Medikai: tymai yra tik ledkalnio viršūnė

Vilnius
Reporteris Inga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Pirmadienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje dalyvavę specialistai neigė teiginius, kad skiepai blogai veikia vaikų sveikatą ir būtinybės skiepytis nėra. Tokias Seimo nario Dainiaus Kepenio pareikštas deklaracijas specialistai vadino tiesiog dezinformacija.

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Imunologijos ir ląstelės biologijos skyriaus vedėja prof. Aurelija Žvirblienė neigia mitus, kad vakcinose yra DNR priemaišų arba abortuotų kūdikių ląstelių. Šiuos teiginius ji vadina tiesiog nesąmonėmis. Anot jos, vakcinose nėra jokių ląstelių, jos vakcinos atitinka pačius griežčiausius reikalavimus.

„Melagingos žinios, kurias net ir iš Seimo tribūnos skelbia tokie Seimo nariai kaip Dainius Kepenis, labai garsiai nuskamba, bet mokslininkų bendruomenė yra apstulbinta, kai tokius mitus sužino. Skaudžiausia tai, kad didžiausias melas, pakartotas kelis kartus, gali tapti tiesa“, - apgailestauja ji.

VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus vedėjas Linas Svetikas teigia, kad galvoti, jog skiepai yra nenaudingi, tas pats, kas nuspręsti, jog žemė yra plokščia. Anot jo, visuomenė buvo saugi, nes buvo vykdoma efektyvi vakcinacija. Kadangi atsirado nenorinčių skiepytis, dabar ligos, kurių jau nebebuvo, išlindo. „Tymai yra tik ledkalnio viršūnė, bet kai išplis poliomielitas ar difterija, tada jau bus per vėlu“, - teigia L. Svetikas.

Lietuvos medicinos studentų (LiMSA) asociacijos prezidentas Adomas Danilevičius mano, kad yra svarbus kolektyvinis visuomenės imunitetas. Juk yra įvairių vaikų, kurie dar nepaskiepyti, arba kurių organizmo atsparumas silpnesnis. „Todėl negalime galvoti vien apie save, mąstant, skiepytis ar ne. Esame visuomenė ir turime rūpintis vieni kitais. Juk galime vieni kitus užkrėsti“, - į pilietinę atsakomybę apeliuoja A. Danilevičius. Jis taip pat pranešė su studentais vykdąs projektą „Imunitetą gelbėk“. „Su šiuo projektu einame į mokyklas ir kalbamės bei diskutuojame apie skiepus su vyriausių klasių mokiniais“, - pasakoja jis.

Diskusijos apie skiepus prasidėjo tada, kai staiga neįprastai daug žmonių Lietuvoje susirgo tymais, liga, kuri jau buvo beveik pamiršta.

Kovo 29 d. duomenimis, Lietuvoje iš viso nuo metų pradžios patvirtinta 310 tymų atvejų, iš jų 149 - Kauno mieste, 47 - Kauno rajone, 41 - Vilniaus mieste, po 9 - Vilniaus ir Kaišiadorių rajonuose.
ELTA