REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Vasario 15 d. 10:15

Mažoji kultūros sostinė atveria savo duris

Kaunas

Janina Augustinavičienė visus kviečia tapti Žiežmarių fanais ir sekti socialinių tinklų Facebook paskyroje sukurtą svetainę „Žiežmariai – mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2019“. Joje – visos naujienos, kurių pražiopsoti tikrai nevalia.

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


71964

Ieškoti Napoleono lobio
Kaišiadorių rajono vietos veiklos grupės pirmininkė Janina Augustinavičienė sako, jog idėja pasiūlyti Žiežmarius Mažosios kultūros sostinės titului kilo ne spontaniškai.

–Miestelis gražėja, garsėja puikiais kultūriniais renginiais, į kuriuos kviečia Žiežmarių kultūros centras, be to ir mes, Vietos veiklos grupė (VVG), būtent čia esame įgyvendinę projektų.

Vienas iš jų – aktyvaus poilsio zona prie Strėvos. Tai teritorinis projektas, panašios zonos įrengtos Elektrėnuose, Jonavoje. Smagu, kad žiežmariečiai pamėgo šią vietą. Atsinaujino miestelio širdis – pagrindinė aikštė, susibūrė aktyvi, iniciatyvi Žiežmarių bendruomenė...

Todėl, kaip sakoma „kodėl gi ne“?, - šypsosi moteris. Kaip pasakoja J. Augustinavičienė, ir pati daugiau kaip pusę gyvenimo nugyvenusi miestelyje prie Strėvos, Mažųjų kultūros sostinių judėjimas šalyje – dar jaunas, skaičiuoja trečius metus. Teisę vadintis Mažąja kultūros sostine Kauno apskrityje pirmasis pelnė Raudondvaris, praėjusiais metais estafetė perduota Šiluvai, šiemet – Žiežmarių eilė.

–Aplinkybės taip susiklostė, kad praėjusių metų liepos mėnesį, kai Kultūros ministerija paskelbė paraiškų konkursą, dokumentą teko pildyti man. Žiežmarių kultūros centro direktorė Irena Taukinaitienė tuo metu buvo sostinėje kartu su Dainų šventės dalyviais, tad tarėmės, bendravome telefonu. Smagu, kad idėjai iš karto pritarė miestelio bendruomenė ir jos vadovas Vytautas Šimkūnas. Tačiau pirmiausiai kreipiausi į merą V. Tomkų. Jis buvo už, tad beliko parengti paraišką. O kai sužinojome, kad 2019-ųjų Mažosios kultūros sostinės titulas atitenka Žiežmariams, ėmėme rimtai galvoti, ką darysime, - kalba rajono bendruomenių vadovė.

Tiesą sakant, veikla prasidėjo dar nė nesulaukus 2019-ųjų. Ir ne kur kitur, o bendruomenėse. Kaišiadoriškiai puoselėja tradiciją metiniame bendruomenių susirinkime rengti bendras dovanas, teikti paramą.
–Mūsų bendruomenės labai draugiškos. Per savo gyvavimą visi kartu esame parėmę daug ką – ir vaikų globos namus, šeimynas, kai kurias įstaigas, kurioms buvo sunku, rengėme Pliušinių meškiukų akciją... Šįkart sutarėme prisidėti prie Mažosios kultūros sostinės sužydėjimo – nusprendėme padovanoti tulpių svogūnėlių. Būtumėt matę, kokius didžiulius glėbius tų svogūnėlių žiežmariečiams padovanoti atvežė bendruomenės, susirinkimo svečiai!

Sodinimą suorganizavo miestelio seniūnija. Dabar tulpių svogūnėliai „miega“ transporto žiede, miestelio aikštėje, prie kryžiaus. Nekantriai laukiame pavasario, rūpi, kiek tulpių išdygs, kaip sužydės, - kalba Janina Augustinavičienė, kuri sako, jog tulpėmis Žiežmarių sužydėjimas baigtis neturėtų. Planuojama ieškoti rėmėjų, kurie padėtų „pražydinti“ Žiežmarių gatvių elektros stulpus, ant kiekvieno jų įkurdinti po gėlę.

Pasak J. Augustinavičienės, šaunu, kad visi į darbus įsisukę kaip reikiant – ir Kultūros centras su savo vadove Irena Taukinaitiene, ir Žiežmarių bendruomenė. Aktyviai prie Mažosios kultūros sostinės veiklų prisideda Kaišiadorių rajono Visuomenės sveikatos biuro vadovė Vidita Jonaitė, su kuria jau aplankyti „Žiežmarių sodai“. Bendrovės vadovas mielai palaiko idėją surengti pavasarišką gėrėjimosi žydinčiomis obelimis šventę Žiežmarių soduose, jau yra parinkęs vietą, kur obelys žydi gražiausiai.

Tad šiemet žiedais grožėtis nebūtinai reiks važiuoti į Vilnių prie sakurų – juk lietuviškos obelys žydi tikrai ne prasčiau. Todėl visų mūsų pavasarį laukia vienas nuostabus savaitgalis, kai į „Žiežmarių sodus“ keliausime su šeimomis, draugais, užkandžių pintinėlėmis ir pledukais. Planuojama pakviesti fotografų, norintys žydinčių šakų fone galės pasidaryti asmenukes, bus pramogų patiems mažiesiems.

Ir tai – tik viena iš Mažosios kultūros sostinės dovanų. –Idėjų labai daug, manau, jų dar bus ir naujų, todėl kol kas esame sudėlioję tik svarbiausius štrichus, o visa kita – kiekvieno iniciatyva. Manau, Mažosios kultūros sostinės titulą kiekvienas pasirinks įprasminti laisvai – ar kurdami proginius suvenyrus, ar kitokiomis iniciatyvomis. Ši proga galimybę suteikia visiems. Be abejo, norisi to, ko dar nebuvo, - mintimis dalijasi Janina.

Vienas iš tokių sumanymų – Napoleono lobio paieškos, kurios miestelyje vyks rugpjūtį, per Žolines. Apie šį originalų sumanymą žiežmariškiai yra užsiminę ir Kultūros ministerijoje per Mažosios kultūros sostinės sertifikato įteikimo iškilmes. Idėja iš karto „užkabino“, atsirado nemažai susidomėjusių net sostinėje. Planuojamos ne tik pramogos, bet ir rimti dalykai, gal būt – istorikų paskaitos ar pranešimai, apie tai dar galvojama. Juolab, kad ir per Žiežmarius žygiavusios armijos karvedžio 250-osios gimimo metinės – rugpjūčio 15-ąją...

O kol kas – pagrindinis dėmesys Mažosios sostinės atidarymo šventei, kuri įvyks Vasario 16-ąją ir prasidės Žiežmarių bažnyčioje, nuskambės koncertas Žiežmarių kultūros centro salėje, vyks miestelio bendruomenės pamėgtas protų mūšis (jau trečią kartą!), o vakare Žiežmarių aikštę nušvies lazerių šou... Janina Augustinavičienė visus kviečia tapti Žiežmarių fanais ir sekti socialinių tinklų Facebook paskyroje sukurtą svetainę „Žiežmariai – mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2019“. Joje – visos naujienos, kurių pražiopsoti tikrai nevalia.

Autorių nuotr.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA