REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Birželio 21 d. 19:56

Me­di­ta­ci­ja – la­še­lis ty­los ir ra­mybės chao­tiš­ka­me gy­ve­ni­me

Šiauliai

Yanalya nuotr.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


135557

Ka­ran­ti­nas įpa­rei­go­jo dau­giau lai­ko skir­ti sau. Šiau­lių mies­to vi­suo­menės svei­ka­tos spe­cia­listė, vyk­dan­ti vi­suo­menės svei­ka­tos stip­ri­nimą, Mo­ni­ka Juk­nytė re­ko­men­duo­ja kas­dien at­lik­ti me­di­ta­ciją. Tai ne­leis su­si­kaup­ti stre­sui, pa­ge­rins imu­ninę sis­temą, pa­dės at­ras­ti ryšį su sa­vi­mi ir sa­vo emo­ci­jo­mis.

Laikas sau – trumpa meditacija kasdien

Anot specialistės, daugelis iš mūsų dėl susidariusios situacijos jaučiame nerimą. Laikas namuose prailgo, darbai, kuriems anksčiau neradome laiko, jau padaryti, o gulėti ir nieko neveikti nors ir naudinga, bet tai neturi užsitęsti. Kad taip nenutiktų, reikia išnaudoti nieko neveikimą, kasdien bent po keletą minučių reguliariai medituojant.

Medituojant galima sumažinti kamuojantį vienatvės jausmą, kuris karantino metu aplanko dažną. Meditacija gali padėti geriau pažinti save, o savęs pažinimas yra stiprus stimulas tolimesniems teigiamiems pokyčiams, kurie dažnam būtini, kad tęstume nutrūkusias veiklas ir išjudintume sustingusį gyvenimą.

Meditacija atpalaiduoja susikaupusį stresą. Įprastai psichologinis ir fizinis stresas padidina streso hormono, vadinamo kortizoliu, lygį. Būtent kortizolis sukelia įvairių žalingų streso padarinių, kurie gali sutrikdyti miegą, paskatinti depresiją, nerimą, padidinti kraujo spaudimą ar nuovargį.

Meditacija sumažina galvos skausmą, padidina seratonino gamybą, kuris būtinas nuotaikai pagerinti. Būtent emocinė sveikata yra glaudžiai susijusi su žmogaus saviverte ir požiūriu į gyvenimą. Meditacija padės jums pakelti savivertę ir suteiks pozityvų požiūrį į gyvenimą. Vėliau, anot specialistės, patys pajausite meditacijos naudą ir pastebėsite, kad nereikia daug pastangų, norint veikti tai, kas teikia malonumą.

3963848.jpg

Medituoti galima bet kur

Specialistė sako, kad, norint užsiimti meditacija, nereikia jokios specialios įrangos ar erdvės. Meditacija prieinama kiekvienam. Kartais tam, kad įsitikintume, ar verta, tiesiog reikia išbandyti. Pirmiausia išjunkite kompiuterius ir telefonus, kad nebūtų jokių pašalinių trikdžių. Namuose pasirinkite sau jaukią vietą, susikurkite malonią aplinką, pasistatykite gėlę, užsidekite žvakę – panaudokite tai, kas jus ramina ir maloniai nuteikia.

Įsitaisykite patogiai – atsisėskite, atsiremkite į sieną ar patogiai atsigulkite. Svarbiausia, kad stuburas būtų tiesus. Jokiu būdu pasirinkta poza neturi kelti nepatogumo jausmo ar skausmų. Labai smagu medituoti gamtoje, nes iš jos papildomai gaunama energijos. Sutelkite dėmesį į kokį nors objektą, nesvarbu, kas tai – kvėpavimas, jūsų kūno dalis, muzikos garsas... Lengvas būdas pradėti meditaciją yra skaičiuoti, kiek kartų įkvepiate. Kai įkvėpsite, mintyse suskaičiuokite „vienas“, iškvėpsite – „du“.

Kvėpuoti geriausia sujungtu kvėpavimu – įkvėpimas ir iškvėpimas turi būti tokio pat ilgumo ir intensyvumo, be jokių tarpų. Jei trumpam nukrypsta mintys į kasdienius rūpesčius – nieko tokio, grįžkite prie pasirinkto objekto. Jeigu po kurio laiko pajusite lengvą dilgčiojimą ar šilumą, o tai reiškia, kad esate teisingame kelyje, galite giliai atsipalaiduoti ir atsiriboti nuo supančio chaoso.

Laiko meditacijai skirkite tiek, kiek jums malonu ir patogu. Technikų, kaip atlikti meditaciją, yra ganėtinai daug, o geriausia ta, kuri jums tinka ir patinka. Jokiu būdu nereikia savęs spausti tuoj pat kažką pajausti. Vėliau kasdien keliomis minutėmis skirkite vis daugiau laiko. Net jei galvojate, kad jums nepavyksta ar nesiseka, nenutraukite užsibrėžto tikslo.

Meditacija – nuolatinis procesas, kurio tikslas – priversti protą susikoncentruoti bei nukreipti mintis. Net ir trumpalaikė meditacija gali padidinti dėmesio patvarumą – nukreipti ir išlaikyti dėmesį.

Meditacijos seansus specialistė pataria įtraukti į kasdienių darbų, kuriuos geriausia atlikti dar prieš rytinį kavos puodelį, sąrašą. Vėliau tai taps įpročiu, jūs jausitės puikiai. Ilgainiui jums pavyks prisijaukinti meditaciją, kuri padės išlikti sveikiems ir ramiems, su didesniu įžvalgumu net ir sunkiausiu gyvenimo periodu.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA