REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Balandžio 5 d. 14:54

Ligonių kasų atstovė susitiko su Šiaulių krašto sergančiųjų diabetu klubo „Lemtis“ bendruomene

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


78815

Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė susitikime su Šiaulių krašto sergančiųjų diabetu klubo „Lemtis“ bendruomene priminė, kaip kontroliuoti šią klastingą ligą, kokias paslaugas sergantiesiems diabetu gali suteikti šeimos gydytojas bei kokios ilgalaikio stebėjimo paslaugos kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto.

Cukrinis diabetas yra lėtinė liga, kuria sergančiojo organizmas gamina nepakankamai insulino arba negali tinkamai jo panaudoti, todėl kraujyje gausėja gliukozės. Valdant diabetą galima išvengti nenumatytų atvejų ir nekontroliuojamos ligos komplikacijų – aklumo, galūnių amputacijų, inkstų nepakankamumo, širdies, nervų ligų. Apie tai ir kalbėta susitikime su Šiaulių krašto sergančiųjų diabetu klubo „Lemtis“ bendruomene.

„Reikia valdyti diabetą: jeigu cukrus šokinėja arba jis yra per aukštas, prasideda akių, inkstų, kraujagyslių pažeidimai. Kad būtų išvengta komplikacijų, šeimos gydytojas gali atliktai nemažai tyrimų. Už tyrimus, kuriuos sergančiajam nemokamai atlieka šeimos gydytojas, PSDF lėšomis sumoka ligonių kasos“, – sakė D. Ozolienė.

Pranešėjos žodžiais, pacientams, vartojantiems kraują skystinančius vaistus (varfarinum), kad būtų išvengta komplikacijų, 12 kartų per metus ligonių kasos apmoka kraujo krešumo tyrimą. Sergantiesiems cukriniu diabetu 4 kartus per metus ligonių kasos apmoka glikozilinto hemoglobino tyrimą, kuris, siekiant išvengti komplikacijų, turėtų būti atliekamas kas tris mėnesius. Taip pat kompensuojami kepenų fermentų tyrimai, geležies kiekio kraujyje nustatymas, mikroalbumino, kreatinino ir šlapalo tyrimai, kurie ypač svarbūs inkstų funkcijai įvertinti.

„Jeigu vartojate vaistus nuo kraujo spaudimo, kas pusę metų reikėtų tikrinti kalio kiekį kraujyje. Prieš operaciją atliekamas kraujo krešumo tyrimas ir nustatoma kraujo grupė. Už visus šiuos tyrimus PSDF lėšomis apmoka ligonių kasos“, – priminė D. Ozolienė.

Pranešėja atkreipė dėmesį į tai, kad šeimos gydytojas apžiūros metu pacientams turėtų pamatuoti akispūdį, nes ne tik diabetinė retinopatija, bet ir glaukoma vadinama akispūdžio liga. Vaistai nuo glaukomos kompensuojami, o laiku pradėjus gydymą, ligą galima kontroliuoti. Tačiau, jeigu pacientas nesigydo, ilgainiui gali netekti regėjimo.

Šeimos gydytojas matydamas, kad vystosi komplikacijos, diabetu sergantį pacientą gali siųsti gydytojų specialistų – oftalmologo, neurologo, nefrologo, endokrinologo – konsultacijoms. Kai šeimos gydytojas siunčia ilgalaikei stebėsenai pas paciento pasirinktą endokrinologą ar kitą specialistą, gana vieno siuntimo.

Sveikos mitybos ir judėjimo svarba

D. Ozolienė priminė, kad subalansuota mityba ir judėjimas bent pusę valandos per dieną padės sumažinti svorį, gliukozės kiekį kraujyje, suteiks žvalumo, energijos, pagerins kraujotaką, sustiprins raumenis, palaikys sąnarių lankstumą.

Pranešėja paaiškino, kad šeimos gydytojas pacientą gali pasiųsti fizinės medicinos reabilitacijos gydytojo konsultacijai. Per konsultacijas gali būti skiriamos keturių rūšių reabilitacijos procedūros: mankštos, masažai, ergo terapija ar fizioterapijos procedūros. Už šią konsultaciją ir procedūras apmoka ligonių kasos.

Renginio dalyviai taip pat supažindinti su vaistų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo naujovėmis, atkreiptas dėmesys į tai, kad didėja nuomojamų medicinos prietaisų pasirinkimas sergantiesiems cukriniu diabetu. Pacientai, kurių sveikatos priežiūrai namuose reikalingos išmaniosios insulino pompos, gali jas išsinuomoti PSDF biudžeto lėšomis.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA