Lietuvos savivaldybių indeksas: Skuodui reikėtų pasitempti?

Klaipėda
Reporteris Inga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Lietuvos laisvosios rinkos institutas paskelbė 2019 metų Lietuvos savivaldybių indeksą. Kaip ir kasmet skelbiami du indeksai – šešių didžiųjų pagal gyventojų tankį ir 54 mažųjų savivaldybių. Jau devintus metus skelbiamas reitingas sudaromas pagal gyventojams ir investuotojams svarbiausias sritis, kur sprendimus priima savivaldybės, pavyzdžiui, vertinama ekonominė, socialinė situacija, savivaldybei priklausiusio turto valdymas.

Skuodo rajono savivaldybė šiemet 46-47 vietas mažųjų savivaldybių indekse (49 balai iš 100) dalijasi su Biržų r. savivaldybe. Geriau nei vidutiniškai* įvertintos „Sveikatos ir socialinės rūpybos“, „Mokesčių“, „Biudžeto“ ir „Administracijos” sritys. Likusios – prasčiau nei vidutiniškai. Prie geresnio „Sveikatos ir socialinės rūpybos” vertinimo prisidėjo tai, kad nedarbo lygis, siekęs 6,2 proc., buvo mažesnis už vidutinį (9,7 proc.). Ilgalaikių bedarbių dalis sudarė tik 12,7 proc. bedarbių, palyginti su 28,6 proc. mažųjų savivaldybių vidurkiu.

„Mokesčių” srityje gerai vertinta tai, kad pagrindinio nekilnojamo turto mokesčio tarifas buvo mažesnis nei vidutinis, verslo liudijimai – pigesni nei vidutiniškai. Jei savivaldybė norėtų pagerinti „Mokesčių” srities įvertinimą, jai reikėtų peržiūrėti nenaudojamo nekilnojamo turto ir apleistos žemės mokesčių tarifus, kurie buvo maksimalūs, siekę 3 ir 4 proc. 2017 m. Skuodo r. investicijas pritraukti sekėsi itin sunkiai.

Tiesioginių užsienio investicijų vertė siekė tik 2,6 mln. eurų (154 eurai vienam gyventojui), o materialinių investicijų – tik 8,4 mln. (vienam gyventojui jų teko 485 eurai – mažiausiai Lietuvoje). Investicijų trūkumą rodo ir kiti žemi ekonominio aktyvumo rodikliai. Tūkstančiui gyventojų teko mažiau nei vidutiniškai veikiančių ūkio subjektų, išduotų ar pratęstų verslo liudijimų ir išduotų statybos leidimų. „Administracijos” srityje teigiamai vertinta, jog visi gyventojų prašymai buvo išnagrinėti laiku, bet prasčiau vertinama, kad tūkstančiui gyventojų teko 9 darbuotojai, kai vidutiniškai – 7,6. 2018 m. teko skirti 9,1 proc. išlaidų administracijos išlaikymui, kai vidutiniškai mažosiose – 8 proc.