REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2020 m. Sausio 30 d. 06:30

Lietuvoje – saulės elektrinių bumas

Vilnius

© Širvintų rajono savivaldybė

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


115576

Gyventojų susidomėjimas kompensacijomis už saulės elektrinių įsirengimą viršija lūkesčius, todėl valstybė ieškos galimybių skirti paramai daugiau lėšų.

Per tris pirmąsias sausio mėnesio savaites Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sulaukė beveik 5 tūkst. paraiškų, o bendra prašoma kompensacijų suma siekia daugiau kaip 11,2 mln. eurų.

Prašoma paramos suma kompensuoti saulės elektrinių įrengimą individualiuose namuose jau yra gerokai didesnė, nei šiemet tam skirta lėšų.

2020 m. gyventojams saulės elektrinėms įsirengti numatyta skirti 9 mln. eurų kompensaciją. Tai beveik trečdaliu daugiau negu pernai, kai tam skirta 6,2 mln. eurų.

Šiemet į paramą saulės elektrinėms įsirengti gali pretenduoti ne tik individualių namų, bet ir daugiabučių gyventojai.

APVA atsakyme Alfa.lt teigė, kad esant dideliam paraiškų skaičiui kreipsis į Energetikos ministeriją su siūlymu paramos lėšas padidinti.

Ieškos galimybių skirti papildomų lėšų

„Žmonėms nereiktų nerimauti, nes prašomų kompensacijų dydžiui viršijus paskelbtų kvietimų sumą, kvietimo sumas bus galima padidinti, neviršijant atskirų priemonių biudžetų. Taip bus patenkintas visas šių metų kompensacijų poreikis“, – Alfa.lt sakė Alina Žilinaitė, Energetikos ministerijos vyriausioji specialistė komunikacijai.

Anot jos, sumos dydis tiesiogiai priklauso nuo to, kiek liks lėšų po 2019 ir 2020 m. kvietimų, t. y. po to, kai bus išmokėtos kompensacijos tiek už 2019 m., tiek už 2020 m. pateiktus prašymus.

2019 m. buvo pirmasis finansavimo etapas, ir gyventojai, kuriems buvo skirta parama, išlaidų kompensavimo prašymus turi pateikti iki šių metų kovo 10 d.

Iki 2023 m. saulės jėgainėms įsirengti ar įsigyti numatyta skirti iki 24 mln. eurų. Esant dideliam priemonių populiarumui ir dideliam lėšų investavimo tempui, Energetikos ministerija kartu su Finansų ministerija ieškos galimybių papildomai skirti ES struktūrinių fondų lėšų šioms priemonėms.

Platesnis paramos gavėjų ratas

Lietuvos elektros vartotojai itin palankiai vertina galimybę patiems gaminti savo reikmėms vartojamą elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių ir šiuo atžvilgiu tapti nepriklausomiems.

Per trejus metus elektrą gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje išaugo beveik 14 kartų. 2016 m. jų buvo 248, o 2019 m. pabaigoje – 3,4 tūkst. Tikimasi, kad šiemet šis skaičius išaugs dar kelis kartus.

Lietuva yra viena pirmųjų šalių ES, įtvirtinusi sistemą, kuri leidžia elektros energiją gaminti vienoje vietoje, o vartoti kitoje. Taip sudarytos galimybės daugiabučių namų gyventojams tapti elektrą gaminančiu vartotoju, pasigaminančiu ir vartojančiu žalią, švarią ir klimatui draugišką elektrą.

Gyventojus teikti paraiškas ir gauti paramą saulės elektrinėms Energetikos ministerija pakvietė šių metų pradžioje. Sausio 2 d. startavo dvi finansinio skatinimo priemonės – ES parama bus skiriama saulės elektrinėms individualiuose namuose įsirengti ir nutolusioms saulės elektrinėms įsigyti.

„Pirmą kartą į paramą saulės elektrinėms galės pretenduoti kiekvienas – ir tas, kuris turi namą, ir tas, kuris gyvena daugiabutyje. Sukūrėme pažangiausią ir palankiausią aplinką kiekvienam vartotojui pačiam pasigaminti elektros energijos. Tai naudinga, nes tai galimybė sumažinti sąskaitas už elektrą. Tai tvaru, nes naudoji žalią elektrą ir neterši aplinkos. Tai racionalu, nes finansinė parama užtikrina greitesnį investicijos atsipirkimą“, – sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Gyventojai, planuojantys jau šiais metais įsirengti saulės elektrines ar įsigyti jas iš elektrinių parko bei už tai gauti finansinę paramą, turi teikti paraiškas APVA. Paraiškas galima teikti iki sausio 31 d. Po to jos bus vertinamos ir iki kovo 5 d. APVA praneš, ar gyventojui yra rezervuota kompensacinė išmoka.

Labiausiai domisi individualių namų savininkai

APVA Alfa.lt informavo, kad iki sausio 27 d. kvietimui „Elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybos įrenginių įrengimas namų ūkiuose (Gaminsiu ir vartosiu elektrą tame pačiame objekte)“ jau pateikta 3801 paraiška.

Kvietimui „AIE namų ūkiams (įsigijimas iš elektrinių parkų, įrengimas geografiškai nutolusiose vietovėse, įrengimas daugiabučiuose ar jų sklypuose)“ pateiktos 1062 paraiškos. Iš jų – iš elektrinių parkų 866 paraiškos, elektrinių įsirengimui individualiuose namuose ar daugiabučiuose – 196 paraiškos.

2020 m. saulės elektrinėms numatyta 9 mln. eurų. Iš jų nutolusioms saulės elektrinėms įsirengti arba daliai elektrinės saulės elektrinių parkuose įsigyti numatyta skirti 4,5 mln. eurų. Šiuo metu gautų paraiškų suma šioms elektrinėms yra apie 1,66 mln. eurų.

Taip pat bus tęsiama parama elektrinių įsirengimui individualiuose namuose, tam taip pat skirta 4,5 mln. eurų. Šioms elektrinėms iki sausio 27 d. gautų paraiškų suma jau viršijo 9,36 mln. eurų.

Paraiškos pateikimo data nesuteikia pirmumo teisės

Kaip Alfa.lt aiškino Austėja Jonaitytė, APVA komunikacijos specialistė, kompensacijos skyrimui jokios įtakos nedaro paraiškos pateikimo greitis, t. y. nesvarbu, ar paraišką gyventojas pateiks pirmąją, ar paskutinę kvietimo dieną.

Kvietimui „Elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybos įrenginių įrengimas namų ūkiuose (Gaminsiu ir vartosiu elektrą tame pačiame objekte)“ paramos gavėjai bus atrinkti pagal tai, kur jie ketina įsirengti elektrinę. Aukštesnis balas skiriamas elektrinę įrengus ant pastato arba integravus į pastatą, žemesnis – jeigu ji įrengta ant žemės.

Kvietimui „AIE namų ūkiams (įsigijimas iš elektrinių parkų, įrengimas geografiškai nutolusiose vietovėse, įrengimas daugiabučiuose ar jų sklypuose)“ paramos gavėjai bus atrinkti pagal tai, ar jie yra prisijungę prie centralizuotai tiekiamos šilumos (CTŠ), ar ne. Prie CTŠ neprijungtiems gyvenamiesiems pastatams (butams) skiriamas aukštesnis balas, prie CTŠ prijungtiems – žemesnis.

Teikiant paramą įtakos turi elektrinės galingumas – jėgainėms iki 5 kilovatų (kW) skiriamas aukštesnis balas, o daugiau kaip 5 kW (bet ne daugiau kaip 10 kW) – žemesnis.

Ne visos elektrinės gali būti prijungtos prie tinklo

2019 m. APVA įdiegė informacinę sistemą APVIS, per kurią gyventojai gali teikti registracijos formas. Sistema leidžia registracijos formas pateikti per kelias minutes neišeinant iš namų. Duomenų gavimas iš kitų institucijų palengvina jų pildymą, o kompensacijos tampa prieinamos kiekvienam.

Tačiau APVA perspėjo, kad prieš teikdami paraiškas gyventojai įsivertintų ne tik savo elektros vartojimo poreikius, bet ir technines elektrinės prijungimo galimybes: prieš įsirengiant elektrinę, rekomenduojama pasikonsultuoti su energijos skirstytmo operatoriumi ESO dėl vartotojo elektros tinklo pajėgumo.

ESO fiksavo ne vieną atvejį, kai elektrinė buvo įrengta, bet ji negalėjo būti prijungta prie skirstomojo elektros tinklo, nes paaiškėjo, kad neužteko tinklo pajėgumo priimti generuojamą elektros energiją, o tam reikalinga tinklo rekonstrukcija.

Suteikiama parama siekia 323 eurus už 1 kilovatą (kW) saulės elektrinės įrengtos galios. Paramos išmokos dydį galima suskaičiuoti padauginant planuojamos įsirengti saulės elektrinės galią (kW) iš fiksuoto įkainio – 323 eurų už 1 kW galios.

Parama skiriama įsigyti iki 10 kW galios elektrinei. Gyventojai gali įsigyti ir didesnės nei 10 kW galios elektrinę, tačiau finansavimas bus skiriamas už 10 kW.

Saulės elektrinių moduliais prekiaujančios įmonės teigia, jog gavus paramą saulės elektrinė 1–2 butų gyvenamosios ar sodo paskirties name atsiperka per 5–7 metus.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA