Lietuvoje unikalus senjorų šokių kolektyvas mini penkerių metų veiklos jubiliejų

Šiauliai
Lietuvoje unikalus senjorų šokių kolektyvas mini penkerių metų veiklos jubiliejų.
Erika Šivickaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos Joniškio skyriaus šokių kolektyvas ,,Giedruma“, vadovaujamas choreografės Giedros Jarmoškienės, švenčia 5 metų veiklos jubiliejų. Ta proga šeštadienio popietę Joniškyje buvo surengtas tarptautinis senjorų šokių festivalis ,,Giedrumos kviestinis“.

Kalbamės su šokių kolektyvo vadove G. Jarmoškiene apie veiklos pradžią. Pašnekovė prisiminė, kaip prieš penkerius metus ją aplankė tuometinė Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos Joniškio skyriaus pirmininkė Stefanija Karitonė. Senjorų asociacijos vadovės prašymas buvo paprastas – mes norime šokti. Ilgametę darbo patirtį turinčiai šokių mokytojai toks noras buvo ne tik netikėtas, bet ir labai malonus. Turbūt pastaruoju metu dažniau patiems šokių mokytojams tenka ieškoti šokti norinčių, o čia patys senjorai nori burti šokių kolektyvą! ,,Viena iš priežasčių, kodėl sutikau dirbti su senjorais, buvo ta, kad neseniai Anapilin buvo išlydėtas mano tėtis. Norėjau, kad mama atrastų daugiau malonios veiklos, kuri bėgant laikui iš jos kasdienybės išstumtų liūdesį. Pirmasis susitikimas su asociacijos nariais pranoko visus lūkesčius, nes jau nuo pat pradžių šokti panoro 5 poros“, - sako Giedra.

Aktyviai laisvalaikį praleisti panorę senjorai ir radę mokytoją, kuri juos mokintų  įvairių šokių, pradėjo nuo liaudies šokių. Vėliau jų programoje atsirado ir šiuolaikinių šokių. ,,Nusprendžiau savo šokėjams pasiūlyti šokti ne tik liaudies, bet ir šiuolaikinius šokius. Tokio senjorų kolektyvo Lietuvoje nėra. Jame šiuolaikinius šokius šoka ne pavieniai asmenys, o garbingo amžiaus šokėjų poros. Teko matyti, kaip Palangoje senjorai šoka linijinius šokius, o manieji – poroje. Asociacijos nariai mielai priėmė mano pasiūlymą, nes šie šokiai senjorams yra ne tik pramoga, bet ir puiki mankšta“, - apie idėją šokti šiuolaikinius šokius pasakoja joniškietė. Pasidomėjau, ar nėra problemų norint pakeisti poroje vieną šokių partnerį. G. Jarmoškienė šypsosi ir sako, kad to padaryti ji negali. ,,Kartą norėjau pakeisti poroje vieną partnerį, tačiau šokių partnerė griežtai paprieštaravo ir man tokios minties teko atsisakyti. Poros jau ne pirmus metus šoka, yra pripratę prie savo parnerių ar partnerės, tad pasikeitimai poroje nėra paprastas dalykas“, - teigia senjorų šokių kolektyvo vadovė. Moteris pamena, kad buvo toks laikotarpis, kada šokėjų vyrų buvo daugiau nei moterų. Sudėtinga buvo rasti šokti norinčių dailiosios lyties atstovių. Tuomet į šokių aikštelėje pasirodydavo ir pati kolektyvo vadovė G. Jarmoškienė. Bėgant laikui šokėjų porų skaičius augo ir dabar kolektyvą sudaro 8 šokėjų poros: Dalia ir Jonas Užkuraičiai, Stefanija ir Povilas Karitonai, Ona Vorobjovienė ir Jonas Petraitis, Dalia Virbickienė ir Pranas Gatulis, Valerija Dziakavičienė ir Augustinas Razgūnas, Valė Kalytienė ir Pranas Juodis, Regina Bernatavičienė ir Jonas Utmanas, Irena Žvirblienė ir Mykolas Jakovlevas. Vyriausia šokėjų pora – festivalio dieną (aut. past. rugpjūčio 21 d.) švenčianti 82-ąjį gimtadienį D. Virbickienė ir P. Gatulis, liepos mėnesį pasitikęs gražų 85-erių metų jubiliejų.

Kolektyvas yra tarsi šeima, kurioje vyrauja pagarba vienas kitam, draugystė, vienybė. Tą puikiai parodo ir šokių kolektyvo pavadinimas – aliuzija į šokių mokytojos vardą. Šokių kolektyvą ,,Giedrumos“ vardu pakrikštijo patys organizacijos nariai.

Giedra pasidalijo istorija apie vieną jai įsimintiną išvyką kartu su šokėjais. ,,Kartą vykome iš Vilniuje vykusio festivalio namo. Kelionė ilga, sėdėti ilgą laiką autobuse nėra lengva. Nusprendėme su šokėjais pasidaryti mankštą. Išlipus iš autobuso aš pradėjau dainuoti. Mano šokėjai pagal tos dainos ritmą pradėjo judėti. Pasišokome ir toliau tęsėme kelionę. Autobuso vairuotojas prisipažino, kad tokią situaciją matė pirmą kartą“, - juokiasi šokių mokytoja.

Senjorams šokių repeticijos vyksta kartą per savaitę Joniškio kultūros centre, o esant puikioms oro sąlygoms jie mielai šoka estradoje. G. Jarmoškienė mintyse sklaido 5 metų kolektyvo veiklos istorijos puslapius. Ji sako, kad nepamena tokio atvejo, jog atėję į repeticiją senjorai dejuotų, skųstųsi dėl ligų ar juos užgriuvusių rūpesčių. Pokalbiai vyksta tik teigiamomis temomis, jokių negatyvių minčių. ,,Niekada nėra padejavę, kad kelionės į koncertus ir festivalius mokamos, kad sceninių rūbų siuvimas brangiai kainuoja. Jie nori šokti, dalyvauti renginiuose, puoštis. Į repeticijas visada einu kaip į didžiulę šventę, nes ten mane supa be galo pozityvūs, diplomatiški, išsilavinę žmonės. Garbė dirbti su tokiu kolektyvu. Kad tik sveiki ir laimingi visi būtų“, - pokalbį linkėjimu savo šokėjams baigia jų vadovė.

Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos Joniškio skyriaus pirmininkė D. Užkuraitienė – neabejinga šokiui, ypač liaudies. Ji kartu su vyru Jonu jau penketą metų skuba į šokių repeticijas ir nekantriai laukia kolektyvo pasirodymų. ,,Mano vyras - vienas pirmųjų asociacijos narių, prisijungusių prie tuomet dar tik besiburiančio šokių kolektyvo. Mane šokiai paviliojo kiek vėliau, po pusmečio. Vyras niekada gyvenime nėra šokęs. Jam teko groti akordeonu“, - sako D. Užkuraitienė. Pašnekovė atvira. Anot jos, nors vyras Jonas šoka nuo pat šokių kolektyvo susibūrimo pradžios, tačiau kyla didelis klausimas, kuris kurį poroje gali pamokyti šokio žingsnelių. Mat D. Užkuraitienei šokis nėra svetimas. Nuo pat vaikystės ji šoko liaudies ir pramoginius šokius kolektyve, kuriam vadovavo šviesios atminties šokių mokytoja, Joniškio garbės pilietė Danguolė Žalakienė. Pašnekovė prasitaria, kad ne tik meilė šokiui vienija asociacijos narius ir daro juos išskirtinius visoje respublikoje. Kaip ir kiekvienas kolektyvas, taip ir šis, turi savas tradicijas. Šokėjų gimtadieniai suburia visus prie didelės, šeimyninės picos. Ši tradicija – nelaužoma. Organizacijos vadovė džiaugiasi kiekvienu jos nariu ir kiekvienu šokėju, o taip pat nepamiršta ir buvusių, jau dabar nebešokančių senjorų – Sigito Staškaus, Janinos Brinienės, Juzefos Šukienės, Vidos Pociuvienės.

Kad moterys mėgsta šokti, yra seniai įrodytas faktas. Tačiau pajudėti šokių aikštelėje ar scenoje nevengia ir vyrai. Vyriausias šokių kolektyvo narys – neseniai gražų jubiliejų atšventęs P. Gatulis. Vyras ruošiasi šokių repeticijai ir neatsisako pasikalbėti apie šokius, kurie jam nesvetimo nuo pat jaunystės. ,,Teko šokti liaudies šokius viename iš mėgėjų meno kolektyvų, susibūrusių Maldeniuose. Šokome liaudies šokius“, - sako pašnekovas. Anot jo, šiuolaikinius šokius šokti yra sudėtingiau nei liaudies, tačiau bėgant laikui viskas išmokstama. P. Gatulis prisipažįsta, kad jam labiausiai patinka šokti suomišką polką, o repeticijos ir koncertai yra turiningas laiko praleidimas, susitikimai su bendraamžiais, bendravimas. ,,Mane pakvietė šokti, dalyvauti susibūrusio kolektyvo veikloje. Galvojau, ar verta. Žmona sako, eik, dalyvauk, kol dar kas kviečia. Tai jau ir šoku keturis metus“, - atvirauja vyriausias šokių kolektyvo narys.

Artimiausiuose šokėjų planuose – pasirodymas Tauragėje. Nemažai nusimato išvažiuojamųjų koncertų ir rugsėjį.