REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Rugsėjo 6 d. 09:30

L. Kukuraitis: tai būtų pralaimėjimas

Kaunas

Socialinės apsaugos ir darbo L. Kukuraitis sakė žiežmariečiams, kad naujų namų gyventojai nekels kaimynams grėsmės.

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


97552

Nerimstančios aistros dėl namų statybos žmonėms su protine negalia Žiežmarių Lauko gatvėje į šį miestelį atvedė ir Socialinės apsaugos bei darbo ministrą Liną Kukuraitį. „Esu čia pirmą kartą. Sklypo nemačiau, bet važiuosiu pažiūrėti“, - sakė ministras. Kartu su juo atvyko viceministrė Vilma Augienė, žmonių su negalia teisių stebėsenos komisijos pirmininkė K. Dūdonytė bei pavaduotoja D. Mikalauskaitė, premjero patarėja Rugilė, atstovė spaudai, interneto portalų žurnalistai, kiti.

imageci5c7z.png

imagesoql7z.png

Rajono vadovai – meras V. Tomkus, administracijos direktorius M. Nasevičius, jo pavaduotojas V. Maziliauskas taip pat atvyko rugpjūčio 26-ąją į Žiežmarių kultūros centrą susitikti su miestelio bendruomene. Grupinio gyvenimo namų projekto pristatymui buvo pasirengęs architektas Vidas Stalaučinskas bei Strėvininkų globos namų direktorius K. Jakelis.

Direktorius pabrėžė, kad vyksta projekto ir būsimos statybos viešinimas, terminai ir kitka atitinka reikalavimus, „Pasikeitė tai, kad Lauko 3 namo gyventoja atsiėmė parašą dėl gaisrinio vieneto, tad projektas keisis atstumų atžvilgiu.“, - sakė V. Stalaučinskas. Jis pabrėžė, kad niekas nuo visuomenės nebuvo slepiama, apie viešą pirkimą buvo skelbimas spaudoje, apie projektą – Kaišiadorių savivaldybės tinklapyje.

Dėl priekaištų seniūnei ir merui, kad jie nedalyvavo pirmuose susitikimuose, buvo paaiškinta, kad projektą vykdo Spcialinės apsaugos ir darbo ministerija su Strėvininkų globos namais, todėl jie yra tik šio projekto tarpininkai. Kalbėdamas apie socialinės globos namų pertvarką ministras L. Kukuraitis sakė, kad žmonės tuo nesidomėjo, kol pertvarka neatėjo iki jų gatvės ar namų. „Visai pertvarkai skiria milijonus ES fondai.

Vakarų valstybes mes tik vejamės. Būdami kelionėse pažiūrėkite kaip užsienyje gyvena neįgalieji, jie seniai integruoti į visuomenę. O mes turėjome 50 metų primestą režimą, dar turime 30 nepriklausomybės metų, bet vis tiek kalbame apie baimes. Esame sužalota visuomenė“, - sakė ministras. Į bendruomenės advokatės klausimą, ar galima rasti kitą, gal didesnį sklypą namų statybai, ministras sakė, kad tai būtų pralaimėjimas.

„Jei sklypas tinka jums, tai tinka ir tiems žmonėms. Jei jie kur eina, vaikšto, dalyvauja, tai negi turi būti jiems ant kaktos užrašyta, kad jie iš globos namų?“- sakė svečias. K. Jakelis pasidžiaugė, kad ne visa Žiežmarių bendruomenė priešiškai nusistačiusi prieš neįgalius kaimynus. „Per Žolines mūsų komanda dalyvavo žaidime „Napoleono lobis“, niekem netrukdė ir elgėsi kaip ir visi dalyviai“, - sakė direktorius, priminęs, kad per daugiau kaip 10 – metį jo vadovavimo globos namams nebuvo nei vieno skundo dėl nederamo elgesio, konfliktų ar vagysčių. Viceministrė V. Augienė atsakė ir į klausimą apie neįgalumo diagnozes.

„TKL ligoms suteikia kodus. Čia gyvens pačią lengviausią negalią turintys žmonės. Jie tikrai nieko nedarys kaimynams, matant tokią priešpriešą, tai mes juos galime nuskriausti“, - sakė V. Augienė. Apie tai, kad Dievas prašo atsisukti į silpnesnį, jam padėti, neskriausti, kalbėjo Žiežmarių klebonas R. Puzonas. „Net vežant į tremtį mūsų sveiki, darbingi žmonės buvo visaip vadinami.

Rusai tik vėliau susprato, kad pas juos atkėlė gerus, draugiškus žmones, o ne kokius nusikaltėlius. Taip bus ir čia. Aš vykstu į tuos namus laikyti mišių, gyventojai nori pasikalbėti, jie yra švelnūs, nuoširdūs. Nesmerkite ir neatstumkite jų, nesėkite iš anksto kažkokių baimių“, - kvietė kunigas. Kad savivaldybė pasiruošusi nuvežti parodyti jau veikiančius grupinio gyvenimo namus, kalbėjo meras V. Tomkus.

„Ligonių, kurie uždaryti į institucijas, grįžimas į visuomenę yra sudėtingas. Mes nemokame šalia kitokių žmonių gyventi. Tie žmonės jau yra tarp mūsų. Nesaugumo jausmas kyla iš nežinojimo. Tokių žmonių Lietuvoje yra apie 6 tūkstančiai. Jie nori gyventi savarankiškai. Bet juos dar stebės darbuotojas, patars, padės. Jie yra pripratę prie tvarkos, taisyklių. Kadangi mes atsidūrėme dėmesio centre, šis projektas turi būti sėkmingas ir pats geriausias. Po metų, kitų, bus pažinti gyventojai, susidraugauta.

Taip jau įvyko kitame rajone“, - sakė meras. Administracijos direktorius M. Nasevičius pažadėjo labiau domėtis projekto įgyvendinimu. „Nebūsime nuošaly, tapsime projekto partneriais. Žmonės keičiasi, mes irgi turime pasikeisti“, - sakė M. Nasevičius. Juk dar prieš dešimtmetį nei mes diskutavome apie pandusus, nei apie neįgaliųjų įlipimą į traukinį ar troleibusą.

„Viskas vyksta greičiau, nei mes pasikeičiame. Aš pati auginu vaiką su negalia. Anksčiau galvojau, kad tokie vaikai atsiranda tik asocialiose šeimose“, - sakė M. Gulbinė. Pasak jos, ateina laikas, kai vaikas užauga, jam reikia išeiti, tėvai pasensta. Tam ir yra savarankiško gyvenimo namai. Kadangi bendruomenės nariai, besipriešinantys statyboms Lauko gatvėje aiškino, kad neįgaliesiems bus per mažai vietos, buvo atsakyta, kad yra normos. Ir jiems čia ploto būtų 2 kartus daugiau, nei dabar turi Strėvininkuose.

„Čia bus atkelti labiausiai pasiruošę, geriausi mūsų gyventojai. Valstybė skiria daugiau kaip 230 tūks eurų trims tokiems namams pastatyti. Mes ieškosime sklypų, kas turi konkrečių pasiūlymų, ateikite, praneškite, viską apsvarstysime“, - asakė K. Jakelis, padėkojęs dalyviams už klausimus ir dalyvavimą diskusijoje. Ministras atsisveikindamas reziumavo, kad projektas šiek tiek keisis, dar kartą bus pristatytas žmonėms. „Statybos vyks, namai bus, gal gali būti mažiau gyventojų ar kiti pasikeitimai“, - sakė L. Kukuraitis, pabrėžęs, kad nesmerkia žmonių, turinčių kitą nuomonę.

„Valstybinė įmonė negali pati ieškoti bet kokio sklypo. Yra viešieji pirkimai. Kai sklypas buvo nupirktas, įvyko ir pirmas susitikimas su kaimynais. Esame atviri, svarstykime, susitikme. O po gerų metų, tikiu, kad nuotaikos jau bus visai kitokios“, - sakė ministras, iš kultūros centro nuvykęs apžiūrėti sklypo Lauko gatvėje.

Virginija Šimkūnienė

Autorės nuotr.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA