REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2019 m. Gegužės 3 d. 19:36

Link Žemės skrieja didesnis už Eifelio bokštą asteroidas

Pasaulis

© NASA / JPL-Caltech

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


82492

Panikuoti neskubėkite, asteroidas pasirodys dar ne taip greitai, tik po dešimtmečio. Tačiau mokslininkai jau pradėjo pasirengimą šios kosminės uolienos praskriejimui.

Asteroidas Apofis (Apophis), pavadintas Egipto chaoso dievo garbei, pro Žemę praskries 2029 metų balandžio 13 d., vos 31000 km. nuotoliu nuo mūsų planetos.

Tai yra arčiau nei kai kurie palydovai, skriejantys orbitoje aplink mūsų planetą, pabrėžė NASA.

Nors mokslininkai atmetė tikimybę, kad 340 metrų dydžio objektas rėšis į Žemę, visgi toks artimas jo praskriejimas taps unikalia galimybe detaliai ištirti šį skrajūną.

Jis ypatingas dar tuo, jog dauguma kitų priartėjančių asteroidų būna gerokai mažesni.

Mokslininkai nesulaukia šio įvykio, kadangi Apofio priartėjimas taps unikalia galimybe mokslui. Tyrėjai pasirengę jį stebėti optiniais ir radariniais teleskopais. Pasinaudojant radariniais stebėjimais jiems gali pavykti išvysti jo paviršiaus detales, kurių dydis siekia vos kelis metrus, informuoja dailymail.co.uk.

Bus galima pamatyti plika akimi

Apofis pirmiausia naktiniame danguje pasirodys virš Pietinio pusrutulio, kuomet jį išvys rytinės Australijos pakrantės gyventojai.

Tuomet jis skries vakarų kryptimi ir ankstyvą popietę pasieks pusiaują, o Jungtines Amerikos valstijas jis kirs apie 19 val.

Didžiulė kosminė uoliena skries taip greitai, kad per mažiau nei minutę ji kirs viso Mėnulio skersmenį siekiantį atstumą, teigia NASA.

Retai praskrieja taip arti

Nors 31 000 km gali atrodyti kaip tolimas atstumas, kosmoso agentūra skelbia, kad tokie atvejai, kuomet tokio dydžio objektai prie Žemės priartėja taip arti, yra ypatingai reti.

Iš pradžių buvo paskaičiuota, kad susidūrimo tikimybė sieks 2,7 procento, vėliau mokslininkai detaliau įvertino asteroido orbitą ir atmetė galimybę, kad jis rėšis į Žemę.

Remiantis jų skaičiavimais rizika, jog jis rėšis į žemę yra mažiau nei 1 iš 100000.

Vis dėlto, šis priartėjimas turės poveikio Apofiui

Priartėjimas prie Žemės pakeis Apofio orbitą, tačiau modeliai taip pat rodo, kad toks artimas skrydis gali pakeisti asteroido sukimąsi ir, tikėtina, kad įvyks ir tam tikrų paviršiaus pasikeitimų, pavyzdžiui nedidelių griūčių.

Anot mokslininkų, Apofis yra vienas iš maždaug 2000 šiuo metu žinomų, Potencialiai pavojingų asteroidų. O 2029 metų praskriejimo metu vykdomas Apofio stebėjimas jiems leis surinkti svarbios mokslinės informacijos, kuri vieną dieną galės būti panaudoti planetinei gynybai.

Gismeteo.lt



REDAKCIJA REKOMENDUOJA