Ligonių ir ligoninės gerovei – projektų daugiau kaip už pusketvirto milijono eurų

Alytus
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Šiuo metu Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje vykdomi penki europinių, šalies specialiųjų fondų, valstybės ir miesto savivaldybės finansuojami projektai. Daugiau nei po 1 mln. eurų kainuos vaikų ligų korpuso atnaujinimas ir šios gydymo įstaigos energetinio ūkio atnaujinimas panaudojant atsinaujinančios energijos šaltinius, per 200 tūkst. eurų gauta projektui dėl vaikų gydymui reikalingos medicininės įrangos atnaujinimo bei medikų tobulinimosi, už daugiau kaip 100 tūkst. eurų jau įsigytas medicininių atliekų nukenksminimo įrenginys, beveik 20 tūkst. eurų panaudojama reikalingiems specialistams prisikviesti.

Iki liepos Alytaus miesto savivaldybės tarybai skyrus lėšų ligoninėje turėtų atsirasti naujas, per 1 mln. eurų kainuojantis magnetinio rezonanso tomografas. Tad pastaruoju metu Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės pacientų ir pačios gydymo įstaigos gerovei vykdoma projektų daugiau kaip už pusketvirto milijono eurų.

Vaikų ligų korpuso atnaujinimas turi prasidėti šiais metais

Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės vaikų ligų korpusui atnaujinti per 1 mln. eurų gauta iš europinių fondų, taip pat skirtos valstybės biudžeto lėšos. Šiuo metu jau baigiami projektavimo darbai, jie turi prasidėti šiais metais.

Už vykdomo projekto pinigus bus atnaujinta pusantro aukšto triaukščiame vaikų ligų korpuse. Pirmajame aukšte – remontuojama beveik 400 kv. m patalpų, nes dalis čia jų jau jų sutvarkyta ir veikia hemodializių kabinetai, rekonstruojamas visas korpuso antrasis aukštas – beveik 750 kv. metrų. Trečiajam aukštui tvarkyti tikimasi gauti lėšų per kitus projektus.

Iš daugiau nei 1 mln. eurų 145 tūkst. eurų skiriama reikalingai medicininei įrangai ir baldams įsigyti. Bus nupirktas elektrokardiografas, defibriliatorius, gyvybinių funkcijų monitorius, įrengtas ortodonto kabineto įranga, įrengiama dantų techniko laboratorija. Taip pat įsigyjamos funkcinės lovos kūdikiams, sudedamosios lovos juos gydymo metu prižiūrintiems tėvams, spintelės su maitinti skirtais staleliais, naujagimių vystymo stalai.

Numatyti darbai vaikų ligų korpuse turi būti baigti iki ateinančių metų liepos pabaigos.

Kaip sako ligoninės direktorius Artūras Vasiliauskas, prasidėjus remonto darbams šiame korpuse, vaikai gydyti bus perkelti į pagrindinį ligoninės korpusą ir kurį laiką mažiesiems pacientams, jų tėvams bei medikams gali tekti susidurti su tam tikrais sunkumais: „Tačiau tai laikina, vaikų gydymui skirtas patalpas būtinai reikia remontuoti. Džiaugiamės gavę finansinę paramą, o po jų atnaujinimo vaikams bus sudarytos tikrai žymiai geresnės sąlygos gydytis."

Jau per šiais metais baigiamą vykdyti europinių fondų finansuojamą projektą kartu su Marijampolės, Lenkijos Suvalkų ir Balstogės ligoninėmis, iš kurio Alytaus ligoninei teko beveik 234 tūkst. eurų, įsigyta vaikams gydyti reikalingos medicininės įrangos, dalis lėšų skirta medikų mokymams.

Vykdydama šį projektą ligoninė nusipirko aukštos raiškos videolaparaskopinę sistemą su vaikų chirurgijos instrumentų rinkiniu, dirbtinės plaučių ventiliacijos ir narkozės aparatus, ausų, nosies, gerklės ligų gydytojo darbo vietos įrangą. Vaikų ligų gydytojai projekto vykdymo metu jau dalyvavo daugiau nei dešimtyje mokymų ir susitikimų siekiant pasidalinti patirtimi.

Šildymo išlaidas siekiama sumažinti maždaug pusiau

„2016-aisiais iš Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos paramos ir bendrojo finansavimo lėšų saulės kolektorius įrengėme ant Akušerijos ir ginekologijos skyriaus bei administracijos pastatų stogų, ir tai per metus mums leidžia sutaupyti 10-15 procentų išlaidų elektrai bei vandeniui pašildyti. Tačiau jau keleri metai turėjome parengę projektą visam ligoninės energetiniam ūkiui modernizuoti panaudojant atsinaujinančios energijos šaltinius. Tokiam projektui paramą pavyko gauti praėjusių metų pabaigoje iš valstybės Klimato kaitos specialiosios programos. Projektą turime baigti įgyvendinti 2020-aisiais, o jį įvykdžius ligoninės išlaidos šildymui turėtų sumažėti maždaug pusiau. Dabar per metus už centralizuotai tiekiamą šiluminę energiją mokame daugiau kaip 340 tūkstančių eurų", – teigė ligoninės direktorius A. Vasiliauskas.

Iš Klimato kaitos specialiosios programos ligoninės energetinio ūkio modernizavimui panaudojant atsinaujinančios energijos šaltinius skirta 1 mln. 228 tūkst. eurų. Už šiuos pinigus bus įrengta geoterminio šildymo sistema, saulės kolektoriai ant visų ligoninės gydymui naudojamų pastatų, taip pat fotoelektrinė. Ėmus veikti šiems įrenginiams sumažės išlaidos ir karštam vandeniui, elektros energijai. Tai ir aplinką tausojančios priemonės, nes naudojant atsinaujinančios energijos šaltinius į ją mažiau patenka anglies dioksido.

Medicininių atliekų nukenksminimo įrenginys pradės veikti birželį

Iki šiol ligoninė medicinines atliekas, pavyzdžiui, adatas, švirkštus, peilius, chirurginio naudojimo reikmenis, sanitarinius rankšluosčius, vystyklus, vienkartinius apklotus, kraujo maišelius, zondus, tvarsčius ar tamponus, atiduoda jas surenkančioms įmonėms. Pastaruoju metu už Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo programos lėšas, skirtas ligoninės parengtam projektui, kurio vertė – 133 tūkst. eurų, gydymo įstaiga jau įsigijo medicininių atliekų nukenksminimo įrenginį. Jis, gavus reikiamus leidimus, turėtų pradėti veikti birželio pradžioje.

Kaip sakė ligoninės Infekcijų kontrolės skyriaus vedėja Danutė Kuzmickienė, pradėjus veikti įrenginiui, sudegintos medicininės atliekos taip pat bus atiduodamos surenkančioms įmonėms, tačiau svoris sumažės apie 30 proc., todėl mažiau teks mokėti ir surinkėjams, taipogi labai svarbu, kad po apdorojimo susidarys nepavojingos degios atliekos. Pastarosios galės būti naudojamos kaip kuras.

Per metus minėtu įrenginiu ligoninė planuoja apdoroti apie 32 tonas susidarančių infekuotų medicininių atliekų.

Projektas – specialistams prisikviesti

Praėjusiais metais ligoninė, panaudodama savo, valstybės biudžeto ir europinių fondų lėšas, pradėjo vykdyti projektą dėl reikalingų specialistų prisitraukimo dalinai finansuojant jų studijas.

Toks projektas truks ketverius metus, o jam iš minėtų šaltinių bus panaudota per 19 tūkst. eurų. Pernai panaudota beveik 3 tūkst. eurų.

„Šį projektą vykdo Sveikatos apsaugos ministerija, mūsų ligoninė yra partnerė. Šiuo metu yra finansuojamos kardiologijos rezidentūros studijos, tikimės, kad projektas bus naudingas ir kitų sričių gydytojų studijoms parengti", – tvirtino A.Vasiliauskas.

Šiuo metu ligoninė galėtų įdarbinti apie dešimt įvairių sričių gydytojų, pavyzdžiui, vidaus ligų, neurologą, nefrologą, otorinolaringologą, gastroenterologą, urologą, anesteziologą-reanimatologą, kardiologą, radiologą.

Magnetinio rezonanso tomografo tikimasi sulaukti iki liepos

Kovo pabaigoje Alytaus miesto savivaldybės taryba pritarė, kad ligoninė išperkamosios nuomos būdu septynerių metų laikotarpiui iš savivaldybės biudžeto lėšų įsigytų naują branduolinio magnetinio rezonanso tomografą. Mat iki šiol čia esantis tokiu pat būdu beveik prieš dešimtmetį nupirktas toks tomografas dažnai genda, o pacientai tyrimų priversti ieškoti Vilniaus ir Kauno ligoninėse.

Naujas magnetinio rezonanso tomografas gali kainuoti per 1 mln. eurų. O jo po įvykdytų viešųjų pirkimų ligoninėje tikimąsi sulaukti iki liepos.

Pasak ligoninės vadovo, tai labai svarbi aparatūra ligoniams, ypač sergantiems onkologinėmis ligomis, juo per metus atliekama apie 5 tūkst. tyrimų pacientams.

Kokiems projektams tikimąsi paramos?

Šiuo metu ligoninė parengusi Galvos smegenų kraujotakos ligų diagnostikos ir gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimo projektą, jo preliminari vertė – 276 tūkst. eurų, o paramos tikimasi iš europinių fondų ir valstybės biudžeto.

Pagal šį projektą tikimasi gauti lėšų, panaudotinų įsigyti reikalingos medicininės įrangos minėtoms ligoms gydyti.

Sveikatos apsaugos ministerija Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninę yra įtraukusi į sąrašą respublikinių ir regionų ligoninių, kuriose iki 2023-iųjų turi atsirasti stacionarūs geriatrijos arba garbaus amžiaus žmonėms medicinines paslaugas teikiantys skyriai, o už šias paslaugas būtų mokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo.

Ligoninės vadovai įsitikinę, kad tokios paslaugos yra labai reikalingos Alytaus regiono gyventojams, nes čia daugėja garbaus amžiaus žmonių, o jų artimieji, pavyzdžiui, emigravusieji, neturi galimybių pasirūpinti tokių žmonių senatve.

„Mūsų vykdomi projektai tarpusavyje labai susiję ir sudaro vieningą ligoninės investicijų pritraukimo strategijos politiką bei atitinka įstaigos strateginius tikslus – sukurti efektyviai veikiančią ligoninės struktūrą, pacientams laiku suteikti kokybiškas, saugias ir prieinamas sveikatos priežiūros paslaugas, sukurti patrauklų saugios ligoninės įvaizdį. Siekdami tokių tikslų jau keleri metai turime bendrą projektą su Santaros klinikomis, – tokiu būdu bendrai teikiama pagalba sergantiesiems širdies ligomis. Su Kauno klinikomis bendradarbiaujame siekdami padėti sergantiesiems insultu. Sveikatos apsaugos ministerija, įvertindama mūsų vykdomus projektus skubiai ir saugiai pacientų pagalbai, perdavė naują reanimobilį, taip pat automobilį, skirtą pervežti ligonius į kitas gydymo įstaigas konsultacijoms ar tolesniam gydymui. Tikriausiai visi, kurie pas mus gydėsi ar gydosi, gali įvertinti pagerėjusias sąlygas atnaujintame penkių aukštų vidaus ligų korpuse. Nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams taip pat sąlygos mūsų įstaigoje pasikeitė kardinaliai, – ne tik atnaujintos skyriaus patalpos, bet nupirkta visa nauja medicininė įranga. Ligoninė keičiasi dėl čia įgyvendinamų projektų iš europinių fondų ir kitų finansinių šaltinių", – pasakojo Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės direktorius A. Vasiliauskas.

Alma Mosteikaitė