lokį į bityną atvedė noras pasmaguriauti medaus. Nors vyras internete yra matęs, kaip Estijoje, Suomijoje meškos bitynuose varto avilius, jis mano, jog mūsų įsitikinimas apie medų mėgstančias meškas gali būti perdėtas: „Spėju, jog ne visi lokiai žino medaus skonį. Tikriausiai ne visus mamos yra išmokiusios, kaip jį iškrapštyti iš avilių...“

Medžiotojo bilietą ir šautuvą turintis, tačiau pastaruoju metu beveik nemedžiojantis G. Mulevičius tikisi, jog bityne apsilankiusi rudoji nepaskatins jo imtis aktyvios medžioklės.

„Manau, kad apsieisime taikiai“, – šyptelėjo ukmergiškis.

Neseniai „Gimtosios žemės“ kalbintas gamtininkas Selemonas Paltanavičius mano, jog tikėtina, kad meška į Ukmergės rajoną atkeliavo iš Baltarusijos. Jo teigimu, paskutinių metų šios rūšies registracijos Lietuvoje duomenys rodo, kad meškos ne tik užklysta į Lietuvą, bet nuolat keliaudamos čia lieka ilgesniam laikui.

„Kol kas anksti sakyti, kad stebime naujo proceso – rudosios meškos kūrimosi Lietuvoje, sugrįžimo pradžią. Tačiau tokių požymių yra“, – pabrėžė S. Paltanavičius.