REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Rugsėjo 24 d. 16:13

Lietuvos žydų genocido dieną Atminimo akmenimis įamžintas žydų atminimas

Alytus

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


53622

Rugsėjo 23 d. šalyje minima Lietuvos žydų genocido diena. Šiai dienai paminėti skirti renginiai vyko ir Alytuje. Rugsėjo 21 d. į Holokausto dienai paminėti skirtą renginį susibūrė Alytaus šv. Benedikto gimnazijos bendruomenė, o rugsėjo 23 d. Lietuvos žydų genocido diena paminėta prie Žydų memorialo, Vidzgirio miške.


Foto galerija:

benediktas-1.jpg
benediktas-2.jpg
benediktas-3.jpg
benediktas-4.jpg
benediktas-6.jpg
genocidas-1.jpg
genocidas-2.jpg
genocidas-3.jpg
genocidas-4.jpg

Alytaus šv. Benedikto gimnazijoje vykusiame renginyje dalyvavo J. E. Izraelio ambasadorius Amiras Maimonas, Europos Parlamento narys Petras Auštrevičius ir Alytaus miesto savivaldybės meras Vytautas Grigaravičius. Renginio metu meninę kompoziciją susirinkusiems parodė Alytaus šv. Benedikto gimnazijos ir Likiškėlių progimnazijos mokiniai.

„Mes negalime pakeisti istorijos, bet galime padaryti įtaką dabarčiai ir ateičiai. Žydai nėra svetimi žmonės. Jie taip pat, kaip ir lietuviai, gyveno čia, Lietuvoje. Tuo metu Lietuvoje tikrai buvo tokių žmonių, kurie atidarė savo namų duris, kurie gelbėjo ir padėjo žydams", – prisimindamas žydų tautai skaudžius istorinius įvykius, sakė Izraelio ambasadorius A. Maimonas. Jis ragino susirinkusių nepamiršti istorinių įvykių, ir tai padaryti tam, kad jie daugiau niekada nepasikartotų.

Renginio metu kalbėjęs Alytaus miesto savivaldybės meras V. Grigaravičius atkreipė susirinkusiųjų dėmesį į tai, kad nors ir Alytuje nėra žydų bendruomenės, miestas rūpinasi, kad naujam gyvenimui būtų prikelta čia esanti sinagoga.

Nuskambėjus keletui muzikinių kūrinių susirinkusieji buvo pakviesti vykti prie Žydų memorialo, Vidzgirio miške, kur simbolinėmis gėlėmis papuošė šio memorialo prieigas ir padėjo atminimo akmenis.

Atminimo akmenys ir gėlės prie šio memorialo buvo padėtos ir rugsėjo 23 d. Lietuvos žydų genocido dienai paminėti skirto renginio metu. Šiame renginyje dalyvavo Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotoja Valė Gibienė, Lietuvos žmogaus teisių centro projektų vadovė Simona Gaidytė, iš Jungtinių Amerikos Valstijų atvykę žydo Hiršo Kalmanavičiaus giminaičiai, kiti garbūs svečiai, alytiškiai.

„Kartais visai neprognozuojami dalykai sudėlioja gyvenimą taip, kad mes nežinome, kas bus toliau. Čia žuvo žydai, o galėjo žūti ir kitos tautos žmonės. Taip jau nutiko, istorijos mes neperrašysime. Mes turime būti tolerantiški visiems, turime mylėti vieni kitus. Taika, meilė žmogui, tolerancija yra tai, ko mes galime siekti savo šaliai ir pasauliui", – renginio metu kalbėjo Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotoja Valė Gibienė.

Apie žydų gyvenimą Alytuje susirinkusiems pasakojo Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininkas Vilmantas Dunderis.

Vėliau renginio dalyviai buvo pakviesti į atminimo akmenų įdėjimo ceremoniją Alytaus žydams – Mendeliui Bokšickiui, Hiršui Kalmanavičiui ir Šmueliui Beiralui – Vilniaus ir Užuolankos gatvėse. Vieną jų – Mendeliui Bokšickiui – prie namo su liūtukais padėjo Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotoja Valė Gibienė.

Alytuje Atminimo akmenimis įamžintas dviejų buvusių miesto tarybos narių Mendelio Bokšickio ir Šmuelio Beiralo atminimas. Abu vyrai tarpukariu net tik dalyvavo miesto tarybos veikloje, tačiau teikė įvairią pagalbą mieste besikuriančiam 1-ajam pėstininkų pulkui. M. Bokšickis taip pat rūpinosi ir Alytaus gaisrų gesinimo sistemos tobulinimu, suprojektavo neužšąlančias ir neuždumblėjančias požemines vandens talpyklas.

Giminaičio iniciatyva Atminimo akmuo įdėtas ir Hiršui Kalmanavičiui, mokytojui, Alytuje dirbusiam dvidešimt metų. Visi trys Alytuje įamžinami žydai holokausto neišgyveno: M. Bokšickis žuvo Vilniaus gete, Š. Beralas ir H. Kalmanavičius nužudyti akcijų Alytuje metu.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA