Angle down Atgal

Literatūrinė Vlado Šlaito premija įteikta poetei Jurgitai Jasponytei

Šiemet sukanka 20 metų, kai 1999-aisiais Ukmergėje įsteigta Literatūrinė Vlado Šlaito premija. Per šį dvidešimtmetį premija buvo įteikta ir iš Ukmergės krašto kilusiems, ir kitų regionų bei kitose šalyse gyvenantiems kūrėjams. Vis tik premijos priešistorė daug senesnė – Ukmergės literatūrinė premija, skirta apdovanoti geriausio literatūros kūrinio autorių, šio krašto šviesuolių iniciatyva buvo įsteigta dar 1937 metais. Nors istorijos posūkiai nutraukė premijos gyvavimą, tačiau atgimusi ji nenutrūkstamai teikiama jau du dešimtmečius taip puoselėjant kraštiečio poeto Vlado Šlaito vardą, garsinant Ukmergę, skatinat poetus už jų kūrybą.

Šių metų premijos įteikimo renginį moderavo aktorė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytoja, Rita Juodelienė, kuri skaitė Vlado Šlaito kūrybą, jausmingai perteikė poeto mintis, apžvelgė premijos istoriją, prisiminė dar tarpukario premijos laureatus, perskaitė iškilmėse negalėjusios dalyvauti pirmosios premijos laureatės Indrės Žekevičiūtės-Žakevičienės linkėjimus ir sveikinimus.

Mintimis apie Vlado Šlaito gyvenimą ir kūrybą su renginio svečiais dalinosi Deltuvos kultūros almanacho „Eskizai“ redaktorius Vytautas Česnaitis. Jis prisiminė išvyką į Žemaitkiemį, Vlado Šlaito tėvoniją, kur kaskart užplūsta naujos mintis ir jausmai, gimsta kūrybinės idėjos ir visa aplinka tarsi alsuoja čia gyvenusio poeto dvasia. Gražiai apie Žemaitkiemį kalbėjo ir miestelio seniūnė Rita Mikutienė, pasidžiaugusi, kad turi tokį garsų, savo tėvynę mylėjusį žmogų, kurio atmintis saugoma būtent Žemaitkiemyje, puoselėjant Vlado Šlaito mamos namelį-muziejų, rengiant Vlado Šlaito skaitymus seniūnijos bibliotekose.

Šių metų premijai gauti buvo penki kandidatai – Monika Blauzdienė (knygos „Pa saulas žiedu“ ir „Gyvienima vaizdieliai“), Jurgita Jasponytė (knyga „Vartai Auštrieji“), Stasys Lipskis (knyga „Ilgesio elegijos“), Viktoras Žilinskas (kūrinys „Vincento Kati dienoraščiai“) ir Juozas Žitkauskas (knyga „Sakyciniai ir pilniavociniai“). Premijos laureate pripažinta poetė Jurgita Jasponytė, kurią iškilmingai sveikino rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas, pasidžiaugęs gražiu premijos teikimo renginiu bei jo tęstinumu.

Poetė Jurgita Jasponytė yra kilusi iš Zarasų krašto, studijavo Vilniuje, kur įgijo filologijos bakalauro ir literatūrologijos magistro laipsnį. Šiuo metu dirba Vilniaus miesto savivaldybės bibliotekoje. Rašytoja yra išleidusi dvi savo kūrybos knygas – „Šaltupė“ (2014) ir „Vartai Auštrieji“ (2019). Atsiimdama premiją, poetė džiaugėsi jos kūrybos įvertinimu, sakė, kad nemažai jos tekstų šiandien yra skirta Vilniui, nors ilgą laiką ten nesijautė sava, ilgėjosi gimtojo krašto, tačiau priėmus Vilnių kaip savą, atsivėrė ir kūrybinės galios. J. Jasponytė jau yra pelniusi Zigmo Gėlės premiją, abu jos poezijos rinkiniai 2015 bei 2019 metais buvo įtraukti į Metų knygos penketuką.

Apie J. Jasponytės kūrybą kalbėjo literatūrologė Lina Buividavičiūtė, laureatės kūrybą lygindama su Vlado Šlaito poezija, išgrynindama šių abiejų kūrėjų poezijoje randamus panašumus, atskleisdama savitumus. Gražiai viešnią sveikino ir Ukmergės literatų draugijos „Versmė“ atstovė, poetė Leonora Jankeliūnienė, pasakodama, kaip pirmą kartą perskaičiusi Jurgitos eilėraščius, jų neperpratusi, tačiau nepasidavusi ir skaičiusi vėl ir vėl, kol pagavusi vieną giją, iššifravusi jos reikšmę, po truputį „išvyniojo“ visą poetės kūrybą... Leonora įteikė laureatei degančią žvakę kaip kūrybinės šviesos simbolį, linkėdama jai sėkmės ir įkvėpimo.

Renginio dalyviams nuostabų muzikinį pasirodymą dovanojo jaunosios Meno mokyklos Muzikos skyriaus violončelininkės su mokytoja Angele Adamoniene, kūrinius latvių kalba atliko jaunių choras „Rūta“, vadovaujamas Adelės Mikalkėnienės.

Kasmet įteikiama Literatūrinė Vlado Šlaito premija leidžia prisiminti mūsų kraštietį Vladą Šlaitą, pasidžiaugti kūrėjų gausa, visiems kartu pabūti meno, muzikos ir literatūros šventėje. Šių metų premijos įteikimo iškilmėse itin daug kalbėjome apie Vladą Šlaitą, skaitėme jo kūrybą, galėjome pajusti tą šlaitišką dvasią ir ja pasidalinti su visais atėjusiais.

Sigita Astikienė

Vlado Šlaito viešosios bibliotekos

Bibliografijos-kraštotyros skyriaus vedėja

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite