Angle down Atgal

Lietuvos jūrų laivynui 100 metų – proga švęsti ne tik Klaipėdai, bet ir Jurbarkui

Šiemet pažymimas Lietuvos kaip jūrinės valstybės 100-metis. 1921 metų kovo 4 dieną į Klaipėdos uostą atplaukė pirmasis laivas su trispalve – motorinis burlaivis „Jūratė“. Maždaug po savaitės atkeliavo ir kitas laivas, pavadinimu „Kastytis“. Šie prieš šimtą metų į Klaipėdos uostą atkeliavę motoriniai burlaiviai  trispalvėmis vėliavomis paženklino Lietuvos jūrų laivyno atsiradimo pradžią. Įdomiausia tai, kad Jurbarko uostas šioje istorijoje suvaidino reikšmingą vaidmenį. Kadangi Lietuva tuo metu savo jūrų uosto neturėjo, laivai  „Jūratė“ ir Kastytis“ buvo priregistruoti Jurbarko uoste prie Nemuno. 

Sukakčiai įamžinti – speciali programa

Lietuvos laivyno 100-mečiui paminėti Lietuvos jūrų muziejus parengė specialią programą „Lietuva jūrinė valstybė“. Programa startavo specialia multimedijos publikacija „Geltona. Žalia. Raudona. MĖLYNA!“, pristatančia tarpukario Nepriklausomos Lietuvos kapitonus. Didelio susidomėjimo sulaukė ir pačiame Klaipėdos centre, pakeliui į Senąją perkėlą ant „Memelio miesto“ sienos po atviru dangumi surengta paroda – keturiasdešimt trys istorinės nuotraukos iš muziejaus rinkinio apie Lietuvos laivyno istoriją nuo 1921 iki 1940 metų. „Pirmieji nepelnytai primiršti, tiesiog nespėję įsirėžę į tautos istorinę atmintį laivai dabar atgijo ant mūro sienų. Jie, be kita ko, mums primena ir tai, kad ne Klaipėda, o Jurbarkas prie Nemuno buvo pirmasis Lietuvos jūrų uostas“, – pristatydama parodą pažymėjo LJM direktorė istorikė Olga Žalienė.Prie Lietuvos jūrų muziejaus programos jau prisijungė Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla, Lietuvos laivų savininkų asociacija, kitos valstybinės ir privačios institucijos.

Prie laivyno šimtmečio minėjimo jungiasi ir Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centras, kartu su Lietuvos jūrų muziejumi birželio pabaigoje planuojantis surengti laivelių paradą Nemuno upe. TVIC direktorė Gaiva Mačiulaitienė džiagiasi, kad šiemet vėl pradės veikti mažųjų laivelių prieplauka. Jo įveiklinimui Jurbarko rajono savivaldybė skyrė 11 tūkst. Eur. Planuose – įsteigti 2,5 etato prieplaukos priežiūrai. Tikimasi, kad uostas bus gyvas, nes pernai buvo atlikti ir Mituvos žočių gilinimo darbai.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite