Lietuvos kariuomenė iš arčiau: profesinės galimybės, laukiantys išbandymai ir privalumai

Šiauliai
Šiaulių valstybinėje kolegijoje organizuota atvira paskaita „Pažink Lietuvos kariuomenę iš arčiau“. Ugnės Liaudanskytės nuotr.
Reporteris Ugnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Šiaulių valstybinėje kolegijoje organizuota atvira paskaita „Pažink Lietuvos kariuomenę iš arčiau“, į kurią plūstelėjo ne tik šios aukštosios mokyklos studentai, bet ir moksleiviai. Į pažintį su amžinais kovotojais už laisvę – kariais – padėjo leistis paskaitos svečias, savo profesinį kelią susiejęs su Specialiųjų operacijų pajėgomis (SOP). Neeilinis susitikimas atskleidė kur kas daugiau, nei tik profesines galimybes Lietuvos kariuomenėje. Svečias neslėpė, kad kartais kariškio darbas priverčia didžiausioms savo gyvenimo baimėms pažiūrėti tiesiai į akis.

„Turiu pasakyti, kad mano veidas negali būti viešinamas jokiuose šaltiniuose. Tas pats galioja ir kitiems mano duomenims“, – žvilgtelėjęs į susirinkusius žurnalistus pabrėžė kariškis. Rimtoka gaida pradėjęs susitikimą, svečias netrukus nusišypso ir informuoja – duomenys apie jį yra įslaptinti, todėl kariškis galintis atskleisti tik tiek, kad yra kapitonas Jonas.

Į kolegijoje organizuotą paskaitą kariškiui teko atvykti tiesiai iš mūšio lauko – Lietuvoje šiuo metu vyksta karinės pratybos. Nors Jonas tarnauja Specialiųjų operacijų pajėgose ir dirba instruktoriumi rengiant kandidatus į SOP, pašnekovas priminė, jog Lietuva šiandien kariauja informacinį karą, ir žmonės nė nejaučia kaip informacinėje erdvėje naudojama propaganda.

Trūksta karių

Lietuvos kariuomenę sudaro keturių rūšių pajėgos – Sausumos pajėgos, Oro pajėgos, Jūrų pajėgos, Specialiųjų operacijų pajėgos ir atskiri vienetai (atskirieji batalionai, valdybos, junginiai, tarnybos, departamentai ir pan.).

„Iš 17 500 Lietuvos kariuomenės karių, apie 14 000 tarnauja Sausumos pajėgose. Tuo metu Specialiosiose pajėgose dirba tik 2 proc. karių“, – detalizuoja kapitonas.

Nepaisant šių skaičių, kariuomenės atstovas pabrėžia – Lietuvos kariuomenei reikia plėstis: „Lietuvos kariuomenės planai yra kurti naujus dalinius, tuo pačiu metu plėsti ir senuosius atsižvelgiant į NATO poreikius ir įsipareigojimus bei šiuo metu vertinamas geopolitines grėsmes. O personalo, karinės technikos ir bendradarbiavimo vystymas užtikrina mūsų saugumą šiandien.“

Iš civilio gyvenimo – į karinę uniformą

Kariškis, kalbėdamas apie galimybes įsilieti į Lietuvos kariuomenės šeimą, pristatė vieną iš keturių pajėgų rūšių – Specialiųjų operacijų pajėgas. „Vienas iš pagrindinių kriterijų tarnauti SOP – savanoriškumas“, – pabrėžė kapitonas.

Norint tarnauti šiose pajėgose būtina pereiti keletą etapų. „Mes neišvengiamai turime jus išmokyti karinių bazinių dalykų. Pirminis atrankos etapas trunka vieną savaitę, kurios metu įvertiname jūsų fizinius, intelekto gebėjimus, testuojame įvairias baimes. Jeigu įvykdote visas užduotis teigiamai, tuomet prasideda specialus rengimas, trunkantis 23 savaites“, – sako kariuomenės atstovas.

Auditorijai suklusus apie baimių „testą“, svečias atvirauja – baimių turėjęs ir pats, tačiau kariuomenė yra būtent ta vieta, kurioje mes esame priversti joms pažiūrėti į akis ir, žinoma, jas įveikti: „Kiekvieną baimę peržengi, kuomet treniruojiesi. Baimė ne kas kitas, kaip požiūris į tam tikrą dalyką. Aš bijojau aukščio – ir šiuo metu vykdydamas aukščio treniruotes, nesijaučiu taip tvirtai, kaip stovėčiau ant žemės. Bet jeigu paklaustumėte, ar tokius karinius pratimus, susijusius su aukščiu, būčiau įvykdęs prieš tarnybą kariuomenėje, užtikrintai sakau „ne“.“

Ketinantys tarnauti kariuomenėje iš tiesų privalo būti fiziškai tam pasiruošę. Bėgimas, atsispaudimai, susilenkimai, prisitraukimai, plaukimas ir kitos sporto rūšys neturėtų kelti diskomforto. Tiek merginoms, tiek vaikinams būtina atlikti tuos pačius pratimus, tačiau, anot pašnekovo, rezultatų iš merginų reikalaujama mažesnių. Pavyzdžiui, merginos turėtų gebėti atlikti 35-40 atsispaudimų, kaip tuo pat metu vaikinai – 60-100.

Tiesa, kalbėdamas apie fizinį pasirengimą, kariškis pabrėžia, kad žmogaus kūno galimybės – didžiulės, tad jeigu šiandien 10 kilometrų nubėgti jums atrodo it utopija, šiek tiek pabėgioję suprastumėte, kaip tai realu.

Darbo nekeistų į nieką

Tarnyba kariuomenėje – daugiau nei darbas. Tai pasiaukojimas, pareiga, vertybių puoselėjimas. Tačiau atsidavimas šiai specialybei turi ir daugybę privalumų.

„Išmokau puikiai anglų kalbą, 4 kartus buvau Afganistane, į kurį dar tikrai norėčiau sugrįžti, karo mokslų mokiausi JAV, kasmet treniruojuosi tarptautinėse pratybose“, – tarnybos privalumus vardija kariškis. Galbūt dėl šių priežasčių kariuomenės atstovas atviras – darbo keisti nenorėtų: „Tarnyba labai dinamiška, išmoktus bazinius karinius dalykus praktiškai taikai vis naujose situacijose“.

Be šių privalumų tenka pabrėžti ir finansinį aspektą. Karių atsidavimas nėra pamirštas Lietuvos valdžios ir jos žmonių. Kariams už tarnybos dienas mokamas atlyginimas, kariai maitinami, jiems teikiamos nemokamos sveikatos priežiūros paslaugos bei kitos socialinės garantijos.

Visiems, norintiems nors kiek prisiliesti prie kario gyvenimo, įgauti kariuomenės pradmenis, kapitonas pasiūlė ateiti į Lietuvos Šaulių Sąjungą. Veikla asociacijoje paremta savanoriškumu ir nėra sukaustyta įsipareigojimais. Šauliais gali tapti tiek jaunimas, tiek vyresni žmonės.