Angle down Atgal

Marija Aušrinė Pavilionienė: „Per trisdešimt metų vis dar nesukūrėme lyčių lygybės“

Tarptautinės moterų solidarumo dienos proga aktualijų laidos „Karštai su tv3.lt” tema apie moteris moterų ir vyrų nelygybė ar moterys dėl karjeros vis dar turi aukotis labiau? Ar moterys vis dar yra vyrų šešėlyje? Studijos viešnios: profesorė, habilituota daktarė, politinė bei visuomenės veikėja, žmogaus teisių gynėja Marija Aušrinė Pavilionienė ir Lietuvos finansų analitikė, buvusi Vyriausybės kanclerė, dabar dirbanti nekilnojamo turto srityje Milda Dargužaitė.

Lietuvoje vis dar gajūs stereotipai, kad moterų vieta – namuose, prie puodų ir vaikų, o tos, kurios kopia karjeros laiptais – skriaudžia savo šeimą ir pačios yra nelaimingos. Tuo tarpu, namie, su šeima mažai laiko leidžiantys vyrai – savaime suprantamas dalykas, nes jų paskirtis, neva, kitokia.

„Milda, esate puikios karjeros pavyzdys, ar jautėtės nelaiminga siekdama karjeros?“, –  klausė laidos vedėjas Artūras Anužis.

„Manau, tiek vyrams, tiek moterims būna visokių etapų gyvenime, kai geriau sekasi, kai blogiau sekasi. O laimė susideda iš labai daug dalykų. Ir yra įrodyta įvairiausiais moksliniais tyrimais, kad žmogus turi jaustis pilnavertiškas visomis prasmėmis, kad jaustųsi laimingas. Tiek moterys, tiek vyrai turi jausti prasmę gyvenime dėl to, ką jie daro, turi patikti tai, ką jie ir jos daro, tiek turi jaustis saugiai šeimoje, aplinkoje, tarp draugų. Ir manau, kad labai svarbu yra turėti gerą balansą, kad jaustumeisi laimingas“, – kalbėjo Milda Dargužaitė.

„Kaip vertinate tą skirstymą, kad moterys – silpnoji lytis, o vyrai stiprioji?“, – klausė kitas laidos vedėjas Mindaugas Marijos Aušrinės Pavilionienės.

„Mes esam biologinės būtybės ir socialinės būtybės. Ir šiais laikais kalbėti, kad moteris turi likti namie ir rūpintis tik vyru ir vaikais jau yra atgyvena. Mes visi esame žmonės. Ir norėčiau, kad Lietuvoje kalbėtume apie žmogaus teises ir laisves. Ir kad kalbėtume apie subrendusias asmenybes. Užtenka tų nesąmonių – vieną lytį aukštint, kitą žemint. Nes yra ir moterų ribotai mąstančių ir vyrų ribotai mąstančių. Yra labai talentingų moterų ir yra labai talentingų vyrų. Todėl šiandien, kovo 8 d., aš kalbėčiau apie lyčių darną, supratimą, sąmoningumo kėlimą.“, – sakė Marija Aušrinė.

„Kodėl tada vis dar keliamas moterų atgynimo klausimas, smurto, Stambulo konvecija ir pan.? Gal tuomet reikėtų kalbėti apie abiejų lyčių teises, o ne tik moterų?“, – diskusiją kėlė Artūras Anužis.

„Per trisdešimt metų mes vis dar nesukūrėme lyčių lygybės. Moteris vis dar yra prastesnėje padėtyje. Pirmiausia, prieš jas smurtaujama, jų daugiau nužudoma, jų algos ir pensijos mažesnės, visa vaikų priežiūros našta yra užkraunama moteriai. Taip neturėtų būti. Reikia dalintis vaikų ir namų priežiūros našta po lygiai ir likti savo profesijoj“, – kalbėjo M. A. Pavilionienė.

Kad lygybės trūksta pritarė ir kita laidos pašnekovė – Milda: „Teisiškai galimybės gal ir lygios, bet požiūris vis dar dominuoja, kad moters vieta – prie puodų, kad moteris turi būti virtuvėje, turi auginti vaikus, todėl neturi siekti vadovaujančių pozicijų.  O jeigu siekia, vadinasi, ji yra agresyvi, yra nemylima, jai kažkas yra blogai, nepasisekė šeimyninėje padėtyje ir t.t. Ir tie stereotipai yra labai gajūs ir labai riboja moterų galimybes“, –  sakė ji.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite