REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Spalio 22 d. 10:00

Meras V. Tomkus – iš Briuselio sugrįžus

Kaunas

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


103661

Šiemet Europos Sąjungos regionų komiteto 136-oji plenarinė sesija, vykusi spalio pradžioje, sutapo ir su Europos regionų ir miestų savaite. Tai – kasmet Briuselyje vykstantis keturių dienų renginys, kurio metu regionų ir miestų vadovai, darbuotojai, ekspertai, mokslo darbuotojai turi galimybes keistis gerąja patirtimi bei praktinėmis žiniomis regionų ir miestų plėtros srityje. Regionų ir miestų plėtros savaitė – EURegionsWeek – tai didžiausias Europoje tokio pobūdžio viešas renginys. Apie plenarinę sesiją bei EURegionsWeek įspūdžiais dalijasi mūsų rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus, kuris kartu su delegacija iš Lietuvos neseniai viešėjo Briuselyje.

imagezowh9z.png

– ES Regionų savaitės atidarymo sesijoje aukštų ES parlamento, Komisijos atstovų buvo daug kalbama apie tai, kad šiuo metu didžiausias iššūkis yra ne klimato kaita, o klaidingos informacijos pateikimas ir dezinformacija.

Tai sąlygojo Brexit pradžią, leido sustiprėti populistams ir grasina pačiai demokratijai. Dėl to visi turime dirbti kartu aiškindami ES indėlį ir pateikdami tikrąją informaciją, sudomindami jaunimą, įtraukdami gyventojus į sprendimų priėmimą. Tačiau globalūs iššūkiai taip pat yra labai svarbu, bet į jų sprendimą reikia įtraukti vietos atstovus. Standartinė frazė – „Act locally, but think globally“.

Buvo išsakyta daug minčių apie tai, kad ES negali stovėti vietoje ir ateityje turi prisiimti daugiau funkcijų, tarp jų – keisti socialinę sistemą ir rūpintis socialinių paslaugų teikimu, švietimu, pensijomis, spręsti minimalių algų klausimus ir pan. Biudžeto ir žmogiškųjų išteklių komisaras Gunther Oettinger Regionų komiteto narius patikino, kad svarstant naująją finansinę perspektyvą, Komisija ir toliau siūlo daug dėmesio skirti Sanglaudai ir siūlo ES biudžetą padidinti iki 1,3 proc. nuo valstybių narių BVP (šiuo metu yra 1 proc.).

Tam kai kurios valstybės narės gali priešintis, nes ir taip biudžetas gali sumažėti, o narių įnašai padidėti dėl Brexit, tačiau daugiau informacijos paaiškės kitą savaitę ES Vadovų tarybos posėdyje. Mažesnis biudžetas neleistų ES atliepti visų iššūkių ir dėl to labiausiai gali nukentėti infrastruktūros projektų finansavimas, skaitmenizacija, parama Afrikos šalims.

Džiugu buvo girdėti ir apie planus supaprastinti biurokratines procedūras, tęsti Leader programą, o programoje Interreg po 2021 m. sudaryti sąlygas tiesiogiai paraiškas teikti ir piliečiams per juridinius asmenis (asociacijas ar pan.). EPP grupės susitikime dalyvavo Manfred Weber, kuris taip pat ryžtingai nusiteikęs įgyvendinti EPP programą ir dirbdamas parlamente.

Airijos atstovai, kalbėdami apie Brexit, pažymėjo, kad geriau turėti „hard Brexit“, bet ne „hard border“ tarp Airijos ir Šiaurės Airijos, todėl jie palaiko kompromisinį „backstop“ mechanizmą ir nelabai pritaria nerealiems Boris Johnson pasiūlymams Šiaurės Airijai pasitraukti iš Muitų sąjungos, bet tuo pačiu laikytis ES reikalavimų ar pan., kurie labiau daromi dėl rinkimų, o ne siekio susitarti.

Kitaip tariant, Britanijos niekas neverčia palikti ES, bet jeigu Britanija nusprendžia palikti ES, tai po to nebūdama nare, negali naudotis narystės privalumais. Žodžiu, daug įdomių diskusijų ir pranešimų.
Man labai patiko ir Europos Parlamento Regionų plėtros komiteto pirmininko pozicija bei ryžtas stiprinti sanglaudos politiką. Beje, Regionų savaitės renginiuose smagu sutikti ne tiktai jaunimą, bet ir daugiau atstovų iš Lietuvos.

Asmeninio archyvo nuotr.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA