Angle down Atgal

Maršrutas Latvijoje: naktimis mylimojo beieškanti raitelė ir išbandymas liepų alėjoje

Kaimyninė Latvija – ypatinga šalis: skonėjiesi naujais įspūdžiais, nematytais vaizdais ir vis tiek jautiesi tarsi namuose. Būrelis žurnalistų aplankė istorinį Žiemgalos regioną – ką pamatėme per tris dienas ir ką pamatyti rekomenduojame jums?

Kankinimų kambarys ir vardinės plytelės už 15 Eur

Pirmoji mūsų stotelė – Kuoknesė, gyvenvietė Latvijos pietuose. XIII a. pr. Kuoknesę buvo užpuolę lietuviai, tačiau dabar tautiečiai čia plūsta vedami taikesnių – turistinių – tikslų.

Įspūdingiausias šios gyvenvietės ir bene visos Latvijos objektas – XIII a. pr. iškilusios Kuoknesės pilies griuvėsiai, kuriems itin pritinka rudeniška ūkana – vieta atrodo dar paslaptingesnė. Pilis anksčiau stūksojo ant Dauguvos upės skardžio, tačiau kai 1965 m. upės žemupyje buvo pastatyta hidroelektrinės užtvanka, vanduo pakilo pusšimčiu metrų ir nuo to laiko kėsinasi apsemti griuvėsius.

Po sugriuvusios pilies teritoriją vaikštinėja ne tik turistai, bet ir budelis. Ne šiaip sau: pačius drąsiausiuosius jis kviečia į rūsyje įrengtą kankinimų kambarį. Čia pasakoja kraupias istorijas ir demonstruoja kankinimams skirtus įtaisus bei įrankius, kadaise teikusius nežmoniškų kančių. Budelis sukaupęs ne tik viduramžiškų kankinimų įrankių ekspoziciją, bet ir ištisą ginklų arsenalą, tad gali pamokyti šaudyti iš lanko arba taikliai mestelėti kirvuką į taikinį.

Tris pilies griuvėsių šonus šildo Dauguva, o ketvirtasis jungiasi su sausuma, kurioje žaliuoja Kuoknesės parkas. Jis žavi natūralumu – netgi parke stovinčios skulptūros pagamintos iš čia augusių medžių, kurie dėl ilgo amželio arba audrų siautulio tapo pavojingi. Štai vienas medis virto šamu – žuvimi, kuri labai mėgsta Dauguvos purslus, o keturi šimtamečiai ąžuolai – 11 metrų praeitį, dabartį ir ateitį simbolizuojančia skulptūra „Amžinybei“. Ji yra viena didžiausių medinių skulptūrų Baltijos šalyse.

Iš Kuoknesės parko – į netoliese esantį Likimo sodą, skirtą atminti visiems XX a. žuvusiems už Latviją. Tai – filosofinė architektūrinė erdvė, kuriama japonų dvasininko, parkų architekto Shunmyo Masuno ir paprastų žmonių. Kiekvienas norintysis gali paaukoti ir prisidėti prie Likimo sodo puoselėjimo: 15 Eur kainuoja alėjos plytelė, kurioje išraižomas paaukojusio žmogaus vardas ir pavardė, 90 Eur – medelis su vardine kortele.

Talismanas. Abgunstės dvare tingiai vaikštinėja aštuonios katės, kurios, kaip sako šeimininkai, neša sėkmę, iš naujo atrandant dvaro praeitį ir kuriant jo ateitį.
Talismanas. Abgunstės dvare tingiai vaikštinėja aštuonios katės, kurios, kaip sako šeimininkai, neša sėkmę, iš naujo atrandant dvaro praeitį ir kuriant jo ateitį.

Rundalės prabanga ir vietelė kulinariniams turistams

Antroji diena prasideda išvyka į Rundalės pilį, kuri tituluojama gražiausia Latvijoje. Galbūt todėl, jog buvo pradėta statyti iš meilės? Įsakymą pilies statyboms XVIII a. davė Kuržemės ir Semigalijos kunigaikštis Ernstas Johanas Bironas. Jis buvo įsimylėjęs Kuršo kunigaikščio našlę Aną, kilusią iš Rusijos imperatorių šeimos, ir nutarė sau bei mylimajai sukurti pasakišką gyvenimą prabangos apsuptyje.

Rundalės pilį projektavo garsus architektas Bartolomėjas Rastrelis, o interjerą kūrė žymūs ano meto dailininkai ir skulptoriai. Tad vargu ar kuriame nors kitame Baltijos šalių muziejuje galima pamatyti tiek barokinio spindesio. Tiesa, kunigaikštienė Ana jai skirtos prabangos taip ir neišvydo – mirė, statyboms nepasibaigus.

Rundalės pilyje iš viso yra 138 kambariai, tad lankytojams itin pravers gido paslaugos. Jis aprodys gražiausius apartamentus ir papasakos įdomiausių istorijų. Pavyzdžiui, atskleis, kodėl ištaiginga, pokyliams skirta Baltoji salė yra balta. Pasirodo, nenorėta, kad ryškios salės spalvos nustelbtų dar ryškiau pasipuošusias damas.

Po Rundalės prabangos – į didžiausią Žiemgalos miestą Latvijoje, Jelgavą. Lankantis Jelgavoje, į ekskursijos programą būtina įtraukti Šv. Trejybės bažnyčios bokštą. Užlipę į devintąjį jo aukštą, pro stiklinius apžvalgos aikštelės langus galite išvysti visą miesto panoramą. Aštuntajame aukšte veikia jaukus kulinarinius turistus sužavėsiantis restoranas. Bokšte galima pasisotinti ne tik įmantriais valgiais, bet ir žiniomis – žemesniuose aukštuose įrengtos ekspozicijos, padedančios iš arčiau susipažinti su reikšmingais Jelgavos istoriniais etapais.

Gražiausia. Rundalės pilis tituluojama gražiausia Latvijoje. Galbūt todėl, jog buvo pradėta statyti iš meilės?
Gražiausia. Rundalės pilis tituluojama gražiausia Latvijoje. Galbūt todėl, jog buvo pradėta statyti iš meilės?

Namais tapę dvarai ir „Legendų naktis“

Vakarėjant verta aplankyti netoli Jelgavos esantį Elėjos dvaro parką. Jame išsaugotos retos medžių rūšys, kurios pažymėtos specialiais ženklais. Kai kuriuose medžiuose įrengti nameliai šikšnosparniams. Akį traukia žaižaruojanti skulptūra „Meilė“, už kurios slypi tragiška istorija. Pasakojama, kad dvaro šeimininko 16-metė dukra įsimylėjo arklininką. Sužinojęs apie šį neleistiną meilės ryšį, tėvas ją užrakino trečiajame aukšte. Mergina, norėdama ištrūkti, iššoko pro langą ir, pataikiusi ant akmens, užsimušė. Nuo to laiko, kai parke ima temti ir stūgauti vėjai, ji išjoja ant juodo žirgo ieškoti savo mylimojo.

Žinoma, tai tik legenda, kuri, atrodo, nė kiek negąsdina parko lankytojų. XIX a. suprojektuotas Elėjos dvaras visiškai sugriuvęs, tačiau atstatytas jam priklausęs Arbatos namelis: jame atliekamos santuokos ceremonijos, vyksta koncertai, poezijos vakarai, degustacijos ir kiti renginiai. Tuomet parkas iš naujo prisipildo gyvasties ir džiaugsmo.

Dangų visiškai apgaubus sutemoms, vykstame į Vircavos dvaro kompleksą (Jelgavos r.). Nieko nematytume, jei ne fakelų laužai – juos uždegė viename iš dvarvietės pastatų gyvenantys jauni rygiečiai Aigva ir Martins. Jiedu dalyvauja „Legendų naktyje“ ir pirmą kartą atveria visuomenei savo XVIII a. menančių namų duris. Pasirodo, Latvijoje plinta naujas reiškinys – jauni žmonės patogius butus miestuose iškeičia į apgriuvusius dvarus ir bando juos prikelti naujam gyvenimui. Nėra lengva – ant savininkų pečių gula trupančios sienos ir girgždančios grindys, paveldosauginiai reikalavimai ir šūsnis popierizmo.

„Legendų naktis“ tąkart vyko ir XIX a. Lielplatuonės dvare (Jelgavos r.), kuriame dabar veikia pradinė mokykla, biblioteka ir turizmo informacijos punktas. Gaila tik, kad nepavyko įžiūrėti Lielplatuonės dvaro parke ošiančios liepų alėjos, kurią buvę dvaro šeimininkai kaip meilės simbolį pasodino savo dukrai. Sakoma, kad jeigu vidurnaktį mylimieji susikabins rankomis ir nueis alėja, neatsigręždami į juos lydinčias dejones bei kitus šiurpius garsus, jų meilė tęsis amžinai.

Bendrystė. Kiekvienas norintysis gali paaukoti ir prisidėti prie Likimo sodo puoselėjimo: 15 Eur kainuoja alėjos plytelė, kurioje išraižomas paaukojusio žmogaus vardas ir pavardė, 90 Eur – medelis su vardine kortele.
Bendrystė. Kiekvienas norintysis gali paaukoti ir prisidėti prie Likimo sodo puoselėjimo: 15 Eur kainuoja alėjos plytelė, kurioje išraižomas paaukojusio žmogaus vardas ir pavardė, 90 Eur – medelis su vardine kortele.

Abgunstės dvaras ir aštuoni jo katinai

Paskutiniąją kelionės dieną skubame į XVIII a. iškilusį Vilcės dvaro kompleksą (Jelgavos r.). Dvaro rūsyje palikti daiktai byloja – čia irgi vyko „Legendų naktis“. O legendų šiame dvare išties netrūksta. Viena jų – apie slibiną, nešusį dvarui turtus. Kita – apie rūsio sienoje užmūrytą gyvą merginą. Šioji, kaip pasakoja Vilcės dvare dirbanti turizmo vadovė Elitė, vis dar primena apie save gyviesiems.

Paskutinioji stotelė – Abgunstės dvaras (Jelgavos r.), kurio aprašyti veikiausiai nepavyks – verčiau patiems pamatyti. 1780 m. statytą dvarą prieš trejus metus per aukcioną nusipirko jauna rygiečių šeima – Janis ir jo žmona Asnatė. Aktyviai dalyvaudami įvairiuose projektuose, jiedu pamažu restauruoja dvarą, nors ir dabar, dar neįpusėjus, jo interjeras atrodo pritrenkiamai. Kas galėjo pagalvoti, kad senos, nutrupėjusios sienos gali atrodyti taip gražiai, jei tik yra derinamos su originaliais baldais ir kitais akcentais.

Dvare organizuojamos įvairios šventės, menininkų plenerai – Janis ir Asnatė su trimis dukrelėmis čia gyvena jau dvejus metus. Ne vieni – dažnai priglaudžia studentus, kurie gali prisidėti prie dvaro restauracijos. Be to, dvare tingiai vaikštinėja aštuonios katės, kurios, kaip sako šeimininkai, neša sėkmę, iš naujo atrandant dvaro praeitį ir kuriant jo ateitį.

Šis maršrutas sukurtas, įgyvendinant projektą „Įspūdinga kelionė dvarų parkais visus metus“ („4SeasonsParks“).

Legenda. Elėjos dvaro parke akį traukia žaižaruojanti skulptūra „Meilė“, už kurios slypi tragiška istorija.
Legenda. Elėjos dvaro parke akį traukia žaižaruojanti skulptūra „Meilė“, už kurios slypi tragiška istorija.
comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite