Angle down Atgal

Lietuvoje pradės veikti naujas siųstuvas retransliuoti Laisvosios Europos radijui

Lietuvoje kitą savaitę pradės veikti naujas siųstuvas, skirtas retransliuoti kovai su Rusijos propaganda skirtą, Jungtinių Valstijų Kongreso finansuojamą Laisvosios Europos radiją / Laisvės radiją (RFE/RL) rusų ir baltarusių kalbomis.

Jis pakeis Kauno rajone, Sitkūnuose, veikiantį siųstuvą, kuris programas Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos ir Moldovos gyventojams siųsdavo mažesne kokybe. Senasis siųstuvas pagamintas 1965 metais.

Naujas vidurinių bangų (AM) įrenginys pagamintas prieš maždaug penkerius metus, jį Vakarų Vokietijoje naudojo JAV gynybos departamentas, transliavęs radijo programą, skirtą Amerikos kariams užsienyje.

Senasis siųstuvas veikė 75 kilovatų galingumu. Toks pats rodiklis bus nustatytas ir naujajam, tačiau jo galingumas esant reikalui galės bus keliamas daugiau nei keturis kartus – iki 300 kilovatų, sako bendrovės „Tarptautinis Baltijos bangų radijas“ savininkas Rimantas Pleikys.

„Jeigu vis dėlto Rusija sugalvotų bandyti trikdyti ar slopinti šią programą, arba situacija Rusijoje dramatiškai blogėtų, mes turėsime galimybę įjungti šitą siųstuvą pilnu pajėgumu“, – BNS teigė R.Pleikys.

Pasak jo, nepilnu pajėgumu veiksiantis naujas siųstuvas Laisvosios Europos radijo / Laisvės radijo auditorijos užsienyje neišplės, tačiau smarkiai pagerins retransliacijos kokybę.

Siųstuvas pradės veikti antradienį. Tam pažymėti rengiama ceremonija Lietuvos radijo ir televizijos centre Vilniuje.

Jis į Lietuvą atgabentas sausio pabaigoje, o balandį specialistai įrenginį sumontavo Anykščių rajone, Viešintose. Šiuo metu jis baigiamas testuoti.

Iš Lietuvos retransliuojamos Laisvosios Europos radijo / Laisvės radijo programos potencialiai pasiekia apie 100 mln. žmonių europinėje Rusijos dalyje, Baltarusijoje, Ukrainoje ir Moldovoje

„Jeigu mes norime siųsti žinią į Rytus, į gerokai uždaresnes, cenzūruojamas, ribojamas ir paveiktas melo bei propagandos valstybes ir visuomenes, tai su šiuo nauju siųstuvu mes įgauname visai kitokias galimybes tai padaryti“, – BNS sakė Užsienio reikalų ministerijos Rytų kaimynystės politikos departamento patarėjas Mindaugas Žičkus.

Pasak jo, radijas šiuo metu yra pigiausia ir bene efektyviausia priemonė kovai su Rusijos propaganda.

„Mūsų tikslas nėra skleisti informaciją prieš Rusiją ar prieš Kremlių. Pirmiausia tikslas yra skleisti informaciją apie mus, kaip mes gyvename, kodėl mes ką nors darome, kokie yra mūsų tikslai“, – teigė diplomatas.

„Amerikiečių karinis buvimas čia, amerikiečių suskystintosios gamtinės dujos, o dabar dar ir stiprinamos jų transliacijos per Lietuvą... Tai rodo, kad strateginė partnerystė su jais yra ne tik ant popieriaus, ji realiai veikia“, – pridūrė jis.

Lietuva siekia, kad Laisvosios Europos radijas / Laisvės radijas būtų retransliuojamas visą parą. Tačiau tai itin sunkiai įgyvendinama užduotis programą retransliuojant vidurinėmis bangomis, nes šiomis bangomis siunčiamos transliacijos nuotolis priklauso nuo jonosferos būklės. Jis būna keliasdešimt kartų didesnis tamsiu paros metu.

Šiuo metu Laisvosios Europos radijas / Laisvės radijas transliuojamas dešimt valandų per parą. Centrinė šio radijo būstinė yra Vašingtone, tačiau jo veikla sutelkta radijo transliacijų centre Čekijos sostinėje Prahoje.

BNS informacija

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite