Angle down Atgal

Lietuvos savivaldybių indeksas: Birštono savivaldybėje ekonominio aktyvumo rodikliai viršijo vidutinius

Lietuvos laisvosios rinkos institutas paskelbė 2019 metų Lietuvos savivaldybių indeksą. Kaip ir kasmet skelbiami du indeksai – šešių didžiųjų pagal gyventojų tankį ir 54 mažųjų savivaldybių. Jau devintus metus skelbiamas reitingas sudaromas pagal gyventojams ir investuotojams svarbiausias sritis, kur sprendimus priima savivaldybės, pavyzdžiui, vertinama ekonominė, socialinė situacija, savivaldybei priklausiusio turto valdymas.

Birštono savivaldybė šiemet dalijasi 20-22 vietas mažųjų savivaldybių indekse (57 balai iš 100) su Kalvarijos ir Prienų r. savivaldybėmis.

Palyginti su kitomis savivaldybėmis, geriau įvertintos „Švietimo” bei „Investicijų ir plėtros“ sritys. Prasčiau nei vidutiniškai įvertinti „Biudžeto“, „Administracijos“ ir „Turto valdymo“ bei „Sveikatos ir socialinės rūpybos” sričių rodikliai.

„Investicijų ir plėtros“ srityje matoma, kad materialinių investicijų kiekis nuo 2016 iki 2017 m. išaugo daugiau kaip dvigubai nuo 7,3 iki 15 mln. eurų (jų kiekis vienam gyventojui išaugo nuo 1 705 iki 3 528 eurų). Ekonominio aktyvumo rodikliai viršijo vidutinius. Tūkstančiui gyventojų teko 26,6 veikiantys ūkio subjektai (vidurkis – 23,7), 72,5 verslo liudijimai (vidurkis – 41/1000/gyv.), išduotų statybos leidimų 10,1 (vidurkis – 5,3/1000/gyv.).

Tik tiesioginių užsienio investicijų vertė buvo itin maža. Jų 2017 m. Birštone buvo 0,5 mln. eurų (113 eurų vienam gyventojui).

Dauguma „Sveikatos ir socialinės rūpybos” srities rodiklių Birštone buvo geresni nei vidutiniai. Nedarbo lygis siekė 6 proc. (vidurkis – 9,7 proc.), ilgalaikių bedarbių dalis sudarė 24,5 proc. bedarbių (vidutiniškai – 28,6 proc.), socialines pašalpas gavo tik 2 proc. gyventojų (vidurkis – 3,8 proc.).

Deja būsto šildymo kompensacijų poreikis, siekęs 7 proc., buvo gerokai didesnis nei vidutinis (5,2 proc.).Birštono savivaldybėje tūkstančiui gyventojų teko 12,8 užimtos pareigybės (vidurkis – 7,6). Galbūt dėl to savivaldybės administracijos išlaikymas kainavo palyginti daug – 12,6 proc. išlaidų, kai vidutiniškai savivaldybės administracijos išlaikymas kainavo 8 proc.

Savivaldybė galėtų pagerinti „Mokesčių” srities įvertinimą peržiūrėjusi verslo liudijimų kainas. Vidutiniškai verslo liudijimas savivaldybėje kainavo 148 eurus – daugiau nei vidutiniškai (96 eurai). Nenaudojamo nekilnojamo turto ir apleistos žemės mokesčių tarifai buvo maksimalūs ir siekė 3 ir 4 proc.

Daugiau informacijos apie savo savivaldybę rasite čia.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite