Angle down Atgal

Lietuvoje nustatyta naujų pavojingo delta varianto atvejų

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL), koordinuojanti koronaviruso sekoskaitos tyrimus Lietuvoje, informuoja, kad šią savaitę aptikti dar 2 B.1.617.2 (delta variantas) atvejai.

Šie atvejai aptikti Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) laboratorijoje tirtuose ėminiuose.

Iš viso iki šiol Lietuvoje, pagal NVSPL koordinuojamą sekoskaitos projektą, atlikta 12220 ėminių sekoskaita ir aptikta 8268 B.1.1.7 (alfa variantas), 13 B.1.351 (beta variantas), 211 B.1.620, 6 P.1 (gama variantas)  ir 3 B.1.617.2 (delta variantas) viruso linijų atvejų.

Primename, kad ketvirtadienį Lietuvoje, atlikus sekoskaitos tyrimus, laboratorijos aptiko pirmąjį užsikrėtimo Delta, dar vadinama „indiškąja“, koronaviruso atmaina atvejį. Tai įvežtinis atvejis – asmuo į Klaipėdą atvyko iš Uzbekistano, koronavirusinė infekcija (COVID-19 liga) jam patvirtinta atlikus profilaktinį tyrimą ir būnant izoliacijoje.

„Turime visą žmogaus atvykimo į Lietuvą grandinę, žinome, kur ir kaip jis izoliavosi. Šiuo metu intensyviai bendradarbiaujame su įmonės, į kurią dirbti atvyko žmogus, administracija“, – sakė NVSC Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas.

Žmogus, kuriam patvirtinta Delta atmaina, į Vilnių lėktuvu atvyko gegužės 31 d. ir iškart keliavo į Klaipėdą, kur izoliavosi. COVID-19 liga jam patvirtinta birželio 2 d. profilaktinio testavimo metu, infekcijai būdingų simptomų asmuo, kaip nustatyta epidemiologinės diagnostikos metu, nejautė. 

NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos, laikinai vykdančios direktoriaus funkcijas, Giedrės Aleksienės teigimu, šiuo metu, siekiant kuo labiau sumažinti rizikas, įvežtiniams COVID-19 ligos atvejams skiriamas ypatingas dėmesys.

„Suprantame, kad visas pasaulis pamažu atsiveria, todėl nuo atmainų, atkeliaujančių iš svetur, negalime apsisaugoti. Tačiau, skirdami ypatingą dėmesį, galime išvengti jų plitimo viduje. Dėl to visi atvejai, kai infekcija patvirtinama žmogui, grįžusiam ar atvykusiam iš užsienio, sulaukia išskirtinio specialistų dėmesio, visi ėminiai yra siunčiami sekoskaitos tyrimams“, – sako G. Aleksienė.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) Delta atmainą, kuri pirmą kartą spalio mėnesį aptikta Indijoje, yra priskyrusi prie susirūpinimą keliančių atmainų. 

Apie B.1.617.2 (delta variantas) atvejį

„B.1.617.2 arba delta variantas yra naujausia, prie rūpestį keliančių atmainų Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) priskirta, SARS-CoV-2 linija. Delta variantas pasižymi tiek ženkliai padidėjusiu perdavimo efektyvumu (apie 60 proc. didesnis lyginant su B.1.1.7 arba alfa, dar vadinamu „britiškuoju“ variantu), tiek stipriai (apie 6,8 karto) sumažėjusiu neutralizuojančių antikūnų efektyvumu pasiskiepijus arba persirgus kita atmaina. Kertinės delta varianto turimos mutacijos, kurios, įtariama, ir yra atsakingos už pakitusius šios atmainos bruožus, yra S baltyme randami amino rūgščių pakitimai L452R, T478K, ir P681R“, – paaiškina genominis epidemiologas dr. Gytis Dudas.

Pasak G. Dudo, nors B.1.617.2 pasižymi padidėjusia tikimybe užsikrėsti pasiskiepijus ar persirgus kita atmaina, tyrimai rodo, kad skiepijimas viena vakcinos doze (Pfizer arba AstraZeneca) nuo simptomų užsikrėtus delta atmaina apsaugo 33,5 %, o pasiskiepijus abiejomis dozėmis – 80,9 %. Asmenys, paskiepyti abiejomis vakcinos dozėmis, taip pat yra 92–96 % apsaugoti nuo hospitalizacijos užsikrėtus šia atmaina.

„Žiniasklaidoje per artimiausius mėnesius šalia B.1.617.2 gali tekti išgirsti ir apie jai giminingą AY.1 liniją. Pango nomenklatūroje, atsakingoje už terminologiją atskirtą taškais (pvz. B.1.617.2 ar B.1.620), nomenklatūriniui pavadinimui viršijus trijų skaičių kombinaciją yra suteikiamas naujas linijos pavadinimas, kurio dėka B.1.617.2 palikuonė linija įgijusi K417N mutaciją gavo naują pango nomenklatūrinį pavadinimą B.1.617.2.1, ir pasiekusi keturių skaičių kombinaciją gavo naują nomenklatūrinį pavadinimą AY.1. Kol kas ši B.1.617.2 palikuonė linija nėra plačiai paplitusi pasaulyje, tačiau kaimyninė Lenkija yra pranešusi apie mažiausiai 9 AY.1 linijos sukeltus atvejus“, – pavadinimų subtilumus paaiškina epidemiologas.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite