Mažais žingsneliais sveikesnio iškylavimo link: ką pataria barbekiu meistrai ir mitybos specialistai?

Vilnius
Irma Bagūnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Trečiadienį vykusiame renginyje „Sveika, vasara!” barbekiu žinovai, mitybos specialistai bei maisto tinklaraštininkai paneigė mitą, kad barbekiu iškyloje gali būti tik nesveikas maistas, niekuo nenaudingas mūsų sveikatai.

„Dažnai žmonės nepelnytai priskiria barbekiu prie nesveiko pasirinkimo. Iš tiesų tai ne pats barbekiu principas yra nepalankus sveikatai, o jo paruošimas“, – įsitikinusi mitybos konsultantė Indrė Trusovė.

Svarbiausia – nesugadinti

„Pirmoji klaida – neteisingai marinuojama mėsa. Taip ne tik sugadinamas tikras jos skonis, bet ir stipriai pabloginama maistinė vertė. Reikėtų vengti marinatui naudoti daug druskos, prieskonių su skonio gerintojais, riebių padažų. Barbekiu meniu pablogina ir riebūs padažai valgomi su jau iškepta mėsa, kaloringi užkandžiai ir gėrimai. Tinkamai pasirinkus mėsą, marinavimo būdą, garnyrą bei užkandžius – barbekiu gali tapti puikia sveiko gyvenimo dalimi“, – sako tinklaraščio Sveikairgardu.lt autorė Indrė Trusovė.

Prekybos tinklo „Rimi” kokybės technologas, barbekiu ekspertas Gintas Grinevičius taip pat paneigė mitą, kad ant grotelių ruošti patiekalai negali būti sveikatai palankūs.

„Ant grilio ruoštas maistas gali būti dar sveikesnis nei keptas keptuvėje ar orkaitėje, nes kepant ant grotelių riebalai nuteka ir nėra jų pertekliaus, o keptuvėje viskas lieka. Tačiau čia svarbu laikytis dviejų pagrindinių taisyklių: nesudeginti ir nepadauginti druskos”, – pažymi G. Grinevičius ir pridūrė, kad jei pavyksta bent apie 30 sekundžių išlaikyti virš įkaitusio griliaus ištiestą delną, vadinasi, kepti jau galima.

Pasak barbekiu eksperto, kepti ant grotelių galima kone viską – jis ragina drąsiai eksperimentuoti ir išbandyti vis naujus skonius, paįvairinti iškylas lengvai kepta žuvimi, įvairiomis daržovėmis bei vaisiais.

„Pavyzdžiui, daug kas nustemba paragavęs ant grotelių keptų salotų: iškeptos ant griliaus salotos įgyja puikų skonį, išorėje lapai lengvai apskrunda ir kartu išsaugo traškumą viduje“, – pasakoja kokybės technologas. Jis pataria romaninių salotų gūžę perpjauti išilgai pusiau ir 15 minučių prieš kepimą pamarinuoti iš pirmo spaudimo alyvuogių aliejaus, griliuje karamelizuotų apelsinų sulčių ir trupučio balzamiko acto paruoštame marinate, pagardintame mėtų, šalavijų lapeliais, plonai pjaustytu česnaku bei šiek tiek druskos ir pipirų.

„Mažais žingsneliais žengti sveikesnio iškylavimo link yra tai, ką galime kiekvienas iš mūsų“, – įsitikinęs G. Grinevičius.

Renginyje dalyvavę tinklaraštininkai „Vyrai virtuvėje“ ir „Maisto kelionės“ bei barbekiu šefas Lukas Semeževičius savo patiekalus gamino tik iš „Rinkis sveikiau“ ženklu pažymėtų produktų. Šiuo lengvai pastebimu ženklu pažymėtuose produktuose yra mažiau riebalų (arba sudėtyje yra kokybiškesnių riebalų), druskos, cukraus ir tuo pačiu esama daugiau skaidulinių medžiagų. Taikant šiuos kriterijus, apribojamas maisto priedų ir sintetinių dažiklių, sveikatai nenaudingų riebalų ir aliejų, GMO ir kitų ingredientų naudojimas. Pažymėtuose „Rinkis sveikiau“ produktuose, jų gamybai nėra naudojami transriebalai.

„Kiekviena šalis, kiekvienas kraštas turi savo specifinį skonį. Pastebėjau, kad lietuviai mėgsta sūriau, o, pavyzdžiui, estai ar vokiečiai – rūgščiau. Galima koreguoti paties patiekalo skonį arba priderinti skirtingus padažus. Net vilniečių ir klaipėdiečių skoniai skiriasi. Viena ryškiausių tendencijų yra ta, kad vartotojai vis dažniau nori to, kas nauja ir neįprasta, taip pat ieško sveikesnių alternatyvų“, – pastebi Lietuvos barbekiu kepėjų asociacijos prezidentas L. Semeževičius.

Po šašlykų – vaisiai ir daržovės

Kaip parodė pirkėjų apklausa, iš mėsiškų patiekalų griliui dauguma lietuvių renkasi įvairius šašlykus (54 proc.), o mažiausiai (apie 3 proc.) – dešrainius. Antroje vietoje po šašlykų rikiuojasi kepsniai (16 proc.), trečioje – mėsainiai, favoritais įvardinti beveik dešimtadalio respondentų.

Apklausos staigmena – ant grilio keptos daržovės ir vaisiai, kuriuos kepantys teigė net 17 apklausos dalyvių, tačiau dažniausiai – kaip garnyrą, o ne pagrindinį patiekalą.

Apklausa taip pat atskleidė, kad žmonės nori turėti galimybę rinktis sveikesnes maisto griliui alternatyvas. Daugiau nei du trečdaliai (57 proc.) iš visų dalyvavusių antrame apklausos etape pažymėjo, kad jie parduotuvėse norėtų rasti sveikiau paruoštų grilio patiekalų – dažnam tereikia šiek tiek pagalbos, kad procesas taptų maloniu ir neeikvotų pernelyg daug laiko.

Barbekiu šefo Luko Semeževičiaus receptas

Skrudinta sterko filė su spindulinėmis pupuolėmis, tyru alyvuogių aliejumi ir ekologiškais trapučiais
4 asmenims

Reikės:

Sterko, 400 g
Jūros arba Himalajų druskos – pagal skonį
Šviežiai grūstų pipirų – pagal skonį
Tyro alyvuogių aliejaus
Žalių spindulinių pupuolių – 200 g
Lęšių trapukų – 70 g
Midijų – 100 g

Gaminimas:

Žuvį nusausiname popieriniu rankšluosčiu, apibarstome druska, pipirais bei pagardiname alyvuogių aliejumi. Leidžiame pasimarinuoti 10 minučių.

Kepame uždarame griliuje tik iš odos pusės 4-5 min., nevartome. Kartu iškepame ir midijas.
Spindulines pupuoles išverdame lengvai pasūdytame vandenyje, nusausiname ir pagardiname šlakeliu alyvuogių aliejaus.

Keptą sterką patiekiame su virtomis pupuolėmis, keptomis midijomis ir lęšių trapukais. Patiekalą pagardiname tyru alyvuogių aliejumi ir šviežiais daigais.

Skanaus!