Angle down Atgal

Lietuvos užstato sistema tapo pavyzdžiu kitoms užsienio valstybėms

1,6 mlrd. - tiek vienkartinių gėrimų pakuočių surinko Lietuvoje veikianti užstato sistema, kuriai vasarį sukanka treji metai. Per tą laiką ji ne tik užsitikrino Lietuvos gyventojų paramą, bet ir pelnė tarptautinį pripažinimą.

Bendrovės „Spinter research“ reprezentatyvi apklausa parodė, kad iš 88 proc. sistemą naudojančių Lietuvos gyventojų 97 proc. jų yra patenkinti sistemos veikimu, o 98 proc. įsitikinę jos reikalingumu.

Pasak bendrovės „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) vadovo Gintaro Varno, pagrindiniai užstato sistemos sėkmės elementai: Lietuvos gyventojų sąmoningumas ir sistemos patogumas.

Jis, kaip teigiama pranešime, neseniai grįžo iš Edinburgo, kur Škotijos parlamentarams pristatė Lietuvos užstato sistemą.

„Škotija nutarė diegti užstato sistemą. Prieš tai jų atstovai bene 3 kartus lankėsi Lietuvoje, o dabar mes sprendimus priimantiems škotų parlamentarams bei verslo atstovams išsamiai pristatėme, kaip viskas veikia ir ką padarėme, kad pasiektume esamus rezultatus. Kitose šalyse užstato sistema įdiegta senokai, o Lietuvos patirtis ne tik šviežia, bet ir sėkminga - dar niekam antraisiais veiklos metais nėra pavykę surinkti 92 proc. visų į rinką išleidžiamų pakuočių“, - pranešime sako G. Varnas.

Jis įsitikinęs, kad mūsų sistemos sėkmė - vienas tų atvejų, kuris rodo, kad ir palyginti nedidelė šalis gali prisidėti prie didelių pokyčių. Kiekvienas šalies gyventojas, grąžindamas pakuotes ir taip prisidėdamas prie užstato sistemos sėkmės Lietuvoje, netiesiogiai prisideda ir prie teigiamų pokyčių visoje planetoje. Mat mūsų patirtį savo šalyse nori pritaikyti ne tik Europos valstybių, bet ir Kinijos, Indijos, Australijos ar jau minėtosios Pietų Korėjos atstovai, kurie, ieškodami geriausių būdų kovoti su tarša, įdėmiai nagrinėja Lietuvos pavyzdį.

„Lietuva šioje srityje turi gerą vardą, - jei kur imama rimčiau svarstyti apie užstato sistemą, mūsų pavyzdys ir patirtis iškart tampa svarbūs. Šiuo metu esame visos užstato sistemos ambasadoriai. Tai garsina mūsų šalies vardą bei stipriną jos įvaizdį. Bet svarbiausia, kad tai padeda kurti švaresnę ir saugesnę ateitį“, - teigia G. Varnas.

Viena priežasčių, dėl kurių Europos Sąjungos (ES) šalių atstovai intensyviai domisi užstato sistema bei lankosi Lietuvoje, - bendrijos kova su vienkartiniu plastiku. ES numačiusi, kad po dešimtmečio turėtų būti surenkama 90 proc. visų į rinką išleidžiamų pakuočių.

Pranešime skelbiama, kad Lietuva tokį aukštą surinkimo lygį pasiekė dar iki tikslų paskelbimo. Pernai šalyje grąžinta 92 proc. visų į rinką išleistų pakuočių - iš viso 581,6 mln. vnt.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite