Marijampolėje duris atvėrė restauruoti advokatų Bulotų namai

Marijampolė
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Europos paveldo dienų proga Marijampolėje duris atvėrė restauruotas unikalus kultūros paveldo objektas – advokatų Andriaus ir Aleksandros Bulotų namas. 

Atidarymo renginyje „Bulotų namai atveria duris“ dalyvavo Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, mero pavaduotojas Artūras Visockis ir patarėja Agnė Pavelčikienė, Savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis, Tarybos nariai, Bulotų giminės ir gausus būrys marijampoliečių, besidominčių miesto istoriniu palikimu.

„Esame kultūrinio paveldo išsaugojimui svarbaus įvykio liudininkai, nes šiandien duris atveria restauruotas tarpukario medinės architektūros pastatas, kuris svarbus miesto istorijos atskleidimui ir žymių tarpukario advokatų Andriaus ir Aleksandros Bulotų atminimo išsaugojimui. Savivaldybės administracijos ir Kultūros paveldo departamento specialistų bei darbus atlikusios UAB „Vidara“ bendromis pastangomis pavyko pagal galimybes atstatyti pastato architektūros elementus ir išsaugoti autentiškas detales. Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus, kuriam perduotas pastatas, ne tik įrengs šiame name advokatų Bulotų atminimui skirtą ekspoziciją, bet ir čia planuoja organizuoti įvairius renginius bei edukacijas. Marijampolė pasipuošė unikaliu, architektūrinę bei istorinę vertę turinčiu mediniu pastatu, todėl svarbu, kad šis kultūros paveldo objektas būtų kuo daugiau lankomas ir taptų nauju kultūrinio turizmo objektu, saugančiu mieste gyvenusio ir dirbusio advokato A. Bulotos atminimą ir reprezentuojančiu miesto tarpukario istoriją“, – sakė Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda.

Prieš atidarant namą, restauracijos darbus atlikusios Marijampolės įmonės UAB „Vidara“ generalinis direktorius Darius Kemeraitis taip pat padėkojo Marijampolės savivaldybės administracijai, Kultūros paveldo departamento Marijampolės skyriaus specialistams ir savo darbuotojams už glaudų bendradarbiavimą atliekant darbus. Įkurtuvių proga D. Kemeraitis muziejaus direktoriui įteikė simbolinę dovaną – „raktą“, atrakinantį visas istorinio pastato duris.

Pastatas išlaikęs tarpukario miestų medinei architektūrai būdingus bruožus, svarbus architektūrine ir istorine verte ir reprezentuoja tarpukario laikotarpio gyvenamąją aplinką.

Marijampolėje gyvenęs Andrius Bulota buvo vienas garsiausių tarpukario Lietuvos advokatų, pirmosios Advokatų tarybos narys, Rusijos dūmų deputatas, gynęs Lietuvos interesus ir lietuvių kalbos teises, Marijampolės realinės gimnazijos įkūrėjas. Jo žmona Aleksandra – viena iš nedaugelio moterų advokačių tarpukario Lietuvoje, įvairių draugijų įkūrėja ir vadovė, aktyvi visuomenės veikėja.

„Bulotų namai atveria duris“ renginio svečiai klausėsi Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus darbuotojų sukurtų personažų – Andriaus ir Aleksandros Bulotų – pasakojimo apie jų gyvenimo subtilybes bei mėgavosi pianisto Arnoldo Jasevičiaus atliekamais muzikos kūriniais.

Renginio metu muziejininkė Jurgita Jasevičienė pristatė namo ateities viziją, kurioje numatyta tarpukario miestiečio sodybos kompleksą pritaikyti visuomenės kultūriniams poreikiams: muziejinėms, kultūrinėms ir edukacinėms veikloms. Renginio dalyviai galėjo apžiūrėti muziejininkų parengtą unikalių, autentiškų advokatams Bulotams priklausiusių dokumentų, šeimos relikvijų eksponatų parodą. Šiuos daiktus muziejui dovanojo Bulotų giminaičiai, kurie ir patys dalyvavo renginyje bei iškilmingai pasirašė eksponatų perdavimo-priėmimo aktus.

Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus pristatant šį istorinį pastatą organizavo konferenciją, kurios metu pranešimus skaitė istorikas dr. Rimantas Miknys, kultūros paveldo specialistė Violeta Kasperavičiūtė, Kovo 11-osios Nepriklausomybės akto signataras Vytautas Plečkaitis bei žurnalistas Juozas Bulota.

Gyvenimas restauruotame advokatų Bulotų name atgimė ir tikimasi, kad jis sudomins ne tik marijampoliečius, bet ir istorikus, teisininkus, kelionių po Lietuvą mėgėjus, užsienio svečius ir visus, besidominčius miesto istorija.