Medikai konstatavo: žadėto atlyginimų kilimo nejaučiame

Vilnius
Lietuvos socialdemokratų partijos atstovai į frakcijos posėdį pasikvietė medikų ir pacientų atstovus. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Reporteris Lina Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Antradienį Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos kvietimu Seime apsilankę medikų profsąjungų atstovai vieningai tvirtino, kad, padidinus Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) įkainius, medikai žadėto atlyginimų kilimo nepajuto.

Pasak LSDP frakcijos seniūno Juliaus Sabatausko, būtina išsiaiškinti situaciją po PSDF biudžeto pateikimo ir sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pasakymo, kad dalis lėšų bus padedama į rezervą.

Atsakydama J. Sabatauskui, Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) valdybos pirmininkė Živilė Gudlevičienė teigė, kad atlyginimų kilimo 15 proc., kaip buvo žadėta ministro, medikai šiais metais nesulaukė.

„Šiais metais, po ministro pasakymo, kad PSDF įkainiai yra didinami (...) ir galėtų didėti medikų atlyginimai, atlikome apklausą ir matome, kad vis dėlto nebuvo tokių medikų pasisakymų, kad atlyginimai didėtų“, – susitikimo metu sakė Ž. Gudlevičienė.

Kartu ji pridūrė, kad, jos manymu, kitais metais tikėtis medikų atlyginimo kilimo taip pat neverta.

„PSDF biudžetas didėja 240 mln. eurų, tačiau matome, kad 20 mln. padedama į rezervą. (...) Galbūt galime fantazuoti, kad tuos 20 mln. eurų, kurie padėti į rezervą, paskui bus prašoma paimti atlyginimų didinimui“, – svarstė Ž. Gudlevičienė, kartu pažymėjusi, kad yra ir kitų sričių, kurioms reikalingi finansiniai ištekliai – valstybės draudžiamųjų skola, įkainių sureguliavimas ir kitos.

Padidinus bet kokį įkainį, jis pasimeta bendrame katile, pažymėjo kitas LMS valdybos narys Robertas Adomaitis, kaip lengviau susitvarkančias išskyręs tik didesnes valstybines įstaigas – Kauno ir Santaros klinikas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) vengia imtis medikų darbo krūvio apskaičiavimo. Darbo krūvio apskaičiavimas verstų valdžią, pasak jo, skaičiuoti ir tikslinti gydymo įkainius.

„SAM labai aiškiai per visą šitą kadenciją vengė reglamentuoti gydytojų ir slaugytojų darbo apimtį, nes tai verstų juos skaičiuoti įkainius“, – tvirtino R. Adomaitis.

Kartu medikas dar kartą pabrėžė medikų trūkumo ir jų pervargimo problemą.

„Šeimos gydytojai, kurie turėtų atlaikyti srautą priėmimo skyriuose, negali to padaryti. Trūksta žmonių. Tada matome žiniasklaidoje, kad mes laukėme ilgai. Ten yra pragaras, ir to pragaro pasekmė yra paskutinė aktualija, kad žmonės žudosi“, – kalbėjo R. Adomaitis.

Metė akmenį į A. Verygos daržą: neatsakingai dalija pažadus

LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas pažymėjo, kad medicinos srityje yra daugybė sisteminių problemų, kurias pavadino „politinės valios stoka“.

„Mane ta politinės valios stoka trikdo, nes kitiems mažiau reikšmingiems dalykams ministras ir Vyriausybė tos politinės valios nestokoja, bet šiuo atveju, ką reikėjo padaryti ir tikrai būtų geras darbas, (...) turėtų parodyti visus įkainius, kokie jie yra, ir atitinkamai tada turi „gultis“ į PSDF ir tada jau nėra kur dingti: pas finansų ministrą eiti su faktu“, – teigė G. Paluckas.

Jo teigimu, SAM vadovas A. Veryga neatsakingai dalijo pažadus medikams ir kėlė lūkesčius.

„Čia jau ne pirmą kartą nutinka toks dalykas. Ministro itin neatsakingas kalbėjimas sukėlė didžiulius lūkesčius medikų bendruomenei dėl atlyginimų kilimo. Visi (...) puikiai supranta, kad kai kuriuos įkainius padidinus 7 proc. neįmanoma 15 proc. padidinti darbo užmokesčio, nes tik dalis papildomų pajamų eina darbo užmokesčiui apskritai“, – paaiškino G. Paluckas.

Kartu socialdemokratų lyderis pažymėjo, jog sieks susitikti su premjeru Sauliumi Skverneliu aptarti susiklosčiusią situaciją.

„Dėl šių dalykų, nepaisant to, kad esame opozicija, kalbėsimės su ministru pirmininku, kad galų gale pareikštų savo matymą ir nuomonę, (...) ir matysime, kaip tą supranta ir interpretuoja premjeras. Mano galva, ministras A. Veryga elgiasi netinkamai, paskleisdamas žinią, kuri akivaizdžiai neatitinka tikrovės dėl atlyginimų didinimo. Dar kartą kartoju, visiems buvo aišku, kad iš įkainių padidinimo – taip ir tiek atlyginimų tikrai nepadidinsime“, – sakė G. Paluckas.

Paklausti, ar gali kelti streiką, medikai atsakė, kad tai priklausys nuo medikų profesinių sąjungų vieningumo ir požiūrio. Vis dėlto, pažymėjo Ž. Gudlevičienė, tai yra svarstytinas klausimas.

„Visa tai gali duoti impulsą ir kraštutinėms priemonėms, nes įsipareigojimai nevykdomi“, – konstatavo LMS valdybos pirmininkė.

Vis dėlto jos kolega R. Adomaitis atkreipė dėmesį ir į medicinos srities jautrumą.

„Medicina yra tokia sritis, kur suorganizuoti veiksmą interesų gynimui yra jautru“, – pridūrė medikas.

Seimas spalio gale pritarė svarstyti kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto projektą, primena ELTA. Planuojama, kad ateinančių metų PSDF biudžetas, palyginti su šiemetiniu, bus didesnis 241 mln. eurų ir iš viso sudarys 2,3 mlrd. eurų, o išlaidos – 2,1 mlrd. eurų.

Už PSDF biudžeto priėmimą svarstymui balsavo 59 Seimo nariai, prieš – 22, susilaikė – 15.

Iš viso 200,8 mln. eurų PSDF pajamų planuojama pervesti į PSDF biudžeto rezervą. 2020 m. pradžioje PSDF biudžeto rezervas turėtų sudaryti daugiau nei 400,7 mln. eurų. Rezervo lėšos skaidomos į dvi dalis: pagrindinę ir rizikos valdymo. PSDF biudžeto rezervo pagrindinė dalis 2020 m. pradžioje turėtų sudaryti 34,5 mln. eurų, o likusios PSDF biudžeto rezervo lėšos – 366,2 mln. eurų rizikos valdymo dalį.

ELTA